#16 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

10. 5. 2023

Udržitelné zkratky do vašeho slovníku, první seznam cirkulárních startupů i big tech společností, kdo je přeborník v klimatických vizích a digitální naučná stezka.

Z Česka

Zkratky kam se podíváš

CSR, CSV, SDGs – ty asi známe všichni. Pak ale přijde GRI, SBTi nebo EMAS a málokdo se u jejich dešifrace nezapotí. S tím, jak přibývá legislativy v oblasti udržitelnosti a nefinančního reportingu se prodlužuje i seznam používaných zkratek. Znáte je? Ověřte si svoje znalosti v krátkém přehledu, nebo se něco můžete přiučit!

Za hranice hřiště

Fotbal má moc měnit životy. Ovlivňuje zdraví, pomáhá v boji proti rasismu, podporuje dobrovolnictví a spoustu dalšího. A tak se i SK Slavia Praha rozhodla svoje kroky v oblasti udržitelnosti shrnout do jednotného konceptu a položila základní kámen dlouhodobé udržitelné strategii s výstižným názvem Za hranice hřiště. Jak zapojí fanoušky a co je to Odbor přátel?

Trofej z Londýna do Prahy

Přes 400 nominovaných žen v celkem 13 kategoriích, to je celosvětová soutěž Women in Governance, Risk and Compliance organizovaná Světovým fórem GRC. Máme za sebou letošní ročník a ocenění v kategorii ESG Manažerka roku 2022 získala vedoucí udržitelnosti Skupiny ČEZ Kateřina Bohuslavová. Speciální soutěž Women in GRC oceňuje manažerky z prostředí dominovaných muži a prošlapávající cestu dalším generacím dívek.


Ze světa

Partner v cirkularitě na pár kliknutí

„Budoucnost cirkulární ekonomiky vyžaduje radikální inovace, které změní fungování naší ekonomiky. A tisíce startupů už na tom pracují,” řekla Ella Hedley z Nadace Ellen MacArthur. Ta právě spouští databázi cirkulárních startupů Circular Startup Index. Podniky v ní na základě geografie i odvětví vyberou obchodní nebo technologické partnery a urychlí tak svůj přechod na oběhové hospodářství. Něco podobného pro český trh by nebylo?

Konec dětských sňatků v dohlednu?

Podle nového reportu od UNICEF byla v současnosti každá pátá žena ve věku 20 až 24 let provdána jako dítě, zatímco před deseti lety to byla téměř každá čtvrtá. Zásadní je, že stejný trend platí i pro Indii, kde je počet dětských sňatků nejvyšší. Potravinová krize, konflikty a dozvuky pandemie ale kladný vývoj kazí, podle reportu třeba na každý desetinásobný nárůst počtu úmrtí v důsledku konfliktů připadá 7% nárůst počtu dětských sňatků.

Přeborníci v klimatických vizích

Na COP27 Evropská unie řekla, že nově vzniklý fond na úhradu ztrát a škod způsobených změnou klimatu podpoří, když ostatní země omezí využívání fosilních paliv. Taková dohoda nevznikla, a tak už EU připravuje strategie na budoucí COP28 pořádaný ve Spojených arabských emirátech – zemi závislé na vývozu ropy a plynu. Hlavním cílem je budování obnovitelných zdrojů energie i v rozvojových zemích a samozřejmě jejich financování.


Krátce

💡 Big tech firmy už se GDPR nevyhnou, Evropská komise vydala jejich seznam a začala jim odpočítávat čtyřměsíční lhůtu splnění nových podmínek.

💡 Až do 31. července běží registrace sociálních podniků do výroční ceny ZLATÁ VÁŽKA: Czech Social Business Awards. Jejím cílem je popularizace zaměstnávání zdravotně a sociálně znevýhodněných osob.

💡 Směsného odpadu vyprodukují Češi nejvíc, cena za jeho skladování roste a roste. A tak asi porostou i limity poplatků za odpad obecně.

💡 Digitální hrou k výuce o přírodě nebo historii – na Praze 22 vzniká unikátní naučná stezka Hájecké putování.


Kalendář akcí

18. 5. 2023 Praxe starostů: Strategie a koncepce města | Zdravá města

22. 5. 2023 Konec přihlašování do Challenge Lab | IMPACT HUB


Něco navíc

DO TRAMVAJE

Máte 20 minut? Tak po cestě do práce mrkněte na druhou epizodu dokumentární série Bloomberg Investigates. Hliník v novém elektrickém modelu společnosti Ford pochází z bauxitových dolů v Amazonii, jejichž majitelé dlouhodobě čelí obviněním ze znečišťování a zabírání půdy. V tomto díle proto novináři navštívili přímo postižené komunity a setkali se s lidmi, kterým těžba ničí život.

NA DOMÁCÍ KINO

Jaké to je bojovat za ženská práva v Nigérii nebo Mexiku? Těžké, to mají obě země společné. V Mexiku ale nejen samy za sebe doslova bojují tři zápasnice zvané Luchadoras a jsou připraveny změnit hru. V zemích Afriky zase tři vlivné ženy vedouorganizace, získávají mezinárodní ocenění a píší otevřené dopisy světovým lídrům. Nechte se touto šesticí vtáhnout do jejich světů.

Související

DPDgroup je prvním globálním balíkovým přepravcem s vědecky potvrzenými krátkodobými i dlouhodobými cíli o redukci emisí

Přejít na článek