#27 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

26. 7. 2023

3D tisk a blueboti ve výuce, Česko je osmé, kontroverzní baterie do elektroaut nebo opožděný český energeticko-klimatický plán.

Z Česka

Ahoj, taky hraješ Fortnite?

„Jak poznáte, zda jde o arkádovou hru, survival nebo strategickou?“ uvažuje s dvaceti žižkovskými ajťáky lektorka Veronika, druhačka z průmyslovky. A to na IT kroužku, který vznikl díky Eduzměně. Děti si třeba nějakou hru vytvoří, seznamují se s umělou inteligencí nebo blueboty a 3D tiskem.

Lepší o 5 příček

I letos už vyšel celosvětový žebříček pokroku v naplňování Cílů udržitelného rozvoje (SDGs). Česká republika se vyznamenala. Skončila osmá oproti loňskému 13 místu, a to ze 166 hodnocených zemí. Vedeme v udržitelnosti měst a obcí nebo v partnerství pro splnění cílů. A kde zaostáváme? V oblasti klimatu.

Prolistovat si udržitelnost

Společnost Hornbach vydává svou první brožuru zaměřenou na udržitelnost. Od zaměstnanců, přes zákazníky, sortiment, dodavatele, ochranu životního prostředí až po společenskou odpovědnost a podporu projektů – odhaluje tajemství udržitelného fungování lídra na poli DIY.


Ze světa

Baterie do elektromobilů versus podmořský svět

Rozsáhlá oblast na dně Tichého oceánu, která je určena pro kontroverzní hlubinnou těžbu nerostných surovin, je podle několika nových studií domovem tisíců druhů, které věda nezná. Od mořské okurky po korýše v bahně – biodiverzita, kterou těžba ohrožuje.

Hledá se sponzor

Ve světle právě probíhajícího Mistrovství světa ve fotbale žen se ukazuje, jak investoři tento sport podceňují, a stejně tak i značky a brandy. Ve Španělsku a Anglii umí přitáhnout na zápasy až 90tisícové návštěvy a značky zjišťují, že ženský fotbal pro ně skýtá i obrovský potenciál do budoucna.

Čekání na zimu

Zatímco se řečtí hasiči snaží uhasit hořící lesy, zbytek Evropy čelí riziku dalších požárů. V Pekingu byla znovu naměřena teplota 35 stupňů Celsia, v americkém městě Phoenix padl téměř půl století starý rekord, Kanadu sužují lesní požáry. Nejen emise skleníkových plynů jsou na vině, ale i návrat El Niña.


Krátce

💡Zoopark Zájezd opět rozdává vstupenky desítkám rodin, které by si jinak výlet nemohly dovolit. Tentokrát ve spolupráci s obecně prospěšnou společností WOMEN FOR WOMEN.

💡ESG Rating hlásí 135 přihlášených firem, o 55 % více než vloni. Že je ESG i v Česku rok od roku větší téma, je patrné i z nových průzkumů.

💡Český energeticko-klimatický plán pro EU vzniká se zpožděním, opírat se bude o výstavbu jaderných reaktorů.

💡Velká Británie se do vědeckého programu EU Horizon asi nevrátí, Londýn požádal o nové dohody s přidruženou organizací Euratom.

💡S tím, jak umělá inteligence mění povahu práce a dobu jejího vykonávání, může změnit i způsob odměňování pracovníků. A ne k lepšímu.


Kalendář akcí

13. 9. 2023 Udržitelný brunch | Univerzity a udržitelnost


Něco navíc

👀 NA CESTU DO PRÁCE

Vytváříte si svou kariéru, nebo ji jen necháváte plynout? Kariéra přispívá k životní spokojenosti opravdu velkou měrou, a proto je aktivní přístup k jejímu řízení zásadní. A jak to máte vy? Jak vlastně takové plánování vypadá? A na jaké otázky odpovědět? Píše o tom Forbes.

🎧 DO SLUCHÁTEK

Už jste slyšeli o behaviorální ekonomii, která stojí za zaváděním udržitelnosti ze strany podniků a investorů? Víte, jaký je rozdíl mezi greenwashingem a skutečným pokrokem? Poslechněte si novou epizodupodcastu ESG Quick Talks se spoustou dalších témat.