17 věcí, které byste měli vědět o Gretě Thunberg

18. 1. 2020

O Gretě Thunberg se někdy mluví jako o Johance z Arku klimatické změny.

Tato 17tiletá švédská environmentální aktivistka bojuje proti klimatickým změnám tak naléhavě, že nám všem svým příkladem ukazuje, jak bychom se měli jako lidstvo chovat, pokud chceme zachránit planetu, kterou nazýváme svým domovem. Kdyby kolem vás Greta Thunberg bezmála rok zpátky prošla na ulici, asi byste ji těžko poznali – dnes ji vidíme na fotkách s nejznámějšími politiky světa a objevuje se i na titulních stranách novin i časopisů. Tady je alespoň 17 faktů, které byste o ní měli vědět


1

Greta uspořádala první stávku za klima v srpnu 2018. Inspiroval ji protest studentů z Floridy proti americkým zákonům na držení zbraní. Cítila, že stávka je tou nejlepší možnou cestou, jak připoutat pozornost k tématu, které je pro ni tak důležité. A nemýlila se.

2

Kvůli stávkám Greta zmeškala zhruba tři týdny ve škole, než získala pozornost švédského parlamentu. Právě tento okamžik pak vedl k začátku celosvětového hnutí.

3

Gretě byl diagnostikován Aspergerův syndrom. Než aby se na poruchu dívala jako na překážku, bere ji jako výhodu, třeba ve svém zaujetí pro čtení klimatických studií, které nastartovaly její aktivismus.

4

Greta procestovala velké množství států, odmítá ale létat letadlem. Na Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu jela vlakem a cesta jí trvala celkem 32 hodin. Také se dva týdny plavila přes Atlantik do New Yorku na klimatický summit OSN na speciální uhlíkově neutrální jachtě.

5

Stejně jako v přístupu k cestování se Grety environmentalismus projevuje i v ostatních aspektech jejího života, například ve veganství. Od 12 let nejí maso.

6

Zajímavou kariéru mají také Grety rodiče. Její matka, Malena Ernman, je švédskou operní pěvkyní. Její otec, Svante Thunberg, pracuje jako herec a spisovatel a je pojmenovaný po držitelovi Nobelovy ceny Svante Arrheniusovi, který poprvé přišel na fakt, že oxid uhličitý vede v atmosféře ke skleníkovému efektu.

7

Jedním z Grety prostředních jmen je Tintin (další dvě jsou Eleanora a Ernman).

8

Všechny Grety projevy jsou vždy po faktické stránce ověřené příslušnými vědci, aby měla absolutní jistotu, že jsou správně a že budou pro ostatní zároveň i jednoduše pochopitelné.

9

Časopis TIME zařadil Gretu do žebříčku Nejvlivnějších mladých lidí v roce 2018. V srpnu 2019 se také objevila na titulní stránce britského vydání CQ.

10

V návaznosti na její popularitu ji v listopadu jmenoval magazín TIME Osobností roku 2019. Je prvním člověkem narozeným ve 21. století, koho TIME takto tituloval a zároveň je jeho nejmladší držitelkou.

11

Další ocenění přišla vzápětí – Greta obdržela Cenu svědomí Amnesty International pro rok 2019 a také byla v roce 2018 nominována na Nobelovu cenu míru.

12

Uznání přicházela i v rodině Grety – její matka získala v roce 2017 Cenu Světového fondu na ochranu přírody (WWF Sweden Environmental Hero of the Year Award).

13

V září 2019 sledovaly Grety projev na klimatickém summitu OSN v New Yorku miliony lidí po celém světě. „Tohle je celé špatně. Vůbec bych tu neměla být. Měla bych být ve škole na druhé straně světa. Přesto od nás mladých žádáte naději. Jak se opovažujete? Svými prázdnými slovy jste mě připravili o dětství a mé sny,“ řekla na summitu Greta.

14

Stejně tak v září 2019 vedla Greta klimatické setkání v Montrealu, které bylo historicky největší v dějinách Kanady.

15

Kromě toho, že oslovuje široké davy lidí i politiků, objevuje se Greta i v televizi. V listopadu 2019 byla hostem světoznámého pořadu The Ellen Show herečky a komičky Ellen DeGeneres.

16

V květnu 2019 vyšla sbírka Grety projevů s názvem Nikdo není tak malý, aby nemohl něco změnit (v originále No One Is Too Small To Make A Difference). Všechny peníze z prodeje knihy jdou na charitu. Očekává se možné vydání druhého dílu.

17

V létě 2020 vyjde na streamovací platformě Hulu o Gretě dokumentární film.


Zdroj: 17 Need To Know Facts About Greta Thunberg [online]. Copyright © BOTTLETOP 2019 [cit. 20.01.2020]. Dostupné ZDE. Grafika od @tollydollyposh(original photo credit: @gretathunberg)