7 000 školních batůžků je na cestě z Brna do Malawi

19. 7. 2022

Po třech letech shromažďování od dárců z řad českých škol, organizací i od jednotlivců vyrazilo v úterý 21. června dopoledne z Brna do Malawi přibližně 7 000 školních batůžků naplněných školními potřebami. V Malawi na ně již čekají tamní děti ve věku od 4 do 12 let.

Velká část dětí zapojených do programu Mary’s Meals nemá základní učební pomůcky jako třeba tužky a sešity. Chudým kamarádům v africkém Malawi proto pomáhají děti z České republiky, které jsou zapojeny do přípravy batůžků. Darované batůžky s potřebnými věcmi usnadní malawským školákům učení a pro mnoho z nich to bude jediný dárek, který kdy dostanou. Zapojení českých dětí do plnění batůžků podporuje zážitkovou formu vzdělávání a napomáhá k lepšímu porozumění dětí, které žijí v naprosto odlišných podmínkách. Podporuje solidaritu a vděčnost.

Až do roku 2019 probíhal transport batůžků přes Vídeň, prostřednictvím rakouské pobočky Mary’s Meals. Během pandemie covidu příliv batůžků do centrálního skladu v Brně opadl, proto bylo až nyní možné naplnit první kontejner vypravovaný z České republiky. Nakládání proběhlo v úterý 21. 6. 2022 v 8:00 v areálu VUT na Kraví hoře v Brně a díky mnoha ochotným dobrovolníkům, kteří se na místě sešli, byl obří kontejner naplněn za tři hodiny.

K akci byly přizváni i učitelé a děti ze škol v Brně a okolí, kteří se na sběru batůžků přímo podíleli. Mohli tak přihlížet, jak je jejich úsilí završeno touto závěrečnou intenzivní akcí.

Kontejner poputuje nejdříve po silnici a poté po železnici do Hamburku, kde bude naložen na loď a dál zamíří po moři a později opět po souši až do Blantyre, druhého největšího města Malawi, kde budou batůžky distribuovány tamním školákům. Vzhledem k tomu, že cesta do cíle zabere 2–3 měsíce, je pravděpodobné, že pro malawské děti budou batůžky v září dárkem k zahájení nového školního roku.

Hlavní fakta o Batůžkovém projektu

  • Batůžky sbírají především žáci základních škol, ale i jednotlivci nebo rodiny. Do sběru je zapojeno asi 180 škol a organizací.
  • Batůžky se plní podle přesně daného seznamu věcí – obsahují školní pomůcky, lžíci, hygienické potřeby, obuv a oděv, některé věci mohou být i použité, ale vždy čisté a v dobrém stavu.
  • Každý batůžek se chystá pro konkrétní dítě určitého věku (4 až 7 let, nebo 8 až 12 let) a pohlaví (rozlišuje se, zda je konečným příjemcem chlapec, nebo děvče).
  • V centrálním skladu se každý batůžek znovu kontroluje, případně doplňuje jeho obsah, označí se věkem a pohlavím příjemce. S touto prací v Brně pomáhá tým asi 20 dobrovolníků včetně dvou Ukrajinek.
  • V ČR funguje 24 meziskladů a dva centrální sklady v Brně a Ostravě. Centrální sklad chceme postupně plně přesunout do Ostravy.

Zdroj: 7 000 školních batůžků je na cestě z Brna do Malawi. Mary’s Meals. 27. 6. 2022.

Související

České děti tráví na sociálních sítích až 3 hodiny denně. Toxické rady na nich mohou ohrozit i jejich zdraví

Přejít na článek

Eduzměna se rozšiřuje, v dalších regionech podpoří změnu školství

Přejít na článek