#18 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

24. 5. 2023

Písmeno E – seznamte se, hrozba pro fair trade kávu, taneční hodiny pro autisty nebo dobré zprávy pro pověst elektroaut.

Z Česka

Právní pohled na E v ESG

O zkratky není v oblasti udržitelnosti nouze, patří mezi ně třeba i GHG Protokol nebo Global Reporting Initiative (GRI). První z nich skrývá komplexní globální standardizované rámce pro měření a řízení emisí skleníkových plynů, druhá nezávislou mezinárodní organizaci, která pomáhá podnikům a dalším organizacím převzít odpovědnost za jejich dopady tím, že jim poskytuje globální společný jazyk pro komunikaci o těchto dopadech. Přečtěte si víc!

Když do života přijde nemoc

Vznikl nový web Jsem víc než moje nemoc – rozcestník s hlavním cílem podpořit všechny, kteří se kvůli nemoci dostali do těžké životní situace, a to jak pacienty, tak i jejich blízké. Ať už s nemocí bojujete sami, o někoho pečujete, nebo vám někdo zemřel a nevíte, co dál a kam se obrátit, pak právě tam najdete cesty k psychické podpoře i praktické rady nebo živý chat s některým z terapeutů.

Noční můra letoška: přijímačky

Měsíc po přijímacích zkouškách na střední školy řada dětí pořád netuší, kam a zda vůbec v září nastoupí. Z devátých tříd odchází nejsilnější ročník za posledních třicet let a kraje nenavýšily kapacity škol dostatečně. „Původně jsme se rozhodovali mezi čtyřmi gymnázii a vybrali jsme bohužel zrovna ta dvě, kde mu body nakonec nestačily,“ popisujepro Deník N jeden z rodičů, jehož syn měl na přijímačkách 71 bodů ze 100 – za normálních okolností jisté přijetí.

🌏 Pondělí 22. května patřilo Mezinárodnímu dni biologické rozmanitosti. My jsme ho v Asociaci oslavili dalším Udržitelným brunchem a o udržitelnou lokální inspiraci ochrany přírody nebyla nouze.


Ze světa

Připravte si teploměry

Podle nové prognózy Světové meteorologické organizace se globální teploty v příštích pěti letech pravděpodobně vyšplhají na rekordní hodnoty, a to v důsledku oteplování způsobeného lidskou činností a klimatického jevu El Niño. „To bude mít dalekosáhlé důsledky na zdraví, potravinovou bezpečnost, vodní hospodářství a životní prostředí,“ zhodnotil Petteri Taalas, generální tajemník meteorologické organizace. Otázka zní: Jak dál?

Květen měsícem (ne)úspěšných summitů

V neděli skončil další summit G7, setkání největších ekonomik světa ale budí další zklamání. Třídenní jednání se nesla v duchu sankcí proti Rusku a vymýšlením strategie, jak se vypořádat se stále asertivnějším Pekingem. Průlomové dohody v oblasti klimatu nebo společné zahraniční politiky jsme se nedočkali. A o svoje místo na výsluní po dlouhé době opět zabojovala stárnoucí instituce Rada Evropy – téměř 50 šéfů vlád se sešlo na teprve čtvrtém summitu od jejího založení před 74 lety.

Chraňme si fair trade

Náklady na pěstování a vývoz plodin ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky rostou a kombinace s inflací, drahými výrobními náklady a klimatickou změnou je to pro mnohé pěstitele likvidační – opouštějí své farmy a hledají obživu jinde. „Mladí lidé v komunitách, kde se pěstuje například káva, dnes v jejím pěstování nevidí budoucnost. Skutečnost, že se nedokáží v zemědělství uživit, je pro toto odvětví tragická,“ varuje Monika Firl, manažerka pro kávu z Fairtrade International.


Krátce

💡 Vzniká naděje pro problematické, avšak potřebné baterie nejen do elektroaut. Americká společnost vytvořila revoluční udržitelný proces recyklace kovů.

💡 Nošovický Hyundai rozdá přes 1 000 000 Kč dětem, sportovcům, komunitě i lidem s hendikepem.

💡 Přední výbory Evropského parlamentu daly minulý týden zelenou nové legislativě regulující využití umělé inteligence zvané AI Act, teď ji čeká červnové plenární zasedání.

💡 Taneční mistr Zdeněk Chlopčík naučil s Nadací ČEZ tančit mladé autisty a vysloužil si bouřlivé ovace.

💡 Ve středoamerickém San Salvadoru bylo za jeden rok zadrženo 66 tisíc lidí podezřelých ze členství v některém z tamních gangů. Politika hromadného zatýkání sice přinesla klid, za mříže se ale dostaly tisíce nevinných.


Kalendář akcí

24. 5. 2023

Česko a rostlinné alternativy mléka a mléčných produktů | ProVeg

26. 5. 2023

Štafetový benefiční běh na podporu léčby závislostí | SANANIM


Něco navíc

🎧 DO SLUCHÁTEK

Jaký příběh stojí za vznikem eura? Jak vypadá to-do list, který dostanete před jeho přijetím? A kdo při přechodu na společnou měnu nejvíc tratí a získává? O tom je nový díl podcastu Za Humny. Poslechněte si o krizích, ze kterých euro vzešlo, nebo o „ekologizaci” bank.

💬 DO TRAMVAJE

Sledujete volby odehrávající se dva tisíce kilometrů od nás? Voxpot zpracovává k prezidentským volbám v Turecku celou rubriku, skoro denně přibývají nové analýzy nebo reportáže. Jak situace využívá opozice? A jak možnou změnu politického vedení v zemi ovlivnilo zemětřesení?

Související