#26 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

19. 7. 2023

Co zůstává ukryto za obrazovkou, jak si zkusit regenerativní turismus, kam se poděla barva korálů nebo chybějící práva dětí z duhových rodin.

Z Česka

Vodní i uhlíková stopa pro české produkty

Na Jihočeské univerzitě vznikla Laboratoř LCA pro posuzování životního cyklu (Life Cycle Assessment). Výstupem mohou být studie, které slouží k určení environmentálních dopadů produktů, výrobků, služeb či organizací. „Benefitem metody je její schopnost interpretovat data do sady environmentálních indikátorů či do ekologické stopy,” popsal vedoucí laboratoře Jaroslav Bernas. Výsledky první fáze jsou k dispozici hlavně agrobyznysu.

Ukryto za obrazovkou

Verbální násilí a nenávistné projevy online zažila téměř polovina lidí s postižením a 60 % mladých Čechů mu bylo svědkem. Nenávistné projevy směřují velmi často také na LGBTQ+ skupiny, přičemž jen 1 z 5 projevů je nahlášený na policii a o nenávistných projevech vůči vlastním dětem se nedozví až 90 % rodičů. Šokující statistiky o činech, které stále zůstávají tak trochu pod pokličkou. T-Mobile a In IUSTITIA se proti tomu rozhodli bojovat.

Balte kufry. Ale zodpovědně

Lidé chtějí cestovat udržitelněji, ale uvítali by za to odměny. Ukázal to průzkum platformy Booking.com. Zároveň 74 % respondentů chce, aby cestovní kanceláře nabízely udržitelnější produkty a téměř 70 % respondentů také chce, aby se prostředky, které utratí, dostaly k místní komunitě. Jak teď o prázdninách cestujete vy? A znáte regenerativní turismus?


Ze světa

Vodík v oblacích

Letecká společnost plánuje do roku 2025 provozovat komerční lety s elektrickým a vodíkovým motorem, který nevytváří žádné emise uhlíku. ZeroAvia už uskutečnila devět zkušebních letů. Nejsou v tom sami, i další firmy vyvíjí motory na vodík, ale většina z nich nepředpokládá, že by mohly komerčně létat dříve než v roce 2035. Tak kde získali takový náskok?

Jak, prý, hlídat dobré mravy

Íránská mravnostní policie se vrací po 10 měsících do ulic, bude kontrolovat chování lidí na veřejnosti i nošení hidžábů. Zákaz hlídek přišel po smrti Íránky Mahsa Amini a masivních protestech a nenošení hidžábů se tak stalo jedním ze symbolů odporu vůči režimu. Situace se už ale podle některých nemůže vrátit tam, kde byla před protesty a režimu už se nepodaří obnovit kontrolu nad životem mladých tak, jak to bylo dřív, píše iRozhlas.

Spořme na rozvoj i klima

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí G20 jednali o dohodách o restrukturalizaci světového dluhu a financování boje proti změně klimatu s cílem podpořit ochabující světovou ekonomiku. Hlavním věřitelem rozvojových zemí v Africe a Asii je ale Čína. Její reakce? „Nepříliš povzbudivá.”


Krátce

💡 DPD reaguje na rušení poboček pošt a nasazuje nové samoobslužné boxy ve stejných lokalitách po celém Česku.

💡 Aktuálně je v Česku v duhových rodinách vychováváno přibližně 2 000 dětí, nemají ale stále ještě stejná práva jako děti z ostatních rodin. Legislativa na ně nemyslí.

💡 Korály v jihoamerických vodách začínají bělet a hynout, může za to dlouhodobé oteplení moří. Například přibližně 70 % útesů na Florida Keys je čistě erozních – ztrácí se více korálových stanovišť, než kolik se vytváří.

💡 Jeden z pěti zaměstnanců je podle nové mezinárodní studie psychicky závislý na práci. Workoholiků je tak ve společnosti výrazně víc než lidí závislých na alkoholu.


Kalendář akcí

20. 7. 2023 Sejdeme se na zahradě | Centrum Paraple

20. 7. 2023 Poslední den výstavy Všechno je normální | Nadační fond Seňorina


Něco navíc

👀 NA DLOUHOU CHVÍLI

Kolik toho víte o umělé inteligenci? Nakolik ovlivňuje váš život? Zkuste si krátký test. Možná vás překvapí, na co AI využívají bezpečnostní složky nebo že vlastně není vůbec jednoduché poznat z trojice lidí právě toho, koho nestvořila matka příroda, ale umělá inteligence.

🎧 DO SLUCHÁTEK

Jediný vědec, který kdy stanul na Měsíci – Harrison Schmitt – přišel do pořadu HydePark Civilizace a mluvil nejen o budoucnosti objevování Marsu, ale i o své vlastní cestě do vesmíru. „Pokud se nám podaří přistát na jižním pólu, dozvíme se více nejen o Měsíci, ale i o Zemi.”

Související

ČEZ zlepšil rating ESG a posunul se mezi čtvrtinu globálně nejlépe hodnocených energetik

Přejít na článek

ESG v roce 2023: Klíčové trendy nefinančního reportingu z hlediska legislativy a firemní praxe

Přejít na článek

Studie: V Česku chybí data o digitálně vyloučených osobách a osobách ohrožených digitálním vyloučením

Přejít na článek