#28 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG
Newsletter
2. 8. 2023
Nápomocná environmentální taxonomie, proč neignorovat potrubí ve školách, MICHELIN pro supermarkety a mraky nad sociálním systémem.
Z Česka
Nápomocná taxonomie
Jak vyhodnotit udržitelnost hospodářských aktivit? Která investice je skutečně „environment friendly”? Jak dojdeme k environmentálnímu cili? Spousta otázek a málo jednoznačných odpovědí – a právě proto vznikla environmentální taxonomie EU. Koho se týká a jak se v ní vyznat?
Kdo myslí na potrubí
V České republice je více než 11 tisíc škol (od mateřských po univerzity), které zůstávají během letních prázdnin prakticky opuštěné. A voda v jejich potrubí ztrácí za tu dobu na kvalitě. Školy by na to neměly zapomínat, řešení v podobě proplachu rozvodů a odtočení může vhodně doplnit také filtrace.
Solární boom
Češi se fotovoltaiky nebojí, jen za letošní první pololetí bylo připojeno o 69 % víc fotovoltaiky než za celý rok 2022, nové solární zdroje by tak na konci letoška měly v součtu překonat hranici 1 GWp. Tak růžové (nebo zelené) to ale není, projekty často brzdí byrokracie, odpor občanů i památkářů nebo nemožnost akumulace energie.
Ze světa
Rozvojová pomoc v nedohlednu
Pozastavená finanční podpora a bezpečnostní spolupráce s Nigerem – to oznámila Evropská unie, když v zemi po vojenském puči svrhli současného prezidenta. Přitom Niger je jednou z nejchudších zemí světa a ročně přijme dvě miliardy dolarů z rozvojové pomoci. „Nepřijatelný útok na integritu nigerských institucí,” popsal situaci šéf unijní diplomacie Josep Borrell.
Michelinská hvězda pro obchody? Ne tak úplně
Ve Francii se rozhodli bojovat s plýtváním potravinami po svém. Obchody budou nově dostávat štítek, který zákazníkům ukáže, jak obchod omezuje plýtvání jídlem, co a jak daruje na charitu nebo jak udržitelnost řeší dodavatelé. Vzniká nezávislá hodnoticí komise a certifikace bude mít dokonce tři „hvězdičkové” úrovně. Inspirujeme se?
Kdo zůstane produktivní?
Společenské systémy založené na produktivní populaci přestanou podle New York Times postupně fungovat, složení obyvatel se totiž mění. Japonsko v roce 2013 překročilo hranici 25 % populace starší 65 let, a stejný trend čeká i západní a východní Evropu a Jižní Koreu. Do roku 2050 tam mají lidé v důchodovém věku tvořit až 40 % populace.
Krátce
💡Dennodenně vyjíždí ochránci přírody ze záchranné stanice v Bartošovicích ke zraněným volně žijícím zvířatům v celém regionu. Nošovický Hyundai jim poskytne Konu Electric.
💡Česká informační agentura životního prostředí vytvořila nový web pro prezentaci indikátorů udržitelného rozvoje. Ukáže, jak si Česko vede v jednotlivých SDGs.
💡V pondělí svět oslavil Africa’s Women’s Day a dvacetileté výročí od přijetí Maputskeho protokolu. Ten vedl k pokroku v oblasti práv žen.
💡Praha chce zamezit zneužívání psů k žebrání nebo pouličnímu hraní, město už teď postihuje nabízení turistům za úplatu focení s divokými zvířaty, jako jsou hadi či sovy.
7. 8. 2023 Debata Společně proti předsudkům | T-Mobile
13. 9. 2023 Udržitelný brunch | Univerzity a udržitelnost
Něco navíc
👀 NA CESTU DO PRÁCE
Sníme o životě bez práce? Je potřeba znovu objevit ztracené umění, kterak trávit volný čas. Odpočinek bychom měli upřednostnit už teď a nečekat na automatizovanou budoucnost, která možná nikdy nepřijde, píše Financial Times.
🎥 6 MINUT PRO DOKUMENT
Privatismus – fenomén, kterému je věnován studentský film, lépe řečeno esej složená z fragmentů záběrů na soukromou i veřejnou vodu jako způsob vyrovnávání se s pocity ekologické úzkosti a lhostejnosti. Co všechno znamená bazén na zahradě?