15 tipů pro udržitelnější Vánoce

16. 12. 2019

Vánoce oslavíme za necelý týden. Chcete je letos pojmout ekologičtěji, udržitelnější a zeleněji? Inspirujte se našimi nápady na eco-friendly svátky, které neublíží naší planetě.

Šílenství kolem vánočních svátků je opět tady. Rutina se ani letos nezmění, nutnost je obstarat a ozdobit vánoční stromek, pověsit blikající světýlka, upést cukroví, nakoupit dárky pro blízké…

Tento rok však více než v minulých letech spotřebitelé vyvíjejí vědomé úsilí o snížení množství odpadu, které je spojováno s nejšťastnějším obdobím roku.

1. Vyberte dárky, které vydrží
Pokud jde o zelenější výběr dárků, proč nekoupíte pokojovou rostlinu. Nejen, že je to laskavé k planetě, ale obdarovaného bude zeleň těšit dlouho poté, co uklidí vánoční dekorace.

Tip A-CSR: lidé a rostliny trochu jinak s projektem Hænke

2. Nakupujte lokálně
Navštivte místní obchody a lokální trhy. Kromě nakoupených dárků budete mít radost z podpory nezávislých podnikatelů, drobných výrobců či sociálních podniků.

Tip A-CSR: mýdla a sole do koupele od lidí s mentálním postižením z denního Stacionáře Pohoda

3. Vyberte jeden velký dárek
Dalším skvělým způsobem, jak omezit plýtvání a zbytečné dary, je vybrat si místo plno malých drobností a zbytečností jeden velký dárek.

Tip A-CSR: Darujte členství v Balance Clubu Brumlovka

4. Darujte vlastnoručně vyrobený dárek
Pokud nechcete zatížit životní prostředí a ušetřit nějaké peníze, vytvořte vlastní dárky – ať už máte rádi pečení, šití nebo malování, darujte spolu s dárkem kousek sebe.

Tip A-CSR: semestrální kurz kresby a malby s Malování a kreslení

5. Přejděte na ekologický balicí papír
Lepicí páska, lesklé stuhy a balící papír pokrytý třpytkami nemůžete recyklovat, takže pokud je to možné, držte se od nich dál. Přechod na recyklovatelný ekologický papír pomůže minimalizovat vysokou úroveň odpadu produkovaného v tomto ročním období.

Tip A-CSR: podívejte se, jak můžete zabalit dárky zero waste

6. Zabalte dárky do látky či šátku
Papír můžete úplně vynechat, když zabalíte dárky do tkaniny. Furoshiki je tradiční japonská metoda, která používá hadříky a šátky k zabalení a přepravě dárků. Je to skvělý způsob, jak být originální, žít trochu zeleněji a snížit plýtvání.

Tip A-CSR: jak zabalit dárky do tkaniny s metodou Furoshiki

7. Používejte ručně vyráběné ozdoby
Kromě vlastní výroby doma (v závislosti na stupni obtížnosti), pokud si kupujete nové dekorace pro domácnost, vyberte si ručně vyráběné pomocí vlny, dřeva, ratanu, recyklovaného skla, konopí nebo juty.

Tip A-CSR: Ježíškova hoblinka od Právě teď!

8. Použijte vánoční ozdoby opakovaně nebo z druhé ruky
Pokud nejsou vaše ozdoby poškozené nebo rozbité, snažte se je každý rok znovu použít. Můžete použijte ozdoby jako dekorace na stůl či na živý stromek na zahradě před domem. Pokud potřebujete nové dekorace, proč nenavštívíte místní second-hand shop či charitativní obchůdek.

Tip A-CSR: navštivte charitativní obchůdky Sue Ryder

9. Pořiďte si alternativní vánoční stromek
Smrčky a jedličky pěstované pro prodej jako vánoční stromky kvůli pěstování v monokulturách a krátkému životu přírodě příliš prospěšné nejsou. Pokud se bez stromku neobejdeme, ale chcete být k přírodě šetrnější, zvolte si živý nebo ten s certifikátem FSC.

Tip A-CSR: seznam míst, kde nakoupíte certifikované vánoční stromečky

10. Proměňte pokojovou rostlinu ve vánoční stromeček
Ozdobte svoji stávající pokojovou rostlinu – banánovník či palmu – v moderně vypadající vánoční stromeček. Vše, co potřebujete udělat, je rozvěsit světýlka.

Tip A-CSR: jak ozdobit pokojovou rostlinu

11. Pošlete vánoční přání elektronicky nebo podporující dobrou věc
Podle vědců z Imperial College se každoročně v britských domácnostech vyhodí ohromujících 1,5 miliard vánočních přáníček. Posílejte elektronická přání nebo si vyberte takové, kteřé odesláním příspívá na neziskovku.

Tip A-CSR: elektronická novoročenka od sociální firmy Maturus, která zaměstnává handicapované

12. Vánoce bez kapra (a bez masa)
Masný a mléčný průmysl je zodpovědný za více emisí než všechna světová letadla, vlaky, auta a lodě dohromady. Proč nezkusit něco nového a mít bezmasé Vánoce, vyměňte kapra za rostlinné menu.

Tip A-CSR: Vánoční zelňačka s tempehem a další recepty od České veganské společnosti

13. Oblečtě si zvovu vánoční svetr
Environmentální charita Hubbub varuje před nákupem nových vánočních svetrů poté, co se zjistilo, že až 95 % z nich je vyrobeno z plastu. Nejběžnějším používaným plastovým vláknem je akrylové vlákno, které bylo nalezeno ve třech čtvrtinách testovaných svetrů.

Tip A-CSR: nakupte vánoční svetr z druhé ruky z charitativních shopů Moment

14. Cestujte během svátků zeleněji
Při návštěvě rodiny a blízkých používejte veřejnou sdílenou dopravu. Jedete autem? Zeptejte se přátel z rodného města, zdali nepojedete na svátky společně, abyste ušetřili emise.

Tip A-CSR: sdílená doprava s autobusy FlixBus, které produkují extrémně nízké množství skleníkových plynů, čímž redukují znečištění ovzduší

15. Svátky bez potravinového odpadu
Pokud máte příliš mnoho zbytků, podívejte se, co můžete zmrazit. Nebo jídlo darujte staršímu sousedovi, místní potravinové bance nebo lidem bezdomova. Transformace zbytků může být skvělým způsobem, jak vytvořit nová jídla, ušetřit peníze a snížit plýtvání.

Tip A-CSR: lahodné recepty ze zbytků od Zachraň jídlo

 

Další inspiraci najdete v katalogu udržitelných dárků našich členů.


Zdroj: 17 Tips For A Sustainable Christmas: Eco Friendly Christmas Ideas. Home Decorating Ideas, Kitchen Designs, Paint Colors – House Beautiful [online]. Copyright ©2019 Hearst UK is the trading name of the National Magazine Company Ltd, 30 Panton Street, Leicester Square, London, SW1Y 4AJ. Registered in England. All Rights Reserved [cit. 16.12.2019]. Dostupné ZDE.