#70 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

12. 6. 2024

Za koňmi do Kazachstánu, za kobaltem do DR Kongo a za úložištěm energie do cementárny.

Z Česka

Česká kopyta zachraňují kazašskou biodiverzitu

Zeta II, Ypsilonka, Zorro – to jsou jména prvních koní Převalského, které Zoo Praha ve spolupráci s Armádou ČR dopravila do Kazachstánu. A už se prohání po tamní stepi. Stanou se zakladateli obnovené populace v zemi svých předků, připojí se k nim ještě další klisny.

Ukrytí za klávesnicí

„Negativní a útočné komentáře na sociálních sítích můžou výrazně ovlivnit naši duševní pohodu. Mnohdy s nimi nemůžeme nic udělat, nijak se jim bránit,” říká ředitelka Nevypusť duši, které společně s TV Nova vytvořilo kampaň Hejt není názor. Cílem je ukázat, že když někdo je veřejně známý, neznamená to, že je připraven snášet nenávistné urážky.

A co s tím?

Obavy ze silných syntetických opioidů, které se míchají s léky a jinými drogami nebo se prodávají pod jinými názvy, měnící se způsoby užívání nebo nadprůměrné užívání halucinogenních hub. To jsou teď podle nové zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti hlavní hrozby nejen pro Evropu, ale i jmenovitě pro Česko.


Ze světa

Kobalt ano, ale jen eticky

V květnu 2024 publikoval Evropský parlament a Rada nařízení stanovující rámec pro zajištění bezpečných a udržitelných dodávek kritických surovin. Vzniklo proto, že je Evropa závislá na dovozu ze třetích zemí – 71 % platinových kovů pochází z JAR, 63 % světových zásob kobaltu se těží v DR Kongo. Jaká pravidla a lhůty nařízení zavádí?

Penicilin 2.0

Vědci tvrdí, že se jim i díky umělé inteligenci podařil největší objev antibiotik v historii. Pomocí strojového učení se pokusili najít v rozmanitém spektru všech mikrobů světa něco užitečného, co by se mohlo vyrovnat současným antibiotikům. A asi se povedlo. Vyhráno ale není, studie potřebné pro schválení nového antibiotika trvají mezi deseti a dvaceti lety.

Do (elektro)sedel!

Elektrokola jsou sice stále oblíbenější, ani přesto by ale 70 % majitelů aut nebylo ochotno se ho v budoucnosti vzdát. Téměř 4 z 10 Evropanů stále používají jízdní kola, ať už klasická nebo elektrická, a v Belgii a Itálii narostl zájem o hybridní vozidla. To všechno ukázal průzkum o mobilitě Evropanů v osmi zemích.


Krátce

💡Revoluční posun k dodržování lidských práv – v Kazachstánu byl přijat zákon, který zpřísňuje tresty za násilí na dětech a zavádí preventivní opatření proti domácímu násilí.

💡T-Mobile rozdělí v grantové výzvě 1 500 000 Kč. Podpoří 8 projektů zaměřených na boj proti předsudečnému násilí.

💡Cement, který promění váš dům v obří baterii. Taková inovace na ukládání energie vznikla na americkém MIT.

💡Do jednoho z táborů ve výšce 6000 m n.m. na Mount Everestu se povedlo dopravit kyslíkové lahve a další zásoby pomocí dronů. To by mohlo nejen ulehčit práci místním šerpům, ale i usnadnit úklid odpadků.


Kalendář akcí

13. 6. 2024 SWAP a VEGET: Dejte věcem nový život

15. 6. 2024 Charitativní plavecký závod PRAGUE CITY SWIM | ALSA


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Vytvářel klimatický plán Prahy, studoval environmentální inženýrství v Nizozemsku a je odborníkem na cirkulární ekonomiku. Vojtěch Vosecký říká, že nejlepší odpad je ten, který nikdy nevznikne. V čem se nám daří a v čem naopak ne? A jak se starají o odpad například v Nizozemsku? Na to odpovídá nová epizoda podcastu Osobnost Plus.

NA FILMOVÝ VEČER

Hank Gaskell vyrůstal v džungli ostrova Maui a pěstoval si vlastní potraviny. Když se musel přestěhovat do rušné jižní Kalifornie, vzal si s sebou i svůj styl farmaření. Dokonce i uprostřed městské džungle našel způsob, jak přivést k životu pravidla džungle divoké a čerstvou zeleninu vypěstovat. Nechte se jeho příběhem inspirovat.

Související

Železnice bez plastů: Správa železnic se startupem Lokni začnou instalovat automaty na filtrovanou vodu. Cestující budou mít denně půl litru zdarma

Přejít na článek

Farář, fotbalistka, zpěvák nebo šéfkuchař společně mění svět: Global Goals Summit už za týden

Přejít na článek