
Newsletter
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání
Newsletter
19. 2. 2025
Kde uslyšíme robotické tlumočníky, kde pomáhají radiové vlny a kde chybí energie pro AI.
Tlumočník na pár kliků
V přípravě je cizinecký zákon, díky kterému by úřady mohly v azylovém řízení využívat místo lidí robotické tlumočníky. Oplývá ale kontroverzí. Podle Organizace pro pomoc uprchlíkům to může pomoci k větší objektivitě a přesnosti při překladech, podle tlumočníků to naopak povede ke zkreslování výpovědi. Nástroj ale zatím neexistuje.
Kam jen ty panely dáme?
Agrovoltaika je v Česku pořád nepoznaná, průkopníkem jsou ale maliny – v Litomyšli doplňuje jejich pěstování fotovoltaická elektrárna. Kovové konstrukce stínovišť totiž rostliny nejen chrání před přímým sluncem, krupobitím i prudkým deštěm. „Napadlo nás, že namísto ochranných sítí umístíme na konstrukce fotovoltaické panely.”
Jak pomoct dětským duším
Asi 16 % mladistvých a dětí v Česku se potýká se sebepoškozováním v takové míře, že by měli vyhledat odbornou pomoc. Při přepočtu na celkovou populaci jde o zhruba 70 tisíc mladých lidí, většinou dívek. Ukázal to výzkum z Univerzity Palackého, odborníci nárůst pojmenovávají jako novou vlnu sebepoškozování dětí.
Do Švédska… už nemůžeme
Švédsko zpřísňuje pravidla pro žadatele o azyl i občanství. Omezilo počet udělených povolení na historické minimum a plánuje další restrikce, navýšilo i finanční motivaci k návratu do země původu. Nové změny mají platit od června 2026, už teď ale vyvolávají velkou nejistotu mezi desítkami tisíc migrantů.
Když vlny pomáhají
Skoro dvě desetiletí se Masanagari Narsamma a její tým zdokonalovali v rozhlasovém řemesle, učili se dokonce i opravit rozhlasový stožár. A teď pravidelným vysíláním mění životy žen, farmářů a dětí v indických vesnicích. „Mluvíme o všem – od zemědělských technik po práva žen nebo zdravotní rady. Žijeme bojem místních.“
Jádro pro AI
Japonsko chce zvyšovat podíl jádra ve svém energetickém mixu, i kvůli poptávce po energii v odvětví technologií a potažmo umělé inteligence. Konkrétně by do roku 2040 měla jaderná energie tvořit 20 % dodávek do tamní rozvodné sítě. Podle odborníků to ale jen zvýší závislost na třetích zemích, což není vzhledem ke světovému dění moc pozitivní.
💡Francie zakáže jednorázové elektronické cigarety, důvodem je mimo jiné plýtvání lithiem i fakt, že vapování škodí zdraví nezletilých.
💡Potravinové banky v roce 2024 shromáždily rekordních 16 600 tun potravin, což je meziroční nárůst o 20 %. Pomohly 430 tisícům lidí v nouzi.
💡V Hongkongu vytvořili lék na jeden druh leukémie. Míra přežití u pacientů, kteří jsou jím léčení, se pohybuje kolem 97 %.
💡Lesy ČR chtějí v novém programu 100 ostrovů obnovy přírody vytvořit krajinu, v níž se prolínají různé způsoby hospodaření a ochrany přírody. Vyberou sto míst, kde podpoří biodiverzitu nebo adaptaci na klimatické změny.
9. 3. 2025 Melodio pro pohodu na kafi | NF Melodio
12. 3. 2025 Jak se nefinanční reporting a legislativa EU dotknou vašeho podnikání? | SIC
DO SLUCHÁTEK
Pomocí umělé inteligence vytvořili v organizaci AI dětem, která loni získala Cenu SDGs, fiktivní dívku Sáru. Ta o sobě na internetu prozradí více, než by chtěla. Na jejím příkladu učí organizace děti bezpečnosti v online světě. „Měli bychom více naslouchat tomu, co děti na sítích zažívají. Většina rodičů s nimi v tomto směru nedokáže udržet krok,“ říká v DVTV Eva Nečasová.
PRO LEPŠÍ DEN
Smíchem k záchraně druhů – v rámci soutěže Comedy Wildlife Photography Awards byly opět vyhlášeny nejvtipnější fotografie zvířat roku. Organizátoři doufají, že se podaří opět upoutat skrze humor více pozornosti k ochraně přírody. Co říkáte na veverčí nožičky na stromě, šťastnou kudlanku nebo žábu žijící doslova ve vlastní bublině?
Newsletter
Ze světa členů