18 inspirativních fotografií vystihujících LGBTQ poselství z celého světa

8. 7. 2019

Měsíc červen byl vybrán jako LGBT Pride Month. Po celém světě tak oslavy a pochody připomněly Stonewallské nepokoje, ke kterým došlo koncem června 1969 v New Yorku.

Letošní oslavy se nesly v duchu 50. výročí oslav tohoto hnutí. A určitě je co slavit, stále více měst a také zemí se připojuje a uznává práva ve prospěch manželství stejného pohlaví.

Indická vláda v uplynulém roce zrušila zákon, podle kterého byl sex stejného pohlaví protizákonným. Ve Spojených státech byl zvolen Jared Polis jako první guvernér, který se otevřeně hlásí ke své homosexualitě.

A pokrok v oblasti LGBTQ komunity se stále vyvíjí. Také Botswana dosáhla na začátku června významného milníku, vrchní soud zrušil všechny zákony proti homosexualitě a označil je za diskriminační a protiústavní. Dokonce i v Bhútánu byl nedávno schválen podobný zákon. To vše pomalu značí kroky k odstranění kriminalizace vztahů stejného pohlaví.

Ekvádor se tento měsíc připojil k seznamu dalších 28 zemí, které legalizovaly manželství homosexuálních párů. Letos poprvé se v ukrajinském Kyjevě uskutečnil největší pochod v rámci LGBTQ Pride bez násilí. Vůbec první pochod LGBTQ komunity hostila i Gruzie.

Letošní pochody upozornily na 50. výročí Stonewallských nepokojů v New Yorku, behěm kterých dne 28. června 1969 zaútočila policie na gay klub Stonewall Inn v Greenwich Village. Policie agresivně zakročila v tehdejším ilegálně provozovaném baru. Útok na Stonewall Inn podnítil další nepokoje a zvýšil už tak rostoucí napětí mezi LGBTQ komunitou. Stal se katalyzátorem hnutí za práva LGBTQ nejen ve Spojených státech.

Některá města se připojují k oslavám po svém. Například v Paříži byla po slavných LGBTQ ikonách pojmenována jedna ulice a tři náměstí. Také v New Yorku došlo k přejmenování ulice Gay Street na Acceptance Street. Právě u příležitosti 50. výročí Stonewallských nepokojů se poprvé v New Yorku koná World Pride – série akcí a událostí, oslavujících LGBTQ komunitu.

Následující radostné snímky z oslav Pride Month pořádaných po celém světě znázorňují sílu hnutí LGBTQ a jeho pokrok za posledních 50 let.

(zleva)

Spojené státy: World Pride u příležitosti 50. výročí Stonewallských nepokojů, poprvé také ve Spojených státech, New York, 30. června 2019,

Brazílie: Každoroční pochod LGBTQ Pride podél Paulista Avenue v Sao Paulu, Brazílie, 23. června 2019.

Rumunsko: Účastníci pochodu v rumunském hlavním městě požadují více práv pro páry stejného pohlaví. Zároveň také oslavují 18. let od zrušení zákona, který považoval homosexualitu za protizákonnou, Bukurešť, 22. června 2019.

Brazílie: Polibek během každoročního pochodu LGBTQ Pride podél Paulista Avenue v Sao Paulu, 23. června 2019.

(zleva)

Izrael: Desítky tisíc Izraelců i turistů zaplavily ulice Tel Avivu během každoročního pochodu Pride 14. června 2019 v Izraeli.

Botswana: Dne 11. června 2019 přijal botswanský nejvyšší soud v Gaborne verdikt ve prospěch dekriminalizace homosexuality.

Spojené státy: Pochodu v Los Angeles Pride 9. června 2019 v západním Hollywoodu v Kalifornii se účastní také mladí aktivisté.

Chile: Vlajka reprezentující transgender komunitu na LGBTQ Pride pochodu v Santiagu, 22. června 2019.

Řecko: Plakáty s nápisy „Nebudeme mlčet“ na obchodě, kde 21. září 2018 zemřel Zacharias Kostopoulos, 33 letý aktivista, kterého lynčoval dav v Aténách. Během 15. ročníku pochodu Atény Pride 8. června 2019 vzdali hold Kostopoulosovi tisíce lidí. Náměstí Syntagma v řeckém hlavním městě bylo zaplněno duhovými vlajkami za podpory více než 7 000 účastníků.

(zleva)

Spojené státy: Pár v objetí na Los Angeles Pride 2019, 9. června 2019, Kalifornie.

Itálie: Avellino Pride 2019 – 15. června 2019 se v italském Atripaldu uskutečnil organizovaný pochod vzpomínkou na Stonewallské nepokoje z roku 1969.

Spojené státy: Los Angeles Pride 2019 v západním Hollywoodu v Kalifornii, 9. června 2019.

(zleva)

Jižní Korea: Pride pochod na podporu práv LGBTQ v Soulu dne 1. června 2019. Desítky tisíc příznivců práv homosexuálů se doslova prodraly přes centrální Soul až na konzervativní opoziční stranu Jižní Koreje, ve které jsou pochody díky vlivu křesťanských církví stále odsuzovány.

Nikaragua: Nikaragujští protivládní demonstranti se společně se členy LGBTQ hnutí účastní národního pochodu za spravedlnost a demokracii v Managua 28. června 2018.

Itálie: Turín Pride 2019, 15. června 2019.

Polsko: LGBTQ Pride ve Varšavě v Polsku 8. června 2019. Equality Parade je největší přehlídka gayů ve střední a východní Evropě.

(zleva)

Ekvádor: S transparenty čekají aktivisté před ústavním soudem na rozhodnutí o manželství homosexuálů v Quito v Ekvádoru dne 4. června 2019.

Ukrajina: Každoroční pochod LGBTQ Pride v Kyjevě. Více než 8 000 lidí se ukázalo 23. června 2019 na Kyjevském výročním pochodu.


Zdroj: Global Citizen – 18 Empowering Photos of LGBTQ Pride Around the World. [online]. [cit. 2019-07-08]. Dostupné ZDE.

/zdroj všech fotografií uveden v originálním článku /