#47 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

20. 12. 2023

Skvosty na Mladoboleslavsku, za co zaplatí výrobci textilu, bohatství mangových pecek a umělá inteligence má utrum.

Z Česka

Rozvoj regionu skrze architekturu

Centrum české architektury vyhlašuje první ročník Mladoboleslavské ceny za architekturu. Primárním cílem není udělovat medaile, ale pomoci zástupcům samospráv prostřednictvím odborných konzultací s experty. „Je to přístup řekněme sousedský, který je v Rakousku, Německu nebo Švýcarsku základním kamenem péče o vystavěné prostředí.“

Tak co s tím nevynošeným?

Nejpozději do ledna 2025 mají obce povinnost zařídit na svém území třídění a sběr starého textilu. Jak plánuje MŽP, platit za sběr a svoz by ale měli výrobci a možná si drobně připlatí i kupující v obchodech. Nejvíce nezodpovězených otázek ale vyvstává na straně obcí, na které nový systém dopadne nejvíce a nikdo ho s nimi zatím dostatečně nekonzultoval.

Předsevzetí: vzdělávat se

Nadace rozvoje občanské společnosti spouští novoroční kurzy a možnosti vzdělávání. Jejím cílem je systematicky vzdělávat a profesionalizovat neziskové organizace. Kurzy se zaměřují na finance, PR a marketing, fundraising nebo edukaci managementu i sociálních pracovníků. A nouze není ani o akreditované kurzy.


Ze světa

Zatopme si peckami

Společné úsilí 3 členů A-CSR – Holistic Solutions, Mendelovy univerzity a České zemědělské univerzity – vedlo k inovativnímu způsobu využití odpadu z manga v Kambodži. Země je jedním z největších producentů a denně se zpracuje 300 000 kg manga, z nějž 30 % představuje nevyužitý, a později spálený, odpad. Záchranou jsou mangové pecky…

Co budeme dělat?

Fond ztrát a škod, financování iniciativ zmírňujících dopady klimatické změny, cíle týkající se zabezpečení vody, obnovy ekosystémů a zdraví, omezení fosilních paliv nebo trhy s offsety. To jsou hlavní témata uplynulého COP28, která se dočkala nějakého výsledku. Ikdyž prozatím jen na papíře…

Už žádné dotazy bez pravidel

Po 36 hodinách vyjednávání se evropské instituce shodly na znění Aktu o umělé inteligenci. Unie se tak možná stane prvním, kdo bude mít normy pro regulaci ChatGPT a dalších. Pravidla stanoví například omezení při využívání AI pro biometrickou identifikaci ze strany bezpečnostních složek nebo zákaz používání takzvaného sociálního skóre.


Krátce

💡Ke stažení je aplikace Swopi – řešení pro digitální sdílení vizitek. Přechodem na aplikaci Swopi může být ušetřeno ročně až 5 milionů stromů, které se pro výrobu vizitek kácí.

💡Mezi státy Afriky a Karibiku vzniklo partnerství pro rozvoj zdravotnictví. Reaguje na dopady pandemie covidu na rozvojové země a měla by pomoci ve sdílení inovativních řešení primární zdravotní péče o matky a děti.

💡Projíst se k udržitelné budoucnosti nově podporuje projekt Udržitelné menzy. Pomocí workshopů a dodáním receptur pomáhá menzám se zavedením rostlinných jídel.

💡Povinnost nefinančního reportingu čeká a nemine značnou část společností působící v členských státech EU. Proč by měly znát ESRS standardy?

💡Máte e-shop a zajímá vás dobrý skutek, který nic nestojí? Napište si o widget sbírky Nového Prostoru.


Kalendář akcí

17. 1. 2024 Udržitelný brunch | Novoroční setkání

Akce pro členy Asociace

2. 2. 2024 Cirkulární akademie 2024 | CIRAA


Něco navíc

ČTENÍ NA SVÁTKY A POVZBUZENÍ DO REALITY ROKU 2024

Znáte seznam užitečných pravidel? Pomohou vám se třeba vyrovnat s tím, že všechno už bylo řečeno, všechno bylo vymyšleno. Autor v pár větách mluví o tom, proč přežívají spíš paranoidní lidé, jak souvisí hodnoty s komunikací nebo jaký je problém zubního kartáčku.

Za inspiraci děkujeme Haně Martinkové a jejímu newsletteru The Overview Effect.

DO SLUCHÁTEK

Je pravda, že sociální firmy fungují jen proto, že si lidé kupují jejich produkty ze soucitu? „Podnikání jako celek jednou bude muset být silně sociálně a environmentálně orientované. Čím déle se tomu budeme bránit, tím dražší to pro nás bude,“ říká v rozhovoru portálu BusinessInfo Markéta Vinkelhoferová, spoluzakladatelka sociální firmy Fair&Bio pražírna.

Související

Kolika firem se už příští rok bude týkat EU regulace spojená s ESG?

Přejít na článek

W4W: Změny v rozvodových řízeních mohou mít pozitivní vliv na dětskou psychiku

Přejít na článek

Druhý ročník cen Zlatá vážka startuje. Hledá opět nejlepší příběhy sociálního podnikání

Přejít na článek