24. ledna slavíme Mezinárodní den vzdělávání

24. 1. 2022

Mezinárodní den vzdělávání 2022 připadá na pondělí 24. ledna 2022, po celém světě se slaví již čtvrtým rokem. Oslavy Mezinárodního dne vzdělávání zahrnují roli výchovy k míru a rozvoji. Letošním tématem je změna kurzu a transformace vzdělávání.

Proč se slaví Den vzdělávání? Mezinárodní společenství zdůraznilo, kde hodlá dosáhnout Cílů udržitelného rozvoje. Prvním a nejdůležitějším významem pro připomenutí tohoto dne je, že vzdělání je nezbytné pro úspěch všech 17 globálních cílů. Tento den zastřešuje a pojímá mnoho dalších motivů Organizace spojených národů a poselství přenášené tímto dnem má širokou škálu vlivů.

Mezi mnoha výzvami a nedostatky, kterým svět čelí, je chudoba a je zajímavé a především udivující, že v mnoha zemích včetně zemí třetího světa se procento chudoby téměř rovná procentu negramotnosti. Organizace spojených národů nemůže chudobu vymýtit najednou, ale může vytvořit příležitosti k minimalizaci jejích dopadů a vzdělání je jednou z hlavních možností, jak toho dosáhnout.

„Změna kurzu, transformace vzdělávání“ je téma Mezinárodního dne vzdělávání v roce 2022 vyhlášeného organizací UNESCO. Smyslem tohoto tématu je posílit oživení školství. Vzdělávání svým obvyklým a formálním způsobem zaznamenalo v roce 2020-21 obrovskou mezeru. Veškeré aktivity, zejména vzdělávací, byly zmrazeny vlnou koronaviru, která zapouzdřila celý svět. Znovu se však objevuje paprsek naděje.

Fyzické zotavení z této pandemie spočívá v tom, že jsme zpět v práci a jsme zdraví, ale duševní zotavení je možné pouze tehdy, když se i naše vzdělání může vrátit na správnou cestu. Vzdělávání v tomto ohledu je nesmírně důležité.

Téma Mezinárodního dne vzdělávání 2022 zdůrazňuje, že je třeba realizovat základní právo každého na vzdělání. To pomůže vybudovat udržitelnější, inkluzivnější a mírovou budoucnost a její význam musí být velkým přínosem naší generace.


Zdroj textu a obrázků: International Day of Education 2022. Internationaleventday.com [online, cit. 24. 1. 2022]. Zveřejněno 24. 1. 2022, dostupné zde.

Související

Chcete začít podnikat? Přihlaste se do 2. ročníku Akademie pro začínající podnikatelky právě teď

Přejít na článek

Radnice na Kutnohorsku nově schválily financování Týmů duševního zdraví, které ve školách pomáhají dětem

Přejít na článek