11 neuvěřitelných lidí, kteří aktivně bojují za ukončení chudoby

2. 2. 2020

Od Malály po Billa a Melindu Gatesovy, představujeme 11 nejvlivnějších lidí, kteří mají pozitivní vliv na boj s chudobou po celém světě.

 

Malála Júsufzaj

Zdroj: Instagram @malala

Pákistánská aktivistka pro vzdělávání žen a nejmladší nositelka Nobelovy ceny založila Malala Fund, který umožňuje investovat do vzdělávacích programů pomáhajících dívkám v chudých částech světa chodit do školy a naplno využívat jejich potenciál.

 

Joshua Coombes

Zdroj: Instagram @joshuacoombes

Joshua nabízel na britských ulicích své holičské služby pro lidi bez domova. Jeho nůžky se tak staly globálními, cestují s ním a s dalšími podobně smýšlejícími kadeřníky po světě, mění životy bezdomovců jednoduchým, ale humanizujícím aktem stříhání vlasů.

 

Angelina Jolie


Angelina je známá téměř stejně dobře pro svou filantropii, jako pro svou hereckou činnost. Založila také Nadaci Maddox Jolie-Pitt, kterou pojmenovala po svém synovi. Nadace má za cíl zmírnit chudobu, chránit životní prostředí a divokou zvěř v jeho rodné Kambodži.

 

Sali Hughes a Jo Jones

Zdroj: Instagram @thebeautybanks

Dvě kamarádky – maskérka a spisovatelka – založily Beauty Banks, které ženám, mužům a mladým lidem v nouzi distribuují drogerii a základní toaletní potřeby, jako je zubní pasta nebo mýdlo, které většina z nás považuje za samozřejmost.

 

Amika George

Zdroj: Instagram @freeperiods

Když si v sedmnácti letech přečetla, že 1 z 10 dívek během menstruace vynechá školu, založila hnutí #FreePeriods, které se zaměřuje na odstranění tzv. menstruační chudoby. Pod vlivem kampaně se britská vláda zavázala od roku 2020 poskytovat hygienické výrobky zdarma na všech školách v Anglii.

 

Richard Curtis a Lenny Henry

Herečky Lily James a Alicia Vikander pro Red Nose Day (zdroj: Instagram @comicrelief)

Scenárista a komik v roce 1985 založili Comic Relief jako reakci na tehdejší hladomor v Etiopii. V kombinaci s projekty Sport Relief a Red Nose Day za více než třicet let získali přes 1 miliardu liber. Celosvětově bojují proti chudobě, za vzdělávání a obnovu komunity – a pomáhají jim v tom slavné osobnosti.

 

Mari Copeny

Zdroj: Instagram @littlemissflint

Dvanáctiletá Mari pomáhá dětem ve svém rodném městě Flint v americkém Michiganu. Díky iniciativě Pack Your Back získala přes 500 000 dolarů, které pomohly chudším studentům získat základní školní potřeby či knížky, které jsou pro ostatní děti samozřejmostí.

 

Bill a Melinda Gatesovi

Zdroj: Instagram @gatesfoundation

Manželé v roce 2000 založili Nadaci Billa & Melindy Gatesových, která je nyní největší charitativní organizací na světě. Nadace vynaložila 36 miliard dolarů na pomoc lidem v nouzi, 2 miliardy proti malárii a dalších 50 milionů na boj proti vypuknutí eboly v západní Africe.


Zdroj: 12 Incredible People Who’ve Fought To End Poverty [online]. Copyright © BOTTLETOP 2019 [cit. 03.02.2020]. Dostupné ZDE.