6 faktů, které byste měli vědět o čisté vodě a kanalizacích

6. 4. 2020

Od znečištěných vodních zdrojů až po plýtvání vodou. Je nutné si uvědomit, že čistá voda je klíčem k životu na Zemi.

1. VŠICHNI JSME TVOŘENI Z VODY

Slýcháme to pořád dokola, ale je to pravda. Některé organismy jsou tvořeny téměř výhradně z vody, například medúzy tvoří voda asi 95 % (vyjmuté z vody se stávají zcela nefunkčními kuličkami). U dospělých lidí tvoří voda 55 až 60 % hmotnosti těla. Naše srdce a mozek jsou tvořeny ze 73 % z vody a plíce až z 83 %. Dokonce i naše kosti jsou ze 31 % z vody. Denně musíme spotřebovat mezi 2,2 litry až 3 litry denně, v závislosti na tom, zda jsme žena nebo muž.

2. NEEXISTUJE ROVNOVÁHA

Již více než desetiletí spotřebováváme více vody, než je potřeba (převážně pro zemědělství), a také ji znečišťujeme (80 % odpadních vod bez filtrace a čištění odtéká zpět do řek nebo oceánů). Všechno tedy nyní není v úplném pořádku a změna klimatu situaci ještě zhoršuje. Odhaduje se, že pokud budeme pokračovat v tomto režimu, v roce, 2050 bude polovina světa ohrožena právě nedostatkem vody.

3. PŘÍRODA MÁ ŘEŠENÍ, POKUD JI NECHÁME

Pro stromy, stejně jako pro lidi, je vztah k vodě velmi důležitý. Stromy by tak mohly být našimi nejsilnějšími spojenci při třídění nepořádku, který jsme jako lidé napáchali. Aby stromy přežily, vysávají vodu z půdy. Ale 40 % všech srážek naší planety prochází procesem zvaný evapotranspirace (evapotranspirace je fyzikální proces, kterým se voda z kapalného či tuhého stavu přeměňuje na vodní páru). Vlhkost vychází z listů stromů, což pomáhá vytvářet déšť. Bez deštných pralesů (ztrácíme ekvivalent 1 000 fotbalových hřišť každou hodinu) jsou srážky po celém světě přímo ohrožené.

4. POTŘEBUJEME OČISTIT TAKÉ NAŠE ČINY

Celosvětově mají asi 2 miliardy lidí přístup k pitné vodě, která je kontaminovaná fekáliemi. Ještě více lidí (asi 2,4 miliardy) nemá přístup k toaletám nebo latrínám. To je nejen špatné pro lidské zdraví (šíří choroby, jako je cholera), ale má to také socio-ekonomické dopady. Shromažďovat čistou vodu a starat se o nemocné příbuzné většinou přísluší ženám a dívkám – a ty pak nemají čas na vzdělávání. Ženy v subsaharské Africe tráví zhruba 40 miliard hodin ročně sběrem vody.

5. #NASUCHO

4. listopadu 2018 se australská vodní aktivistka a vytrvalostní běžkyně Mina Guli vydala na cestu, aby zvýšila povědomí o vodní krizi a vybudovala komunitu občanů, kterým voda není lhostejná. Začala v New Yorku s cílem proběhnout 100 maratonů za 100 dní. Během své cesty navštívila Spojené království, Francii, Itálii, Uzbekistán, Indii, Čínu, Dubaj a Jihoafrickou republiku. Cestou se také setkala s dalšími aktivisty, kteří se angažují v oblasti vody a blogovala o svých příbězích. Při letu z Jižní Afriky do Austrálie se však objevila nesnesitelná bolest. Po 75 maratonech (celkem 1 966 425 mil) si zlomila nohu. Odkaz tedy zůstal na jejích příznivcích, aby cíl dokončili za ni.

6. NEVYUŽITÉ BŘEHY

Jednou z komunit, se kterou byla Mina ve spojení, byla Untapped Shores, jenž založil Patrick Shores. Patrick, který v roce 2013 pobýval v Ugandě, si všiml, že těžko přístupná společenství žijí v nepřetržitém cyklu nemocí přenášených vodou. Kolo by se mohlo zlomit, kdyby měli přístup k jednoduché technologii. Představil Pure Shores CPS, ruční zařízení, které umožňuje vesničanům (i dětem) denně vyčistit nebezpečnou vodu až pro 2 000 lidí. Čisticí prostředek, chlor, je tvořen slunečním zářením a solí, které jsou hojně dostupné. Untapped Shores dosud poskytlo 123 467 vesničanům přístup k čisté vodě ve 20 zemích světa.


6 sobering facts you should hear about… Clean Water and Sanitation [online]. Copyright © BOTTLETOP 2019 [cit. 25.03.2020]. Dostupné ZDE.