7 tipů pro ekologičtější Vánoce

18. 12. 2018

Vánoce jsou časem dávání, odpočinku a rozmazlování. V současnosti jsou však pohromou pro životní prostředí, a to hlavně kvůli množství vyprodukovaného CO2 a množství vzniklého odpadu.

Pokud se svou uhlíkovou stopou zabýváte, ale nechcete přijít o zábavu, kterou vánoční čas přináší, přečtěte si několik tipů, jak na eco-friendly Vánoce, které neublíží planetě.

  1. Vánoční stromečky

Ve Velké Británii je každý rok posláno na skládku více než 6 milionů vánočních stromečků, což vytváří zhruba 9 tisíc tun zcela zbytečného odpadu. Avšak ani umělý stromeček nemusí být nejlepším řešením. Většinou se totiž dováží z Číny a jsou vyráběny z nerecyklovatelných materiálů, které mohou být i zdraví nebezpečné. Pokud tedy nevíte, jak se takového umělého stromku zbavit, raději se jej pokuste prodat nebo darovat, než jej vyhodíte do popelnice.

Pokud si chcete pořídit živý stromeček, rozhodně se zajímejte o jeho dodavatele, zda podniká trvale udržitelným způsobem. Při vyhazování stromku se ujistěte, že bude zrecyklován a dál použit. Pořídit si můžete také stromeček v truhlíku, např. od nadace Veronica.

  1. Vánoční pohlednice

V rámci Británie se během jednoho dne pošle až 150 milionů vánočních pohlednic. Ačkoli je poměrně snadné je recyklovat, stejně jich na skládce skončí zhruba jedna miliarda. Zde se pak rozkládají i 30 let. Pokud tedy dostanete vánoční pohlednici poštou, zrecyklujte ji. Nemusíte ji hned hodit do koše, ale vyrobit z ní třeba přání nové.

  1. Balicí papír

Každé vánoce použijí Britové 8 tisíc tun balicího papíru. To vytváří 83 km2 zbytečného odpadu, kterým byste mohli pokrýt až 8 fotbalových hřišť. Snažte se proto papír nevyhazovat, zacházet s ním při rozbalování dárků šetrně a využít jej i v příštích letech.

  1. Plýtvání jídlem

Vánoční čas se točí kolem jídla a často je ho více než by bylo zdrávo. Plýtvání jídlem je ohromným environmentálním problémem, který se během vánoc ještě zhoršuje. Zkuste letos svou hostinu promyslet tak, aby se skutečně všechno snědlo. Nezaměřujte se na množství, ale kvalitu. Nakupujte méně, ale v bio kvalitě. Omezte množství masa a zpříjemněte tak Vánoce i zvířatům.

  1. Spotřeba elektřiny

Průměrný Brit sleduje během vánoc televizi až 30 hodin, což samozřejmě vede k ohromné spotřebě elektrické energie. A tak raději než dívat se na televizi nebo do počítače radíme na chvíli se odpojit, vyrazit na procházku nebo si zazpívat koledy.

  1. Ne všechna světla jsou si rovna

Během Vánoc se objevují světýlka na domech, v oknech i v obchodech. Spotřeba elektřiny přitom škodí jak životnímu prostředí, tak naší peněžence. Doporučujeme proto pořídit si LED svítidla, která pomáhají energií šetřit. Taková světýlka navíc neprodukují teplo a jsou proto bezpečnější.

  1. Vánoční dekorace

Zapomeňte na nákupy nových dekorací v obchodech. Použijte už ty, co máte doma, nebo si s nimi pohrajte a dejte jim nový háv. Nezapomeňte, že k výzdobě můžete použít i řadu přírodních materiálů, třeba větviček nebo sušeného ovoce.


Zdroj: 7 Tips for an Eco Friendly Christmas | Green People UK Blog. Natural Beauty Products | Organic Beauty & Skin Care | Green People UK [online]. Copyright © 2018 Green People. All rights reserved [cit. 18.12.2018]. Dostupné ZDE.