#41 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

1. 11. 2023

Do vlaků bez plastů, boom sousedských dětských skupin, větrná revoluce z Moravy a data z Evropy do Asie bez regulace.

Z Česka

Vlaky a plasty

Železnice bez plastů: Správa železnic se startupem Lokni začnou instalovat automaty na filtrovanou vodu. Cestující budou mít denně půl litru zdarma. Filtrační stanice Lokni jsou postaveny na pokročilé uhlíkové filtraci v kombinaci s technologií UV-C LED. První vlaštovkou je hlavní nádraží v Praze, následovat bude dalších 12 českých nádraží.

Naděje pro pracující rodiče

Dlouho diskutované sousedské dětské skupiny by mohly otevřít pravděpodobně na jaře příštího roku. Novela by měla umožnit hlídání malého počtu dětí jen na sousedské úrovni, díky ní se budou moct nově o děti starat i matky nebo babičky, které si k vlastnímu dítěti nebo vnoučeti přiberou ještě další. Novela ale vyvolává spoustu nevole z více stran.

Větrná revoluce

V následujících dnech zahájí běžný provoz nejvýkonnější větrná elektrárna v Česku s instalovaným výkonem 4,2 megawattu. Elektrárna pokryje roční spotřebu asi 5000 domácností. Elektrárna stojí v obci Gruna na Svitavsku a prvenství má na kontě ještě jedno. „Navíc by Gruna měla být jednou z těch obcí, kde by v případě schválení komunitní energetiky u nás měl vzniknout pilotní projekt,“ píše ČT24.


Ze světa

Data bez byrokracie

Podle Evropské komise se datová ekonomika EU do roku 2025 téměř ztrojnásobí, EU a Japonsko i proto dokončily dohodu o přeshraničních tocích dat. „Dohoda usnadní, zlevní a zefektivní podnikání v online světě,“ uvedla Komise ve svém prohlášení. Firmám prý umožní nakládat s daty bez těžkopádné a nákladné administrativy, zároveň ale ochrání údaje občanů.

Raději velká gesta

Mladí Evropané mezi 18 a 34 lety jsou ochotni mít menší rodiny, nejezdit auty a přejít na veganství. Proč? Aby zmírnili následky klimatické změny, zároveň ale ze strachu z ekonomické nejistoty. Mladší generace také častěji než starší ročníky podporují radikální vládní opatření v klíčových oblastech politiky. Ukázal to nový výzkum.

Rio Negro bez vody

Z mohutné řeky se kvůli historickému suchu v brazilském amazonském deštném pralese stal pramínek. Domorodé komunity žijící na březích jsou ale na vodě závislé, neobvykle suché období ohrožuje jejich tradiční živobytí a křehký ekosystém, se kterým fungují v úzkém vztahu. Týká se to až 600 tisíc lidí. A The Guardian přináší i příběh jednoho z nich.


Krátce

💡Když samoživitelky pomáhají samoživitelkám. Maminka Katka našla pomocnou ruku v organizaci Fandi mámám, kterou teď podporují i věrnostní body z drogerie Rossmann.

💡Velkým úspěchem loňské konference o klimatu v Egyptě byla dohoda o zřízení fondu pro krytí ztrát a škod. Země se ale rozcházejí v názoru na to, jak ho zřídit a kdo by jej měl řídit.

💡Společnost DPD věnovala 200 tisíc korun neziskové organizaci Sue Ryder, která už 24 let poskytuje sociální služby seniorům a jejich rodinám. Dobrovolníci z DPD včetně generálního ředitele už dříve pomáhali s přípravou terapeutické zahrady.

💡Američtí zemědělci neví, co s kukuřičnými zbytky. Díky nové technologii se z nich může stát etanol a následně rostlinný etylen využitelný k výrobě obalů a dalších produktů.


Kalendář akcí

4. 11. 2023 Konference Výživou ke zdraví | ProVeg

13. 11. 2023 3 tváře spravedlivé tranzice | Pábení


Něco navíc

NA PODZIMNÍ VEČER

Hlasy těch, kterých se nejvíce dotýká klimatická krize: lidí vyháněných ze svých domovů, lidí domorodých a divoké přírody, Všichni jsou v dokumentu The Letter pozváni do Říma, kde se setkají spolu a také s papežem Františkem. Jak to dopadne?

DO SLUCHÁTEK

Víte, jak na veřejné zadávání? Poslechněte si záznam workshopu ze série Moderní města o strategickém uchopení veřejných zakázek, kde se udržitelným nákupům nevyhneme nebo o ekoznačkách a lokálních dodavatelích.

Související