#68 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

29. 5. 2024

Netradiční pokoje pro hosty, masožravky jako inspirace a výpověď ve jménu planety Země.

Z Česka

Teplý oběd = energie na učení

Ministerstvo školství letos vyhradilo 60 milionů korun na projekt Obědy pro děti. Školy se tak opět mohou hlásit. Učitelé vytipovávají děti v nouzi, ty pak mají díky projektu zaplacené teplé školní obědy. „Všimnu si, že se dítě najednou přestalo objevovat, má neustále odhlašováno a jdu za učitelkou,” dává pozor i vedoucí školní jídelny.

Další česká vesmírná stopa

Úspěch českých astronomů! Jedním z hlavních autorů studie je Michal Zajaček z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, společně s týmem změřili rotaci supermasivní černé díry pomocí kolísání hvězdného materiálu. Výsledky můžou pomoci pochopit, jak se gravitační obři v průběhu historie vesmíru vyvíjeli.

Pronajměte svoji zahradu. Hmyzu

Jak přetvořit vlastní pozemek v životem bující mikrobiotop? Na takovou proměnu je teď ideální doba. Dejte sbohem anglickému trávníku, neodklízejte mrtvé dřevo, založte kompost, hýčkejte si stromy, vykopejte tůňku a vyrobte za pár minut hmyzí hotel. „Opravdu potřebujeme síct každý roh zahrady? Raději buďte ledabylí,“ radí odborníci.


Ze světa

Masožravky, spojte se

Pesticidy – potřebujeme, ale nechceme. Možná máme alternativu. Vznikl gel inspirovaný tekutinou masožravých rostlin, škůdce by mohl hubit, na užitečný hmyz, jako jsou třeba včely, nemá žádný účinek. Kapalinu, stejně jako běžně užívané pesticidy, zemědělec rozpráší na pole. Teď tým vědců zkoumá, za jak dlouho se lepivé kapky rozloží.

CS3D na scéně

Dětská práce, vykořisťování pracovníků, ohrožování biologické rozmanitosti. Evropský parlament schválil směrnici o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti. Stanoví pravidla pro chování velkých korporací s ohledem na dodržování lidských práv při jejich činnosti, včetně výroby, zaměstnávání a subdodavatelských řetězců.

Kvůli planetě měním práci

GenZ i mileniálové hodně řeší environmentální udržitelnost. Dokonce 40 % z nich plánuje změnit práci nebo obor kvůli obavám souvisejícím s klimatem, polovina z nich říká, že oni sami a jejich kolegové vyvíjejí tlak na své zaměstnavatele, aby přijali opatření v oblasti změny klimatu.


Krátce

💡OSN vyhlásila 10. červen 2024 Mezinárodním dnem úklidu. V souvislosti s World Cleanum Day 2024 vyzývá státy k uspořádání akcí za účelem zvýšení povědomí o udržitelnosti.

💡Skupina ČEZ dále zelená, emise skleníkových plynů z výroby elektřiny a tepla klesly o 12 %, naopak investice do udržitelných činností stouply o 4,7 miliardy.

💡Ubývá sladkovodních ryb. Jejich populace se od roku 1970 na celém světě zmenšily o více než 80 %. Můžou za to přehrady, těžba i znečištění vody.

💡V Česku v loňském roce rostly prodeje většiny kategorií fairtradového zboží. Výjimkou je fairtradová káva, její prodeje meziročně klesly o 9 %. Zároveň se prodalo 19 306 tun fairtradového kakaa, které by naplnilo téměř 200 nákladních letadel.

💡Menstruační chudoba v Česku ohrožuje 38 tisíc dívek ve věku 12 až 18 let. Rodiny si nemohou dovolit menstruační potřeby, dívky pak kvůli tomu zameškávají školu.


Kalendář akcí

31. 5. 2024 Sustainability Insights | WAKAWAI

5. 6. 2024 Sexualizované násilí na dětech – tabu, které stále neřešíme | Centrum LOCIKA


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Sluneční bouře, díky které jsme mohli i u nás vidět polární záři, způsobila problémy některým farmářům. Vyřadila GPS signál řídící navigační systémy chytrých traktorů. Ty zůstaly stát na poli. Poslechněte si novou epizodu podcastu Online Plus.

NA CESTU DO PRÁCE

Rozcvičte si ráno mozkové závity. Co všechno víte o environmentálních dopadech oděvního průmyslu? Všechny ještě zmapované nejsou, i známá fakta ale nutí k zamyšlení. Ekonews pro vás připravil vědomostní kvíz.

Související

Ohlédnutí za Cenami SDGs: V roce 2017 promluvil světově uznávaný ekonom a oceňoval se soukromý i veřejný sektor

Přejít na článek

DPD reaguje na rušení poboček pošt a nasazuje nové samoobslužné boxy ve stejných lokalitách po celém Česku

Přejít na článek

Hello bank! podporuje udržitelné nákupy. Stává se partnerem Nakup na Dobro

Přejít na článek