#14 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

26. 4. 2023

Greenwashingu blýská na horší časy, 788 000 porcí jídla, neudržitelné reklamy nebo důchod jako naděje na novou kariéru.

Z Česka

Jak kulatý stůl zaplní jídelní stůl

Školní obědy pro všechny děti, farmářské produkty do jídelen, modernější gastronomie. Zdá se to jako utopie? Nemusí být, ukázal to kulatý stůl pořádaný organizací WOMEN FOR WOMEN. Kvalitní obědy ve školách jsou klíčové i proto, že roste počet dětí se špatnými stravovacími návyky, už 26 % dětí má vyšší hmotnost, než je doporučováno. A riziko obezity je větší u těch dětí, které na školní obědy nechodí.

Češi pořád umějí pomáhat

Jarní kolo celorepublikové Sbírky potravin dopadlo velkým úspěchem, v 1540 prodejnách vyneslo 394 tun potravin, z nichž lze připravit až 788 tisíc porcí jídla. Zákazníci byli štědří i v oblasti drogerie, do nákupních košíků přispěli 44 tunami hygienických potřeb. Sbírka ale zdaleka nekončí, až do 2. května mohou lidé darovat potraviny a drogerii prostřednictvím on-line nákupů.

Je načase postavit se greenwashingu

V členských státech Evropské unie je až 40 % tvrzení o udržitelnosti výrobků nepodložených nebo přímo zavádějících. Téma udržitelnost přitom neustále nabírá na popularitě mezi spotřebiteli, investory i zaměstnanci. Kdo napraví chyby v komunikaci a ujme se návodu pro firmy, jak se vyhnout greenwashingu? Snaží se o to CIRA Advisory.


Ze světa

Věznice za mnou, práce… bohužel ne přede mnou

Záznam v rejstříku trestů může snížit šanci na druhý pohovor o 50 %, přitom i lidé propuštění z vězení mohou mít vzdělání nebo dovednosti, které zaměstnavatel hledá. A nenachází. Základní státní programy na podporu integrace do společnosti většinou nestačí a pomocná ruka organizací (a jejich ochota překonat stigma) je potřeba. Přijetí člověka s kriminální minulostí má mnoho výhod nejen pro něj, ale i pro celou komunitu.

Šokující neudržitelné reklamy

Podle nové zprávy organizace Scope3 dokáže odvětví programatické reklamy během jediného měsíce ve Velké Británii, Francii, Německu, USA a Austrálii vyprodukovat přes 215 tisíc tun emisí uhlíku. To odpovídá více než 91 milionům spotřebovaných litrů benzinu. Na každých tisíc impresí je potřeba stejné množství energie jako na vyprání jedné pračky prádla a během dne se přitom impresí nasčítají miliardy.

Evropě dochází voda. Tak ji hledáme za hranou zákona

Doňana – chráněná oblast na jihu Španělska skýtající velké přírodní bohatství se stala epicentrem střetu mezi pěstiteli ovoce, ochránci životního prostředí a národními a evropskými orgány. Andaluská vláda přijala kontroverzní zákon, který uprostřed velkého sucha legalizuje nelegální zavlažovací systémy. Evropská komise se chystá k právním krokům, místní farmáři se ale bez vody z až 2 000 nelegálních studní v mokřadech asi neobejdou.


Krátce

💡 Earth Day every day. Den a týden Země máme za sebou, o planetu se ale můžeme, nebo bychom spíš měli, starat každý den, celý rok.

💡 Regulace umělé inteligence by mohla Evropské unii zabránit konkurovat USA a Číně, za využitím AI totiž u nás stojí malé a střední podniky.

💡 Model učit se – pracovat – odejít do důchodu už dávno nefunguje. Čím ho ale nahradíme? „Čím chcete být, až zestárnete?” ptá se Jane Hutcheon pro The Guardian.

💡 Do konce dubna se mohou přihlásit organizace do soutěže Stejná šance – zaměstnavatel roku 2023. Ocenění si tak převezme zaměstnavatel, který lidem s postižením dává stejnou šanci jako ostatním.

💡 Země s vlivem v Severním moři pracují na „energetické dohodě”. Zavážou se k výrobě energie z obnovitelných zdrojů.


Kalendář akcí

30. 4. 2023 Konec registrací do Zažít město jinak 2023 | AutoMat

1. 5. 2023 ESG Rating 2023 | Přihlašování organizací

2. 5. 2023 Člověk s demencí a vybavení domácnosti | Nadační fond Seňorina


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Je vůbec možné, aby domorodé komunity spolupracovaly v zájmu ochrany přírody s firmami, finančníky nebo investory? Společnosti si konečně začínají uvědomovat, že jejich provozní oblasti se často překrývají s pozemky původních obyvatel. Opomíjenému tématu se věnuje nový díl podcastu ESG Insider.

NA KREATIVNÍ VEČERY

Zahrajte si hru z pera Financial Times a zjistěte, jestli dokážete planetu ochránit před následky klimatické změny. Snižujte emise, přijímejte kompromisy a čiňte důležitá rozhodnutí v oblasti energií, dopravy, budování měst a průmyslu. Škola hrou, to je cesta, která u tak složitého tématu skutečně funguje.

Související

Česko v SDG Indexu obsadilo 8. místo. Nejvíce ztrácí v oblasti klimatických opatření a rovnosti

Přejít na článek

Rostlinná strava se v Česku těší oblibě i mimo Veganuary

Přejít na článek