#66 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

15. 5. 2024

Kde plýtváme talentem, kde plýtváme fakty a kde plýtváme chvályhodnými aktivitami.

Z Česka

Mluvme o tom v onlinu

Zprávovody, Protihráči, Politika, Data a mnohá další témata pojmenovává a s pomocí ilustrací jednoduše a srozumitelně vizualizuje a vysvětluje projekt Kyber tabu. Za průvodcem vesmírem online informací, který si klade za cíl zvýšit mediální gramotnost napříč cílovkami bez ohledu na věk nebo vzdělání, stojí TV Nova.

Medem to nekončí

„Začala nám sezóna medování, což není úplně obvyklé. Většinou to bývá o půl měsíce až o měsíc později. Letos je to všechno dřív,“ říká pro iRozhlas včelař z Olomoucka. Jarní výkyvy počasí, které i do našich geografických šířek přináší klimatická změna, dělají starosti nejen zemědělcům, ale i včelařům. Očekávají méně medu než obvykle.

Neplýtvejme talentem

Mnoho žen má problémy najít práci kvůli jazykovým bariérám, neuznání kvalifikace a tomu, že musí pečovat o rodinu. Přitom řada z nich má vysokoškolské tituly a oplývá talentem. Řeč je o ukrajinských ženách, které v Česku našly útočiště a mohly by nabídnout mnohem víc. Na konferenci Equal Pay Day tak byla zveřejněna výzva k jejich integraci.


Ze světa

Jako by nebyli slyšet

„Někdy je téměř nemožné necítit se beznadějně a zlomeně.“ „Zasvětila jsem svůj život výzkumu klimatu a nic to nezměnilo.“ „Možná se stanu zpěvačkou v nočním klubu.“ Co si 380 špičkových světových klimatologů a klimatoložek myslí o budoucnosti? Jak se jim pracuje, když politici i veřejnost neberou jejich slova vážně?

Raději mlčme

Posledních pár týdnů se veřejný prostor hemží zbrusu novým pojmem. Znáte greenhushing? Jde o dobrovolné zamlčování informací o udržitelných aktivitách společnosti před zraky veřejnosti, často mimo jiné s cílem vyhnout se kontrole. Přitom třeba na svém kontě mají skutečné, a leckdy dokonce chvályhodné aktivity.

Jak drahé je zdraví?

Kanada zavádí antikoncepci zdarma. Bude ženám hradit nejčastěji používané metody, jako jsou nitroděložní tělíska, antikoncepční pilulky nebo hormonální implantáty. Jde o součást největší reformy kanadského zdravotnictví, u antikoncepce totiž vláda nezůstane, následují bezplatné léky na cukrovku a postupně se přidají i další.


Krátce

💡Více než 70 % nerostných surovin potřebných pro přechod na uhlíkově neutrální světové hospodářství je ohroženo změnou klimatu, hlavně extrémním suchem.

💡Pomozte měnit situaci pracujících rodičů, vyplňte dotazník za firmu nebo jako rodič pro organizaci MUMDOO.

💡Urbanity Campus Tachov se zařadil mezi nejlepší udržitelné projekty v ČR. Bodoval v soutěži na Sustainability Star 2024.

💡Pařížská revoluce: v hlavním francouzském městě je víc cyklistů než motoristů. Kola si pro cestu do práce vybírá stále více lidí, mimo jiné i díky mohutné výstavbě nových cyklostezek.


Kalendář akcí

16. 5. 2024 Fórum sociální ekonomiky | NROS

18. 5. 2024 Jarní dobročinný bazárek | Asgent


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Pro soukromé pronajímatele hledají v Brně mezi lidmi bez domova spolehlivé nájemce a garantují nájem na půl roku. „Velká část lidí na ulici si nedokáže představit, že se dostanou do nájemního bydlení.” O projektu Recovery bydlení mluvil v DVTV Adam Fialík.

NA CESTU DO PRÁCE

„My jsme tu dohodu udělali příliš pozdě. Měli jsme ji uzavřít o deset nebo patnáct let dřív.“ Laurence Tubiana, původně ekonomka a akademička, je známá jako klíčová architektka Pařížské dohody. Co zpětně hodnotí jako největší úspěch smlouvy?

Související

Již 16 strategických dodavatelů společnosti Tesco ve střední Evropě zveřejňuje své údaje o plýtvání potravinami

Přejít na článek