5+1 tip na bezplastové léto aneb kalíšek a mýdlenka kam se podíváš

9. 7. 2024

Červenec patří už přes 10 let k období, kdy se miliony lidé po celém světě zavážou, že odmítnou jednorázové plasty nebo sníží množství plastového odpadu. Probíhá totiž Plastic Free July neboli Červenec bez plastu. Máme pro vás 5+1 tip, co změnit a na co si dát pozor.

Plastový odpad najdeme v žaludku každé druhé mořské želvy, polyká ho přes 90 procent mořských ptáků, dusí velryby, žraloky a další živočichy. Už v roce 2011 zahájila nadace Plastic Free Foundation červenec bez plastu v Austrálii. Od té doby se lokální výzva rozrostla v celosvětové hnutí, do kterého se zapojilo 100 milionů lidí ze 190 zemí. Za posledních pět let účastníci společně zabránili vzniku 10 milionů tun odpadu, z toho 1,4 milionu tun plastů.

Cílem je inspirace… a tak přebíráme jejich žezlo tady u nás.

  • Vydrhněte se tuhým mýdlem

Bývaly doby, kdy na žádném umyvadle a vaně nechyběla porcelánová mýdlenka. A na ní tuhé mýdlo. Bez plastu, bez zbytečného odpadu. Kde je těm dnům konec? Naštěstí se opět vrací, tuhých šamponů, kondicionérů a sprchových gelů je na trhu nespočet a řekněme si upřímně, mýdlenka z rukou hrnčíře je stylová dekorace.

  • Oprašte vlastní pánvičky nebo krabičky

Lidé, kteří si každý den chodí pro oběd do restaurace a v jejich jednorázových krabičkách si ho odnesou nebo si ho v nich nechají dovést, vyprodukují ročně téměř 11 miliard kusů obalového odpadu. Přitom stačí si doma uvařit něco podle vlastní chuti, nebo si pro oběd zajít s vlastní omyvatelnou krabičkou.

  • Kalíšek na citlivé dny

Balení čtrnácti menstruačních vložek známé značky obsahuje stejné množství plastu jako pět nákupních tašek. Přitom snížit množství plastového odpadu během menstruace je teď docela snadné. V každé drogerii je dostupné menstruační prádlo nebo kalíšky. Obojí vydrží dlouho, prvotní investice se proto celkem rychle vrátí zpátky. Obojí je nejudržitelnější variantou. A pokud to pro vás z různých důvodů možnost není, na trhu už je spousta bezplastových jednorázových variant.

  • Kalíšek (nejen) na pracovní dny

Nebo lépe řečeno – z hrnku. Podle deníku The Guardian se ve Velké Británii recykluje pouze jeden ze 400 kelímků na kávu, ročně se jich spotřebuje přibližně 2,5 miliardy. Tak jak to asi vypadá napříč celou Evropou? Drtivá většina kaváren už nemá problém vám udělat oblíbené latté nebo cold brew do vlastního, některé za to dokonce zákazníky odměňují slevami. Takže nejenže snižujete množství plastového odpadu, ale zároveň šetříte peníze. To stejné platí pro vodu, vlastní lahev je prostě must have.

  • Slavte ohleduplně

Kdo by nechtěl držet na fotce z oslavy narozenin chumel balonků a k tomu ještě velké číslice? Ten, kdo myslí trochu do budoucna. Vyfouklé balonky jsou jedním z nejčastějších předmětů, které se dostanou do volné přírody jako odpad. Navíc se do stuh zamotávají mořské želvy, ptáci a ryby. To stejné platí o lampionech, o jejich likvidaci se nikdo nepostará a požáry lesů kvůli nim nejsou žádnou výjimkou.

Vybrali jsme jen pár tipů pro inspiraci, iniciativa Plastic Free July ale na svém webu shrnuje kroky, které můžete dělat ve škole, v práci nebo doma. Tak do čeho se pustíte vy? Změníte jednu maličkost, kterou si z července odnesete i do zbytku roku?


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Dezinformačním webům přineseme inzercí statisíce korun, přitom jsou hrozbou pro reputaci našich firem. Proběhla další CSR Snídaně

Přejít na článek