5. červen patří planetě. A novému vydání magazínu

5. 6. 2025

Plasty v oceánech, kolabující ekosystémy, ale i nové cesty, jak to změnit. Mezinárodní den životního prostředí přináší důležité otázky — a nové číslo magazínu Udržitelné Česko hledá odpovědi. S vědci, experty i technologiemi, které mění pravidla hry.

Kolik tun plastů skončí každý rok v oceánech? Přesně 8 až 12 milionů. To je jako kdyby každou minutu vylétlo do moře jedno popelářské auto plné odpadu. I proto patří letošní Mezinárodní den životního prostředí připadající na 5. června boji s plastovým znečištěním i obnově přírodních ekosystémů. Tedy návrat k rovnováze, kterou jsme narušili.

A u příležitosti tohoto dne vychází i nové číslo našeho online magazínu Udržitelné Česko. Věnujeme ho rozhovorům s českými vědci i těm, kdo o jejich práci mluví s veřejností. Věnujeme ho umělé inteligenci v roli pomocníka i ničitele. Věnujeme ho inovativním firemním i obecním strategiím.

Marie Šabacká: S ústupem tropických ledovců ztrácíme vodní zdroje, mikrobiální systémy i unikátní záznamy o minulém klimatu

V Ugandě žije komunita Bakonjo. Je silně zasažena dopady klimatické změny. Sami k ní nepřispěli, ale její dopady pociťují velmi výrazně. Nejnovější vědecké metody nám umožňují chápat, co se děje a proč. Ale v terénu se vědci stále častěji setkávají s otázkou: Dá se to ještě zastavit? A odpověď je mnohdy krutá – nedá.

➡️ ČÍST

My můžeme vyvíjet technologie čistící vodu, pokud ale lidé nezmění přístup, nic se nezlepší, říká mladý vědec

Karel Havlíček propojuje firmy a výzkum. Založil start-up s kamarádem z Cambridge, kde se věnuje zavádění 3D tisku do medicíny a na Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity Liberec (TUL) se jako vědecko-výzkumný pracovník zabývá čištěním vody pomocí nanovláken. Jak se dívá na spojení vědy a byznysu?

➡️ ČÍST

Za ohroženými chameleony na Madagaskar

Uprostřed hlubokého madagaskarského pralesa se nachází nespočet druhů zvířat. Některé se dosud nedočkaly vědeckého popisu, některé jsou ohrožené vyhynutím. Zoopark Zájezd proto spojuje síly s mezinárodním týmem odborníků, aby zachránil ohrožené druhy chameleonů na neprobádaném území pralesa Vohimana.

➡️ ČÍST

Vědec nemusí být na Instagramu. Ale měl by být slyšet, říká odbornice na vědeckou komunikaci

Od pipety ke klávesnici a mikrofonům. Pavla Hubálková prošla klasickou vědeckou dráhou, ale dnes pomáhá vědcům a vědkyním mluvit s veřejností. V rozhovoru oceněná popularizátorka vědy a spoluautorka první české knihy o tomto tématu vysvětluje, proč je nutné překládat vědecký jazyk do srozumitelné řeči, jakou roli hraje vtip, kde v Česku chybí systémová podpora a proč nestačí fakta, když chceme bojovat s dezinformacemi.

➡️ ČÍST

Praktický průvodce strategií pro ochranu přírody a biodiverzity

Ochrana přírody a biodiverzity se stala nedílnou součástí odpovědného podnikání. Rezonuje u veřejnosti i investorů a regulátorů. Firmy tak potřebují mít jasně formulovanou strategii nebo plán, které dodají konkrétní přínosy a zároveň odpovídají globálním cílům udržitelnosti. Společnost EY nabízí přehledný rámec, jak ji postupně vybudovat.

➡️ ČÍST

Související

Světové finále Global Goals World Cup od OSN přijede v červnu do Prahy

Přejít na článek

Jak ve firmě nastavit KPI udržitelnosti? Zaměřte se na rozvoj kompetencí svých lidí

Přejít na článek

Česko v SDG Indexu obsadilo 8. místo. Nejvíce ztrácí v oblasti klimatických opatření a rovnosti

Přejít na článek