#15 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

3. 5. 2023

Boom obnošeného oblečení, ESG Rating přijímá přihlášky, mráček na kvalitním evropském ovzduší nebo rozdíl mezi rovností a férovostí.

Z Česka

Rovnost versus férovost

Proč rovné příležitosti už nestačí a mohou být spíš vylučující než inkluzivní? Na to upozorňuje celosvětová kampaň #EmbraceEquity a ukazuje konkrétní příklady inkluze a férovosti na úrovni osobní i celofiremní. V diverzitě jsme úplně jinde než před 10 lety, proč se ale neposunout ještě dál?

I ranní výklus pomůže

„Při akci Pohybem pro Paraple můžete závodit s časem, kamarády nebo jen se svou leností,“ říká Zdeněk Svěrák, jeden ze zakladatelů Centra Paraple, a zve přitom k třetímu ročníku celorepublikové akce od 1. 5. do 25. 5. 2023. Je to totiž velmi jednoduchá cesta, jak podpořit lidi, kteří i na vozíku usilují o naplněný a aktivní život. A nejde jen o sport, který vás napadne na první dobrou – běh. Oprášit můžete i kolo, brusle nebo vycházkovou obuv.

Startuje přihlašování do ESG Ratingu

Srovnání s konkurencí, hodnocení interních ESG strategií a příprava na povinné reportování. Že vás všechny body zaujaly? Až do 11. června běží bezplatné přihlašování do druhého ročníku ESG Ratingu a žádná organizace v Česku by v něm tentokrát neměla chybět, dveře jsou otevřeny pro velké i malé a střední firmy a nově i pro sociální podniky.


Ze světa

Nedostatek léků na evropské úrovni

Brusel před několika dny zveřejnil dlouho očekávaný návrh revize zákonů upravujících farmaceutický průmysl v Evropské unii. Veřejnost jásá, díky změnám by konečně měl být dostatek nejen nových forem léků, ale i běžně užívaných typů, EU zase doufá ve fungující jednotný trh s léčivy. Výrobci ale tvrdí, že EU tím přijde o nejnovější léčebné postupy a možnost inovace.

Boom secondhandů. Konečně

Trh s oblečením z druhé ruky roste třikrát rychleji než s novým, loni měl hodnotu 182 miliard dolarů (3,9 bilionu korun), předloni 138 miliard. Globální secondhandový trh by měl do roku 2026 pokračovat v růstu, a to o 16 % ročně. Co za úspěchem stojí? Klimatická i finanční krize, navíc se roztrhl pytel s platformami, kde oblečení i doplňky z druhé ruky koupíme.

Evropa má kvalitnější vzduch? Ne tak docela

Minulý týden vyšla zpráva o kvalitě ovzduší v Evropě a ukázala, že se celková situace mírně zlepšuje. I přesto ale nesmíme zapomínat na jednoho výtečníka – přízemní ozon (O3), který sice není přímým produktem lidské činnosti, ale jeho množství v ovzduší je vysoké. A kde je nejvyšší? Paradoxně mimo města, na horách.


Krátce

💡 Pestré louky nebo obnova mezí. Letiště Praha vyhlašuje program na podporu biodiverzity.

💡 Nástroje umělé inteligence vytvořily už 49 webů, které samy naplnily obsahem. Weby se ale tváří jako zpravodajské, přitom zmínka o autorech – chatbotech – chybí.

💡 Krajská centrála uklízí po turistech. Doslova. V Královéhradecké centrále cestovního ruchu se totiž rozhodli zapojit do akce Ukliďme Česko a v týmu 11 nadšenců sesbírali 120 kg odpadu.

💡 Extrémní horka i zimy změní podobu našich zahrádek tak, jak je známe. Které rostliny podmínky zvládnou? A jak se k tomu staví biologové?

💡 Pacienti i psychologové volají po novém zákoně, skulinku si totiž ve světě přibývajících psychických problémů našli samozvaní odborníci.


Kalendář akcí

18. 5. 2023 ADRAběh 2023 | ADRA

22. 5. 2023 Udržitelný brunch | Mezinárodní den biologické rozmanitosti

(akce určená pro členy Asociace)


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Jak pomoci lidem s nešťastnou diagnózou, aby se jim dobře žilo? A co mají za sebou pečující, kteří na svou novou roli nebyli připraveni? V podcastu Aloisovy otázky se o to podělil třeba režisér Jan Hřebejk nebo choreografka Jana Hanušová. Podcast toho ale skýtá mnohem více, každým dílem se však propletá stejná linka – diagnóza Alzheimerova nemoc.

NA DOMÁCÍ KINO

Včely a ADHD. Včelařka Katharine O’Brien se potýká nejen s novou výzvou zapojení včelstva do koloběhu přírody, vlastním onemocněním ADHD, ale i krutou realitou 21. století. Jak se vyrovnává s problémy a zároveň si uchovává naději, že její včely a svět přírody mohou stále vzkvétat? Netradiční dokument pro rozšíření obzorů v oblasti biodiverzity i medicíny.

Související

Zoopark Zájezd pokračuje v obnově populace kriticky ohrožené koroptve polní

Přejít na článek

Nadace České spořitelny rozšiřuje své působení směrem k finančnímu vzdělávání. Chce podpořit děti a mladé lidi na jejich cestě k finančnímu zdraví

Přejít na článek