#69 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

5. 6. 2024

Strach o slony, naděje pro nosorožce. Podpora v Kolumbii, ztráty v Panamě. Malé vítězství pro krajinu, velké vítězství pro nemocnice.

Z Česka

Odlišné představy o dramaturgii

Česká média přehlížejí podle ProVeg dopady zemědělství na klimatickou změnu ve srovnání s energetikou. Pouze 1.32 % článků se zabývá zemědělstvím v souvislosti s masem a mlékem, zatímco energetika má 45.50% pokrytí. Přitom globální potravinový systém je v současnosti zodpovědný za třetinu emisí skleníkových plynů.

Rodiče v pohodě, děti v pohodě

Na Poradnu pro mámy a táty se denně obrací desítky rodičů, linka je akutně přetížená. Pomáhá jim v těžkých životních situacích – psychologicky i právně. Teď na její podporu vznikl projekt Dětská duše bez šrámů plný příběhů. Třeba jako je ten Kristýnin, která jen tiše přihlížela nemoci své sestry a problémy se u nich doma řešily křikem a pláčem.

Poprvé za deset let

Poslední tři dny intenzivně pršelo na většině českého území, díky tomu je teď přelom mezi květnem a červnem bez povrchového sucha. A to se za deset let existence projektu Intersucho nestalo. Neplatí to ale pro všechny regiony, oproti nejvíce nasycené půdě v Plzeňském a Karlovarském kraji je nejsušší jižní Morava nebo Haná.


Ze světa

Kdo by se teď měl uskromnit?

Stoupající hladiny moří mají své první „vystěhovalce”. Asi 300 rodin, 1351 lidí, malý karibský ostrov patřící Panamě. To je domorodá komunita Guna, která dostala klíče od svých nových domů v malé lesní osadě na pevnině. Jejich domovy mizí pod hladinou, kterou zvedá klimatická změna. Přitom Panama zachytí víc uhlíku, než ho sama vypustí.

Záchranná mise desetiletí

Začala rozsáhlá desetiletá akce, jejímž cílem je přemístit více než 2 000 jižních bílých nosorožců chovaných v zajetí do volné přírody po celé Africe. Čtyřicet zvířat překonalo 700 kilometrů dlouhou, 14 hodin trvající cestu do svého nového domova v soukromé rezervaci. „Je to příležitost, abychom ve velkém měřítku snížili riziko vyhubení druhu.”

Pomáhám. A kdo pomůže mně?

Bogotá je v něčem celosvětově unikátní – v péči o pečující. Ti sice dostávají finanční podporu od státu, tu edukační nebo psychologickou ale ne. Proto vzniklo 23 míst v chudinských čtvrtích, kde se potkají s terapeutem nebo dostanou právní poradenství. A odborníci pečovatelům pravidelně pomáhají i s rozvojem jejich domácích pacientů.


Krátce

💡Může rozprašování mořské soli do mraků ochladit planetu? Na to se ptají vědci z Washingtonské univerzity, testují stroj na území Kalifornie.

💡CME Content Academy se chystá na další ročník svého úspěšného stipendijního programu. Přijímací řízení pro nové nadějné budoucí tvůrce televizního obsahu potrvá do 11. června 2024.

💡Sucho, méně potravy, méně vody. A trpící sloni. Pět zemí jižní Afriky se o jejich populace bojí. Jen Zimbabwe za loňský rok přišlo o 160 slonů kvůli suchu, v Botswaně uhynulo až tři sta.

💡Keňské zdravotnictví se dočkalo velké modernizace, získalo před dva tisíce chladicích jednotek. Díky tomu může delší dobu skladovat vakcíny a nabídnout tak nejen preventivní péči tisícům lidí.


Kalendář akcí

6. 6. 2024 Akademie proti domácímu násilí | Vodafone

6. 6. 2024 Premiéra filmu Kávová budoucnost | Fairtrade Česko a Slovensko


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

„Přesvědčujeme kapely, ať se stravují lokálně. A ne abychom jim vozili pivo z Mexika či hovězí z Argentiny,” říká Michal Thomes, ředitel festivalu Rock for People v podcastu Ekonews. Chtěli by být do roku 2030 energeticky soběstační, ale ani hlavní stage nemůže teď jet jen na solární pohon.

(RELAX) DO SLUCHÁTEK

Poslechněte si první rozhovor mezi lidmi a velrybami na světě. Tým vědců si povídal s keporkakem Twainem. Ale u toho nezůstalo, vědci nahráli i komunikaci velryb při lovu. O čem se spolu bavili? A co jim nahrávka napověděla nejen o životě velryb?

Související

Sušenky ze zbytků? Biopekárna Zemanka a UGO představují novinku, která využívá suroviny bez plýtvání

Přejít na článek

Právě teď jsme v přerodu využívání technologií, který nastane jednou za 100 let. Kolik času a prostředků mu věnujeme?

Přejít na článek