#17 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

17. 5. 2023

Děti nemusí do soudních síní, nad soláry se stahují mračna, budoucnost leží v zemi ledu a sněhu a AI ovládne Gmail i YouTube.

Z Česka

Reforma rozvodového řízení jako úleva pro děti

Podle statistik americké organizace wisevoter.com je ČR v rozvodovosti na 30. místě z celého světa a dokonce v TOP 10 v EU. Čísla ČSÚ ukazují, že rozvodovost se u nás dlouhodobě pohybuje kolem 50 % a o osudech dětí často rozhodují soudy. Proto by mělo chystané sloučení rozvodového a opatrovnického řízení do jednoho pomoci snížit dopady hlavně na křehkou dětskou psychiku.

Jak to bude se soláry?

Vláda chce seškrtat dotace na podporu obnovitelných zdrojů, které každoročně vyplácí provozovatelům solárních či větrných elektráren, a na které připlácejí také spotřebitelé. „Základem těchto úspor bude změna mechanismu proplácení provozní podpory za podporované zdroje energie, který upravíme tak, aby se platby za podporované obnovitelné zdroje nepřenesly na domácnosti,“ vysvětlil mluvčí MPO Marek Vošahlík. Koho se nakonec škrty dotknou?

Co se děje za zavřenými dveřmi

„Problematika domácího násilí je v naší společnosti dlouhodobě opomíjené téma. Přitom se týká až pětiny naší země,“ zaznělo z úst poslankyně Barbory Urbanové na veřejné debatě zorganizované Jihočeskou univerzitou. Odborníci bijí na poplach, protože zkušenosti psychologů, krizových interventů, sociálních pracovníků i policistů jsou velmi výmluvné.


Ze světa

Špicberky jako křišťálová koule

Podle studií se norské souostroví plné skal a sněhu otepluje 6x rychleji, než je celosvětový průměr, a někteří vědci předpovídají, že do roku 2100 budou ledovce ztrácet led dvojnásobnou rychlostí než dnes. Stávají se tak případovou studií pro dopady oteplování a bohužel ideálním prostředím na měření všech klimatických změn. A ty se dříve nebo později projeví i v jiných zeměpisných šířkách a délkách.

Testování na zvířatech zakázáno. Napůl…

Podle britské organizace Cruelty Free otestovaly laboratoře v EU v roce 2020 přes 7 milionů zvířat, navzdory zákazu prodeje produktů testovaných na zvířatech. Problém je, nečekaně, ve formulaci. Současný zákaz se totiž mimo jiné nevztahuje na látky využívané kromě kosmetického průmyslu i v jiných odvětvích.

Zemědělská velmoc v ohrožení. Neprší

Co se stane na jihu Španělska, nezůstane na jihu Španělska. Na tamní farmáře dopadajíněkolikaletá sucha nesrovnatelně více než na ostatní v Evropě, a cokoli omezí tamní zemědělství se projeví i ve zbytku evropského regionu. Jen produkce olivového oleje tvořící 45 % světové nabídky se v letošní sezóně pravděpodobně sníží o více než polovinu, zatímco u pšenice nebo ječmene se předpokládá pokles až o 60 %.


Krátce

💡 Rekordní výsledek pro letošní jarní kolo Sbírky potravin. Díky online darování i fyzické sobotní akci se podařilo vybrat 445 tun potravin a 50 tun drogistického zboží.

💡 Během tohoto roku bude generativní AI prakticky ve všem, co Google uživatelům nabízí, řekl to šéf firmy Google I/O Sundar Pichai.

💡 V Kutné Hoře se čerpala česko-slovenská inspirace pro rozvoj škol, a to nejen z pohledu žáků, ale i pedagogů nebo ředitelů.

💡 Bakteriemi k dekarbonizaci: jejich objev by mohl snížit emise skleníkových plynů při výrobě paliv, léků a chemikálií.

💡 PENNY prezentuje společenskou odpovědnost na jednom místě a přidává zveřejnění Zprávy o udržitelnosti 2023.


Kalendář akcí

20. 5. 2023 Praxe starostů: Jak pracovat s projekty? | Zdravá města

24. 5. 2023 Jak na dezinfo | NELEŽ


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Perspektiva mladé generace, důchodová reforma, život lidí na Karvinsku. Český rozhlas Plus vydává politický podcast Chyba systému o české společnosti a jejích problémech v kontextu i v detailu. Podcast, který otevře oči a rozšíří obzory každému z nás.

DO TRAMVAJE

Aktivistka Vanessa Nakate se setkává s bývalou irskou prezidentkou Mary Robinson a v rámci TED Talks vedou mezigenerační rozhovor o klimatické krizi, životě v Ugandě a podpoře Afriky v cestě za udržitelnou budoucností. „Problémy nemůžeme řešit systémem, který je vytvořil.“

Související

Globální summit udržitelnosti se blíží a volná místa se plní. V Praze vystoupí řečníci ze Španělska i Gambie

Přejít na článek

25 let v POHODĚ – organizace POHODA oslavila čtvrt století na náměstí Brumlovka

Přejít na článek