5 klíčových postřehů z projevu Davida Attenborougha

23. 3. 2021

“Ať uděláme cokoliv, na odvrácení klimatické změny je už pozdě,” varoval Sir David Attenborough. Když mluví, lidé poslouchají. Dokládá to fakt, že neuvěřitelných 88 % lidí změnilo svůj životní styl poté, co sledovali dokument Blue Planet II. 94letý dokumentarista se doslova dostal do naší hlavy. Nyní osobně varoval i představitele světových velmocí.

Varování Attenborougha přišlo během projevu v Radě bezpečnosti OSN (UNSC) – skupině 15 světových vůdců, odpovědných za světový mír. K projevu ho pozval britský premiér Boris Johnson, který v únoru Radě bezpečnosti předsedal. Bylo to vůbec poprvé, co se Rada bezpečnosti OSN na svém zasedání věnovala bezpečnostním rizikům, které představuje mimořádná klimatická situace.

Attenboroughova vážná slova přišla téhož dne, kdy šéf britské agentury pro životní prostředí uvedl, že svět již nyní dosahuje úrovně „nejhoršího scénáře“ v oblasti klimatické krize. Bez dalších opatření čelí katastrofě všechny ekosystémy.

2021 je pro klima důležitým rokem. V listopadu pořádá vláda Spojeného království ve skotském Glasgow nejvýznamnější mezinárodní konferenci o změně klimatu od Pařížské dohody – nazvanou COP26.

„Rada bezpečnosti OSN má za úkol čelit nejvážnějším hrozbám pro globální mír a bezpečnost, a to je přesně to, co změna klimatu představuje,“ přednesl Boris Johnson na zasedání. „Na rozdíl od mnoha otázek, kterými se Rada zabývá, je toto otázka, kterou přesně víme, jak řešit. Když pomůžeme zranitelným zemím přizpůsobit se změně klimatu a snížit globální emise na nulu, ochráníme nejen bohatou biologickou rozmanitost naší planety, ale také její prosperitu a bezpečnost.“

Attenborough vyzval Radu bezpečnosti, aby uznala hrozbu klimatické krize pro globální bezpečnost, zpochybnila stávající ekonomické modely a upřednostnila přírodu nad penězi.

Upozornil, že nyní to může být naše poslední šance. Přestože je nemožné se změně klimatu vyhnout, trval na tom, že pokud se nyní svět spojí, bude stále možné dosáhnout zdravé rovnováhy. Zde je 5 klíčových bodů, které je třeba zdůraznit z jeho poselství světovým vůdcům:

  1. Dnes existují bezpečnostní hrozby nového a nebývalého druhu. Tyto hrozby nás nerozdělují, jsou to hrozby, které by nás měly spojovat bez ohledu na to, z které části světa pocházíme, protože jim čelíme všichni stejně.
  2. Jsme nebezpečně blízko bodu zvratu, který katastroficky zvýší globální teploty. Pokud nezměníme naše chování, budeme čelit zhroucení všeho, co nám poskytuje bezpečí.
  3. Přišli jsme o stabilní a bezpečné klimatické období, které zrodilo naše civilizace. Není cesty zpět. Bez ohledu na to, co nyní děláme, je příliš pozdě, abychom se vyhnuli změně klimatu, a nejchudší a nejzranitelnější nyní budou určitě trpět.
  4. Snad nejvýznamnější lekcí, kterou posledních 12 měsíců přineslo, bylo to, že již nejsme samostatnými národy, z nichž každý nejlépe pečuje o své vlastní potřeby a bezpečnost. Jsme jediný, skutečně globální druh, jehož největší hrozby jsou sdílené a jehož bezpečnost musí pocházet ze spolupráce v zájmu všech.
  5. A prostřednictvím globální spolupráce můžeme dosáhnout mnohem víc než řešení změny klimatu. Můžeme konečně vytvořit stabilní a zdravý svět, kde jsou zdroje rozděleny rovnoměrně a kde se nám daří žít v rovnováze se zbytkem přírodního světa. Můžeme poprvé v celé historii lidstva poznat, jaké to je být v bezpečí.

Naléhavé poselství světu předává Sir David Attenborough také ve svém posledním dokumentu Život na naší planetě. Dokument je dostupný ke shlednutí na platformě Netflix.


Zdroje:

‘It’s Too Late’: 5 Key Things to Know From David Attenborough’s UN Climate Change Speech. [online]. Dostupné ZDE.

David Attenborough on How Our Changing Climate Affects Wildlife | Blog | Nature | PBS. PBS: Public Broadcasting Service [online]. Copyright © 2021 [cit. 23.03.2021]. Dostupné ZDE.

Související

Budou bytovky vyrábět vlastní elektřinu? Brněnská konference přináší dobré zprávy

Přejít na článek