4 pohledy na otázku nerovnosti

25. 2. 2020

Propast mezi nejbohatšími lidmi na světě a těmi nejchudšími je velká a šokující.

1.) Tyto statistiky budou vždy šokující.

Pouhých 26 nejbohatších lidí světa vlastní větší majetek než nejchudší polovina populace. Jinými slovy, těchto 26 lidí vlastní víc než 3,8 miliardy dalších lidí.

2.) Potřebujeme více než ekonomický růst.

S akumulací bohatství strukturovanou tak, jak je, hospodářský růst nestačí k omezení chudoby. Růst musí být inkluzivní a musí zahrnovat udržitelný ekonomický, sociální i environmentální rozvoj.

3.) Projevení solidarity.

Nebylo by úžasné, kdyby se miliardáři rozdělili o své bohatství? Samozřejmě, spousta z nich to už dělá. Například v roce 2010 založili Bill a Melinda Gatesovi a Warren Buffett iniciativu The Giving Pledge, která vyzývá velmi bohaté lidi, aby se vzdali části svého majetku. Bill Gates již údajně rozdal 45 miliard dolarů prostřednictvím Nadace Billa a Melindy Gatesových.

4.) Používání aplikací k překlenutí nerovností.

Nejhorší situaci z hlediska nerovnosti čelí ženy a dívky. Když má rodina málo peněz, dívky musí odejít ze škol a začít pracovat. Když je člen rodiny nemocný, ženy se o něj musí postarat.

Na tento problém se zaměřil projekt Go-Jek podpořený Melindou Gatesovou. Díky aplikaci v mobilním telefonu mohou ženy snadno prodávat své výrobky nebo zemědělskou produkci, mají kontrolu nad penězi, které vydělají a nejsou také zcela závislí na mužích (zvláště v případě, pokud se k nim nechová hezky). „Když přemýšlím o tom, proč je tak důležité, aby bylo více mobilních telefonů v rukou žen, myslím na Nikmah, ženu, kterou jsem potkala v Indonésii loni v říjnu, vypráví Melinda Gatesová. Nikmah řekla, že se roky snažila podporovat své tři děti prodejem zeleniny, ale ne vždy se jí to dařilo. Její situace se stala ještě neudržitelnější poté, co musela uprchnout před násilnickým manželem. Nikmah a spolu s ní další milion lidí v Indonésii si vydělávají na živobytí s využitím aplikace Go-Jek.


Zdroj: 4 ways to get a balanced view on… Reduced Inequalities [online]. Copyright © BOTTLETOP 2019 [cit. 25.02.2020]. Dostupné ZDE.