#19 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

31. 5. 2023

Když chleba vzdělává, pneumatiky versus rybářské sítě, umělá inteligence jako pomocník lékařů nebo příležitost pro technologické inovátory.

Z Česka

Chleba žije už třetí rok

Není to jen o nákupu v supermarketu – to na vlastní kůži poznávají žáci už devíti základních škol. Projekt Život chleba děti provede celoročním cyklem růstu obilí. Na začátku školního roku připraví místo pro jeho pěstování, zasejí, vyplejí a jednoduše se o klásky starají jak nejlíp dovedou. „Lépe pak chápou, kde se bere jídlo,“ říká koordinátorka Eduzměny pro děti a mládež Klára Kolmanová. A to všechno končí třeba pečením chleba nebo křupavých housek.

Už jen 12 dnů

Bezplatný interní audit strategického přístupu k ESG, konkurenční výhoda oproti ostatním společnostem, návod na implementaci jednotlivých principů ESG. To jsou jen některé z výhod ESG Ratingu. Příští týden končí přihlašování, nezapomněli jste? Rating je otevřený i sociálním podnikům nebo malým a středním firmám. Tak neváhejte!

Umělá inteligence a zdravotnictví. I v Česku

„Lepší lékař neustále studuje. Lepší lékař zapojuje moderní technologie, proto se učím s ultrazvukem, chci nasadit AI na objevování nemocničních infekcí, na hodnocení některých EKG. Lepší lékař umí zachránit člověku život v nemoci a ten úplně nejlepší lékař se stará o to, aby nemoc třeba vůbec nevznikla.” To jsou slova Jana Richtera, lékaře, který na inovace nečeká, ale sám je žije. Jaké výzvy český zdravotní systém čekají?


Ze světa

Pneumatiky versus rybářské sítě

Záležitosti obvykle nespojované, přesto tento týden předmětem sporů. V těchto dnech se v Paříži projednává nová globální smlouva OSN o plastovém odpadu a plastových výrobcích. Pneumatiky a rybářské sítě jsou symobolem toho, jestli se dohoda zaměří na likvidaci existujícího odpadu, nebo i na omezení budoucí výroby.

„Real Money. Real Projects. Real People.“

Tento slogan provázel letošní participativní rozpočet v New York City. Miliony Newyorčanů měly možnost navrhovat komunitní projekty a rozhodnout o využití zhruba 30 milionů dolarů. Pomocnou ruku jim během voleb podala česká společnost Decision 21 a zapojit se mohli všichni starší 11 let. Online hlasování doplňovaly papírové hlasovací lístky, třeba i v bengálštině, jidiš či kreolštině.

Pozitivní Eurostat

Statistický úřad Evropské unie vydal nový report mapující pokrok EU v plnění Cílů udržitelného rozvoje SDGs. A po dlouhé době přinesl nějaké dobré zprávy – nebude tak zle, zemím EU se docela daří v oblasti socioekonomické, v oblasti environmentální to ale ještě potrvá. „Míra zaměstnanosti na rekordních hodnotách, vyšší hodinová sazba pro ženy, kvalitní zdravotní péče pro víc lidí navzdory pandemii. Na druhou stranu vymírání ptáků nebo motýlů a degradace ekosystémů,” píše se v závěrečné zprávě.


Krátce

💡 Druhý ročník grantové výzvy na výstavbu jedlých školních zahrad má své vítěze. Zavlažování, bylinky a alternativní učebny bude mít dalších 6 škol a školek.

💡 V USA platí zákaz prodeje výrobků se stopou nucené práce Ujgurů. Značkám pomáhajív prověřování celého dodavatelského řetězce technologické inovace. Přijde rozšíření na další komodity, než je bavlna?

💡 Od Kaspického moře po jihoamerické jezero Titicaca – více než polovina velkých světových jezer vysychá, po téměř tři desetiletí ztrácejí vodu kumulativním tempem přibližně 22 gigatun ročně.

💡 Polský rozvojový fond hledá zájemce z Česka do akceleračního programu, dveře jsou otevřeny začínajícím podnikatelům s projekty, které kromě kritéria technologické inovace naplňují soulad s Cíli udržitelného rozvoje.

💡 Rakousko, Francie, Irsko a Nizozemsko vyzvali Evropskou unii, aby zpřísnila zákony, které by omezily dopady cestování soukromými letadly na klima. A to hlavně na trasách, kde existuje vlakové spojení.


Kalendář akcí

2. 6. 2023 Svatba se svobodou | ULTRAVAGANT

3. 6. 2023 Roztoč kola pro Fenix | ParaCENTRUM FENIX

7. 6. 2023 ESG Rating | ESG v praxi


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Rozšiřte si obzory: Co je ketaminem asistovaná psychoterapie a pro koho je vhodná? Jaká je budoucnost psychiatrie a psychoterapie ve vztahu k psychedelickým látkám? O tom je nový díl podcastu Balanc, tentokrát s psychoterapeutem Filipem Tylšem.

KREATIVNÍ PĚTIMINUTOVKA

Kolik toho víte o plastech? Kolik plastového odpadu je ročně zrecyklováno? Jak nakládat s plastovými obaly? Jak plasty souvisí s emisemi? To je výběr otázek z nového kvízu od OSN. Máte pět minut? Otestujte se!

Související

Světový den rostlinného mléka: 5 překvapivých trendů v oblasti mléčných alternativ

Přejít na článek

Budou jejich hlasy vyslyšeny? Proběhl druhý ročník Global Goals Summitu

Přejít na článek