#13 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

19. 4. 2023

Sobotní Sbírka potravin, toxické sociální sítě, pomocná ruka pro producenty kávy nebo dospívání pojmu ESG.

Z Česka

ESG vlastně není žádný mladík

Věděli jste, že historie ESG tak, jak je známe dnes, sahá až k průmyslové revoluci? Moderní koncept ESG byl ale zformován až po začátku tohoto tisíciletí, kdy v roce 2004 OSN ve své zprávě nazvané „Who Cares Wins“ vybízela podnikatele k dlouhodobému zajištění a dodržování konceptu ESG. Změn pak jednotlivé směrnice zažily ještě spoustu, ty největší je ale čekají ještě letos.

SOS: Svačinka – Oběd – Svačinka

Mimo předškolní vzdělávání jsou hlavně děti z nejnižších socioekonomických skupin. A to i proto, že se řada rodičů stydí za to, že není schopna dětem zaplatit stravování. Ceny stravného ale prudce rostou, v některých krajích se podle informací organizace W4W cena celodenní stravy ve školkách pohybuje až okolo 66 Kč za den, tedy 1400 Kč za měsíc. A proto vznikl nový projekt W4W: SOS do školky.

Na křídlech ESG

„V současné době jsme se díky úsporným opatřením dostali ke snížení emisí o 57 % oproti roku 2009. Počítáme s tím, že uhlíkové neutrality dosáhneme do roku 2030.” Za úspěchem Letiště Praha, o kterém mluví v rozhovoru Soňa Hykyšová, ředitelka pro oblast životního prostředí, udržitelnosti a ESG, stojí nejen fotovoltaika nebo nový vozový park, ale třeba i včely a jejich biomonitoring prostředí.


Ze světa

Když je slunce a vítr na vzestupu

Letos pravděpodobně celosvětově spotřebujeme méně fosilních paliv k výrobě elektřiny ve srovnání s minulými roky, což je pro světovou energetiku zlomový okamžik. Byl by to vůbec první roční pokles spotřeby uhlí, ropy a plynu k výrobě elektřiny, a tedy i méně emisí skleníkových plynů. Na celém světě vzrostl v loňském roce podíl solární energie o 24 % a společně s jadernou a vodní energií vyrobily čisté zdroje 39 % celosvětové elektřiny.

Ekocida míří na seznam zločinů

Poslanci Evropského parlamentu jednohlasně schválili návrh, že spáchání takzvané ekocidy, neboli záměrného a vážného poškození životního prostředí, by mělo být přísněji trestáno. „V reakci na soudní spory v oblasti klimatu a životního prostředí, kterých jsme byli svědky, se objevila naléhavost tyto problémy legislativně ukotvit a vyjasnit. Je to historický moment!“ raduje se francouzská europoslankyně Marie Toussaintová, která za návrhem také stojí.

Vypěstují, ale nevydělají

Drobní pěstitelé zajišťují 60 % světové produkce kávy, ale téměř polovina z nich žije v chudobě. Přestože byly ceny kávy v roce 2022 relativně vysoké, zisky z jejího prodeje se nakonec kvůli nízkým výkupním cenám nepodařilo dostat k samotným pěstitelům. Organizace Fairtrade tak zvyšuje minimální cenu kávy a pro farmáře je to podpora v dobách výkyvů na trhu, vysoké inflace v jejich zemích a pomůže jim s dodatečnými náklady vyvolanými změnami klimatu.

Jarní kolo Sbírky potravin už tuto sobotu

Paní Elena spadla kvůli nedoplatku na bydlení do finanční tíže a díky sociální pracovnici se jí dostalo potravinové pomoci. Paní Eleně a dalším lidem v Česku pomáhá Sbírka potravin – den solidarity, při kterém může každý pomoci tím nejjednodušším způsobem, darem trvanlivých potravin a drogerie. Ve vybraných obchodech po celé České republice můžete ke svému nákupu přihodit jakékoli zboží tuto sobotu 22. dubna a v online prostředí dokonce od 18. dubna do 2. května 2023.

Asociace je hrdým partnerem celé akce, tak mrkněte, kde máte svůj nejbližší obchod!

Krátce

💡 České děti tráví na sociálních sítích až 3 hodiny denně, nereálné ideály krásy včetně toxických rad na úpravu vzhledu přitom negativně ovlivňují jejich sebevědomí a mnohdy i zdraví.

💡 Dekarbonizace letecké dopravy zvýší cenu letenek a sníží tak poptávku cestujících. I přesto ale bude do roku 2050 pravidelně létat na 250 milionů lidí.

💡 V pátek odstartovala sonda Juice Evropské kosmické agentury na přelomovou misi ke třem měsícům Jupiteru, na místo dorazí v roce 2031. A proč zrovna tato cílová stanice?

💡 „Přiznám se, že potkana jako krmení mi ještě nikdo do ruky nedal,” znělo se smíchem během slavnostního otevírání nové voliéry pro vzácné sovice sněžní v Zooparku Zájezd.


Kalendář akcí

19. 4. 2023 Jak se mění spotřebitelské chování v důsledku rostoucích cen| Ipsos

25. 4. 2023 E15 Business Breakfast ESG


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) nedávno vydal poslední část takzvané Šesté hodnotící zprávy, která shrnuje dosavadní vědecké poznání o změnách klimatu. S klimatologem a zástupcem ČR v tomto panelu Radimem Tolaszem si autoři podcastu 2050 povídají o tom, jak tyto zprávy vznikají.

NA SOBOTNÍ VEČER

Na sobotu 22. dubna připadá Den země. Vraťme se zpět k základu našeho vědění o zeměkouli a o všem, co na ní společně s námi žije, a nevynechejme tradiční dokument Naše planeta od dokumentaristy všech dokumentaristů – Davida Attenborougha.

Související

Georg Kell: Některé firmy se chopily technologií a dekarbonizace, některé chtějí i nadále profitovat ze spalování zeměkoule

Přejít na článek

Tým FlixBusu se posedmé zúčastnil akce Ukliďme Česko, tentokrát v Teplicích

Přejít na článek

Den Afriky 2024: Vzdělávání pro 21. století a další pomoc ADRA

Přejít na článek