#67 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG
Newsletter
23. 5. 2024
Kdy je vhodná doba na klimatická opatření, jak se volí z ulice a kde funguje vysavač emisí.
Z Česka
Na úroveň plynovodu
Ministerstvo životního prostředí připravilo změnu zákona o ochraně přírody a krajiny. Ta by měla posílit ochranu stromořadí a vzrostlých stromů a zajistit, aby za stromy pokácené kvůli výstavbě byly vysázeny nové. „Zejména chceme předejít tomu, kdy developerské firmy spíše zaplatí dnes poměrně nízké pokuty, než aby zajistily náhradní výsadbu.”
Na lince Kutná Hora – Utrecht
Mezi ministerstvem a školami fungující school boards, díky kterým není vedení škol přetíženo provozními a administrativními povinnostmi, několik přestávek denně povinně venku nebo výběr vlastního rozvojového tématu. To je nizozemské školství, od kterého se letěla inspirovat Eduzměna.
Ať platí ti, co znečišťují nejvíce
Svět se otepluje, ochota jednat klesá. Z výzkumu Ipsos Earth Day napříč 34 zeměmi světa vyplývá, že veřejnost očekává společné aktivní zapojení vlád, firem i jednotlivců v boji se změnou klimatu. „Téměř třetina lidí – v ČR i globálně – říká, že teď není vhodná doba na investice do klimatických opatření z důvodu špatné ekonomické situace.”
Ze světa
Máte v šatníku polyester?
Zpráva globální neziskové organizace Textile Exchange apeluje na textilní průmysl, aby přestal využívat syntetické materiály obsahující fosilní zdroje. Polyester vyráběný z ropy je nejrozšířenějším textilním materiálem na světě, produkuje nejvíce emisí oxidu uhličitého a recykluje se jen málo. V roce 2022 odhadem odpovídal za 125 milionů tun CO2.
„Možná, že když budu volit, tak pro nás něco udělají“
Ve většině Evropy platí pravidlo „žádná adresa, žádný hlas“. To se v Irsku u evropských voleb změní a možnost hlasovat budou mít 7. června i lidé bez domova. Díky charitě získají voličské adresy, stačí se o ně přihlásit. Dublin se totiž dlouhodobě potýká s enormním nedostatkem bydlení, a to i pro střední třídu.
Vysavač emisí v provozu
Společnost Climeworks zahajuje provoz svého dosud největšího zařízení na přímé zachycování a skladování CO2 na Islandu. Filtruje CO2 ze vzduchu a trvale jej ukládá pod zem. Kapacitu má až 36 000 tun CO2 ročně – jakmile bude v plném provozu – a na místě je instalováno dvanáct z celkových 72 sběrných kontejnerů.
Krátce
💡Na 147 místech v Česku se sešlo 7784 účastníků na fairtradové snídani. Podpořili pěstitele kávy nebo banánů ze zemí Latinské Ameriky, Afriky a Asie.
💡Při obnově takzvané bažiny duchů se projekt Svatý Bernard spoléhá na velmi netradičního hrdinu: skleněné lahve. Část písku, který dobrovolníci používají, je vyrobena z drceného skla.
💡Jak pár góly podpořit práci zdravotních sestřiček, které se s celým týmem podílejí také na tom, aby se paliativa stala pevnou součástí péče o seniory v naší zemi? Stačí přijít na SUE RYDER CHARITY CUP 2024.
💡Kosovo se potýká s nadměrným odlesňováním, proto za pomoci dronů shazuje semena stromů do těžko přístupných oblastí. Taková výsadba by měla být 5x rychlejší než klasické sázení lidmi.
Kalendář akcí
24. 5. 2024 Financování a investice do cirkulárních řešení | CIRAA
25. 5. 2024 Běh pro Paraple | Centrum Paraple
Něco navíc
DO SLUCHÁTEK
„Nevíme, co se na nás žene. Změna klimatu zásadně ovlivní i fotbal.” Jak změna klimatu přímo zasahuje do fotbalu? Mohou kluby výrazně pomoci s udržitelností života na planetě Zemi? O tom si povídala projektová manažerka Nadace Tipsport Zuzana Zděnková s klimatickým reportérem Janem Kalibou.
NA FILMOVÝ VEČER
Místo toho, aby si brali přírodní materiály, vyvíjejí nové metody, které umožňují udržovat vyrobené věci v oběhu, eliminovat odpad a regenerovat přírodu. Other Ways of Living. Pořad, ve kterém novinář a dokumentarista zjišťuje, jak můžeme cirkularitu ihned využít v módě, stavebnictví nebo potravinářství.
Související
Ze světa členů
Přidejte se k organizacím, které podporují oznamovatele
Ze světa členů