
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání
Newsletter
14. 5. 2025
Jak pomáhá Signál, kde mizí želvy a kde se rodí novináři.
Po červené, po modré?
Někdy stačí málo – zkrátit závoru na přístupové cestě nebo kolem schodů vytvořit udusanou štěrkopískovou pěšinu. O to se snaží Lesy ČR. Chystají se vytipovat, upravit a speciálně označit vybrané lesní cesty v celé republice, po kterých mohou bez obav jezdit lidé na invalidním vozíku.
Dejte nám Signál
Ročně je v Česku odebráno z rodin přibližně 3 500 dětí, některé jsou vystaveny fyzickému nebo psychickému týrání i sexuálnímu zneužívání. A současný systém často zasáhne pozdě. I s tím se snaží bojovat projekt Signály Plus – v Ústí nad Labem propojuje odborníky z různých oblastí a provází je tvorbou doporučených postupů v konkrétních ohrožujících situacích.
Historie jinak
Dopad kolektivizace a dvou totalit na krajinu, fenomén hranic, industriální areály. To bude zkoumat nový projekt Akademie věd spojující archeology, filozofy, specialisty na krajinnou geofyziku i geomatiku. „Hmotné prameny a jejich propojení s pamětí mají v dnešní postfaktické době vyšší odolnost vůči dezinterpretacím než obvyklé historické výklady,“ popisují vědci.
Velké sousto pro Big Apple
New York zavedl nový zákon o kompostování. Newyorčané jsou povinni třídit bioodpad – do hnědých popelnic nebo přímo do kompostérů, město jich nakoupilo na 400. A už má i první čísla, jen během letošního dubna vybralo 3x víc bioodpadu než za stejné období loni. Podobně už od roku 2009 funguje San Francisco, které bioodpad využívá ke hnojení vinic a farem s ořechy.
Slova jako hrozba?
Za poslední roky narostl počet vězněných spisovatelů, a to skokově. Upozorňuje na to v indexu svobody psaní americký PEN klub. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019. Největším věznitelem spisovatelů zůstává Čína. Dalším negativním trendem je to, že vyšetřovací vazba je stále více používána jako nástroj represe.
Život pod vaší osuškou
Od italských pláží, kde hnízdí želvy, až po ptačí ráje na řeckých ostrovech – v celém Středomoří bojují aktivisté za ochranu přírodních stanovišť před turisty, kteří si chtějí užít dovolenou podle Instagramu. Majitelé pláží rovnají písek každé ráno a mění útočiště živočichů na kulisy pro sociální sítě. Města už omezují počty turistů nebo se je o dopadech dovolených snaží edukovat. Stačí to?
💡 „Dřív jsem kradl a prodával drogy. Teď kradu pozornost lidí.“ Brazilské noviny Boca de Rua dávají příležitost lidem na ulici – přispívají články i ilustracemi o svých problémech, nedostatku zdravotní péče, násilí na ženách. A najednou jsou slyšet.
💡 Dva čeští studenti mění elektronický odpad na powerbanky nebo svítilny. Našli způsob, jak recyklovat e-cigarety a přetvořit je v nové produkty.
💡 Nadace Krása pomoci otevřela nominace do ocenění Beauty of Help Award. Hledá osobnosti, které i ve vyšším věku inspirují své okolí – ať už díky profesní činnosti, dobrovolnictví, nebo lidským hodnotám.
💡 Nejbohatší desetina lidstva je zodpovědná za dvě třetiny globálního oteplování. Podle studie, která poprvé kvantifikuje vliv soukromého bohatství na extrémní klimatické jevy, výrazně zvyšuje způsob, jakým bohatí lidé spotřebovávají a investují, riziko vln veder a sucha.
Inzerce
17/5 Derby žen | SK Slavia Praha – AC Sparta Praha
18/5 Piknik všech tváří | Popálky
🎧 DO SLUCHÁTEK
Kultura sexuálního obtěžování v práci je u nás normalizovaná a bagatelizuje se. O tom mluví v podcastu Pay Gap od deníku Alarm socioložka a demografka z Výzkumného institutu práce a sociálních věcí Renata Kyzlinková. Jak velká je rozmanitost sexuálního obtěžování z právního pohledu? Co je to kultura mlčení nebo victim blaming?
🎬 NA VOLNÝ VEČER
Pro bohatý Západ odpad, pro řemeslníky v Bangladéši mnohdy jediná možnost, jak si svoje řemeslné dědictví udržet. Liz Bachhuber a Florian Wehking vyprávějí v krátkém dokumentu Handmade in Bangladesh příběhy obyčejných pracujících lidí, kteří vymýšlejí mnoho způsobů recyklace, aby se uživili v podstatě z ničeho.
ČÍSLO TÝDNE | Tolik let slaví David Attenborough. A uvádí nový dokument Oceán. Mluví v něm o tom, jak velkou a rozhodující roli může právě oceán sehrát při záchraně biologické rozmanitosti a v ochraně planety před změnou klimatu. Jeho hlavní poselství zní, že ještě není vše ztraceno. A doufá, že dokument svým naléhavým tónem podnítí politiky k akci.