5 věcí, které byste měli vědět o vymýcení hladu

12. 2. 2020

Od obrovského plýtvání jídlem po skvělé udržitelné nápady, jak pěstovat efektivněji. Přečtěte si, jak se svět vypořádává s vymýcením hladu.

Paradox čísel

Přibližně 815 milionů lidí na světě trpí hladem. Každé čtvrté dítě trpí poruchou růstu způsobenou podvýživou. Přesto se na světě vyhodí průměrně 1/3 vyprodukovaného jídla. Neudržitelné zemědělství a klimatické změny navíc znehodnocují a narušují půdu, lesy a další ekosystémy. Je nezbytné začít přemýšlet, jak vyrábět a konzumovat jídlo.

Růst populace

Dobrou zprávou je, že množství lidí trpících hladem kleslo za posledních 20 let na polovinu díky ekonomickému růstu a vyšší produktivitě. Nicméně současný růst populace indikuje, že v následujících 20 letech populace vzroste o další 2 miliardy. Abychom se s tímto nárůstem byly schopni vypořádat, je potřeba změnit globální systém zemědělství a produkci potravin.

Méně plýtvání

Jednou z cest, jak vymýtit hlad, je méně plýtvat. Restaurace vyhodí průměrně 20 % nakoupeného jídla. Tento problém se rozhodl řešit Marc Zones, který založil technologickou firmu Winnow, jež programuje softwary pro sledování a analyzování zbytků jídla v pohostinství. Od svého vzniku Winnow pomohl restauracím snížit objem jídla „na vyhození“, ušetřit přes 30 milionů dolarů a snížit uhlíkovou stopu.

Inovace v pěstování

Nové formy ekologického zemědělství jsou správnou cestou. Příkladem je společnost AeroFarms v New Jersey, jež vybudovala největší vertikální zeleninovou farmu na světě. Semínka zde klíčí v látkových recyklovaných květináčích, osvícených LED. Kořínky jsou zavlažovány minimem vody, živinami a kyslíkem. Bez přítomnosti zeminy, sluníčka a pesticidů rostou rostlinky rekordní rychlostí a spotřebovávají o 95 % méně vody než tradiční skleníky.

Banka budoucnosti

V současnosti je 100 tisíc druhů rostlin v ohrožení vyhynutí. Úkolem bank budoucnosti je zachovat co největší biodiverzitu planety. Semenné banky po celém světě sesbíraly již kolem 40 tisíc druhů rostlin a uskladňují přes 2,2 miliard semínek. Banky jsou většinou ukryty v horách a jsou konstruovány tak, aby odolaly i atomovým útokům.


Zdroj: 5 things you need to know about… Zero Hunger [online]. Copyright © BOTTLETOP 2019 [cit. 12.02.2020]. Dostupné ZDE.