5 skvělých dokumentů o přírodě

3. 3. 2020

Pokud se chcete pokochat krásami přírody a zároveň se vzdělat o problémech, kterým naše planeta čelí, doporučujeme vám zhlédnout některý z těchto vybraných dokumentů.

Naše planeta / Our Planet

Přírodovědec David Attenborough a Světový fond na ochranu zvířat se podíleli na tvorbě osmidílné série Naše planeta dokumentující obrovskou různorodost života na Zemi. Každý díl zachycuje scény z různých biotopů naší planety, od ptáků dělajících salta ve vzduchu po mrože padajícího z útesu. Dokument se soustřeďuje nejen na krásy planety, ale také poukazuje na devastující důsledky lidské činnosti.

The Ivory Game

Tento dokument zpracovává problematiku obchodování se slonovinou a upozorňuje na přímé důsledky – vyhynutí slonů. Film se zaměřuje na gangy a pytláky v Africe, kteří jsou díky vysoké poptávce z Číny a stoupajícím cenám slonoviny stále motivováni k pytlačení. Sloni se tak stávají čím dál více ohroženým druhem.

Planeta Země / Planet Earth

Planeta Země I. a II. jsou dokumentární klasikou, která je nyní dostupná i na Netflixu. Dokument namluvil David Attenborough. Filmy zachycují ty nejúžasnější přírodní momenty, od mláďat leguána mořského unikajících před vražedným hadem až po laxní medvědy drbající se o stromy.

Virunga

Dokumentární film Virunga zachycuje zoufalou situaci čtyř strážců parku, kteří se snaží chránit národní park Virunga před pytláky, protivládními povstalci a těžařským průmyslem. Jedním z protagonistů je Andre Bauma, který se snaží zachránit horské gorily, jedny z posledních svého druhu na světě.

Neobyčejná planeta / One Strange Rock

Pokud preferujete méně klasické zpracování, nevynechte dokument Neobyčejná planeta, jenž prezentuje život na Zemi očima osmi astronautů. Dokument je namluven hercem Willem Smithem a ukáže vám nový pohled na planetu Zemi.


Zdroj: 6 Great Nature Docs On Netflix [online]. Copyright © BOTTLETOP 2019 [cit. 04.03.2020]. Dostupné ZDE.