#20 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

7. 6. 2023

Kdo diskriminuje mléko, pondělí dnem životního prostředí, klima v soudní síni a podpora žen ve vědě.

Z Česka

Není mléko jako mléko

Nově představený konsolidační balíček přesouvá všechny nápoje do zvýšené sazby DPH. Živočišné mléko získalo výjimku, rostlinným alternativám se ale zdražení pravděpodobně nevyhne. Organizace ProVeg na to upozorňuje v otevřeném dopise, podle ní se s laktózovou intolerancí potýká zhruba 20 % evropské populace, příznaky trápí po konzumaci mléčných produktů každého pátého Čecha či Češku.

Chybí nám vědkyně

Početní zastoupení žen ve vědě v České republice je dlouhodobě nízké, podpory mladých vědkyň není nikdy dost. Na Jihočeské univerzitě se stala velká věc – Mgr. Michaela Fencková, Ph.D. je jednou ze třech laureátek letošního 17. ročníku talentového programu L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě. Svůj výzkum na Přírodovědecké fakultě provádí pomocí mušek octomilek a zkoumá geny a jejich defekty, které přispívají k neurovývojovým poruchám, jako jsou autismus nebo porucha intelektu.

Udržitelná pivní plechovka

Ipsos se vrhl na nový experiment – na simulovaný prodejní regál uvedl několik tradičních pivních značek v nové „udržitelné“ plechovce a zkoumal, jestli použití recyklovaného materiálu a přidání takové informace na balení je přínosné z marketingového hlediska. Ukázalo se, že značka je pro zákazníky atraktivnější, ale nejsou ochotni si připlácet.


Ze světa

Legislativa i osobní iniciativa

Pondělí patřilo Světovému dni životního prostředí, tentokrát ve znamení boje s plasty a pod heslem #BeatPlasticPollution. Několik dnů před se neslo ve znamení rokování o budoucnosti plastů včetně recyklace i výroby. Dozvěděli jsme se, že olympiáda v Paříži bude nad poměry bezplastová, že cesta mikroplastů začíná v textilu a nedopalcích a že každá snaha vyhnout se plastům se počítá. O tom všem píšeme na webu.

7 kroků jak zachránit Amazonii

Původní obyvatelé v místních samosprávách, pozemková reforma a reforma živočišného průmyslu, biohospodářství nebo bezpečí a dodržování lidských práv. To jsou jen některé z kroků, které se podle The Guardian a projektu The Bruno and Dom musí stát, aby jednu z nejcennějších přírodních oblastí na světě nevystřídala pomyslná centra expandující ekonomiky – nadobro.

Zásadní klimatické precedenty

Mezinárodní soudní dvůr se poprvé zabývá dvěma závazky v oblasti klimatu. První případ se týká přehrady budované v odlehlé oblasti Patagonie, kde čínský investor nezpracoval dopad na okolní krajinu ani na původní obyvatele. Druhý iniciovala skupina studentů, kteří žádají po vládách Vanuatu a dalších ostrovech povinnost bojovat s klimatickou změnou, v jejich případě se stále vyšší mořskou hladinou.


Krátce

💡DPD vstupuje na argentinský trh, reaguje tak na lokální raketově rostoucí sektor e-commerce a do pěti let se chce stát jedničkou v logistice poslední míle.

💡Česko připravuje zákon, který umožní plošné zálohování PET lahví a hliníkových obalů. Recyklace totiž podle ministerstva životního prostředí nestačí.

💡Staňte se kreativním poutníkem a podpořte Broumov ve finále kandidatury na Evropské hlavní město kultury.

💡Udržitelnost a umělá inteligence jsou prý pro firmy nejpalčivější, a zároveň nejdůležitější témata dneška. Jak může AI pomoci s udržitelným rozvojem?

💡Evropská komise dá podle Hospodářských novin menším firmám více času, aby se připravily na reportování o udržitelnosti. Bude to rok až dva.


Kalendář akcí

8. 6. 2023 25 let v POHODĚ

10. 6. 2023 Dům zaniklých řemesel | EKOCENTRUM KONIKLEC

14. 6. 2023 Fórum udržitelného rozvoje | Ministerstvo životního prostředí

14. 6. 2023 8. ročník semináře Udržitelnost pro výrobu a obchod | RetailNews


Něco navíc

🎧 DO SLUCHÁTEK

Jak mohou malé státy ovlivnit globální politiku, proč má státní dluh USA vliv na rozvojové země, jak se žije v Ekvádoru nebo co má společného tuberkulóza a COVID a proč bychom jim měli věnovat pozornost. To je „podcast pro všechny, kdo chtějí znát kontext každodenních zpráv” — Global Dispatches.

💬 PRO INSPIRACI

Zdravá města a jak je poznat. Nebo ještě lépe, jak je vybudovat. Národní síť zdravých měst spustila novou sérii online vysíláníMODERNÍ MĚSTA: PRAXE STAROSTŮ, Ta se zaměřuje na praktická témata v souvislosti s udržitelností měst. A pilotní téma? Strategie a koncepce.

Související

Jak se stavíme ke spolupráci s projekty založenými na výsadbě stromků?

Přejít na článek

Společnost DPD navazuje na spolupráci s Ukliďme Česko a stává se patronem Mezinárodního dne čistého ovzduší

Přejít na článek