#71 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

19. 6. 2024

PETkám v patách, truhlíky zachránci imunity, vajíčkový boom a energetické cesty do roku 2050.

Z Česka

Malý experiment

MŽP vypustilo do oběhu první PET lahve se sledovacím zařízením. Jen asi 20 % lahví ze žlutého kontejneru skončilo v recyklačním zařízení, 12 % jich zamířilo rovnou na skládku. „Ze všech prodaných PET lahví má reálnou šanci na recyklaci jen každá druhá,” řekl ministr Hladík. Ale za předpokladu, že budou všechny ze třídiček odeslány do recyklačních center.

1kk pro všechny?

Vláda schválila zákon o podpoře bydlení. Podle iniciativy, která za jeho prosazení bojovala, ho potřebuje přes 150 000 lidí v bytové nouzi. Ti nemají v českém právním systému dostatečné zastání. Vzniknout by měly poradenské sítě úředníků hledající řešení pro obyvatele v bytové nouzi, ale zároveň zajišťující právní, dávkové i dluhové poradenství.

Tak kterou cestou?

Projekt Fakta o klimatu vydal nezávislou studii o budoucnosti české energetiky a cestách, jak ji dekarbonizovat. Popisuje v ní hned několik scénářů pro rok 2050, které se liší ve spotřebě elektřiny, možnostech rozvoje obnovitelných zdrojů, míře rozvoje jaderné energetiky nebo míře energetické spolupráce napříč Evropou.


Ze světa

Mapy zachraňující životy

Chybí v mapách, chybí v záchranných operacích při záplavách, chybí v adaptačních mapách na změnu klimatu – vyloučené čtvrti velkých měst. Humanitární organizace rozjela velkou mapovací akci u hlavního města Libérie. Pomocí dronů vytváří letecké snímky osad a vede rozhovory s místními o plánovaných stavbách silnic nebo budov.

Kolik má zákon výkladů?

Islandská vláda znovu vydala licenci k lovu velryb. Sice jen pro jednu společnost, ta ale za sezónu zabije přes 100 jedinců plejtváka myšok. Problém ale je, že ačkoli je podle vlády usnesení v souladu s udržitelným využíváním přírodních zdrojů, existují důkazy o utrpení zvířat. A to v takovém měřítku, že je porušen zákon na ochranu zvířat.

Trocha zdravého nepořádku

Vědci z univerzity v Helsinkách našli booster imunity. Zahradničení, a hlavně v bytě. Rozmanitost bakterií v půdě může být spojena s vyšší hladinou protizánětlivých molekul v krvi. „Urbanizace vede k nárůstu imunitně podmíněných onemocnění, jako jsou alergie, astma a autoimunitní choroby. Ve městech žijeme příliš ‚čistě‘.”


Krátce

💡Jak pomáhat promyšleně? Nadace VIA zveřejnila publikaci, ve které odpovídá na otázky Jak může firma začít s filantropií nebo Kdy založit vlastní organizaci.

💡Má to smysl. Snaha o ochranu přírody v Bangladéši vedla k 53% nárůstu počtu vajec želvy bahenní. Zároveň se historicky poprvé našla hnízda tohoto druhu na východním pobřeží Austrálie.

💡I letos vyhlásilo Letiště Praha grant pro blízké okolí, o finanční podporu se mohou přihlásit obce a městské části, školy, zájmové spolky i různorodé veřejně prospěšné organizace z okolí letiště.

💡Mladí Češi už nechtějí kupovat balenou vodu. U kohoutkové jim ale nevyhovuje chuť a vůně.


Kalendář akcí

19. 6. 2024 Jak si (ne)rozumí 4 generace žen v práci | Vodafone

19. 6. 2024 Konference Budování udržitelné budoucnosti | Potravinové banky

25. 6. 2024 Ladie’s SpeakHub | Agentura Bubnovi


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Říká se jim zapomenuté děti – jednoho nebo rovnou oba rodiče mají ve vězení. Řeší trable, se kterými by se pral i dospělý, a často jsou na to samy. Rodina přitom přichází i o to nejcennější – o společně prožitý čas. Dokument Kateřiny Kubalové vypráví příběh několika dětí a jejich rodičů a ukazuje, jak se s takovou situací rodina vypořádala a jak ji změnila.

NA FILMOVÝ VEČER

V jedné čajové lžičce zdravé půdy se nachází více živých organizmů než lidí na celé Zemi. Bez života v půdě nebude udržitelná produkce potravin ani odolnost vůči dopadům klimatických změn. A právě o tom je oceněný dokumentární film Svět pod zemí. Českým divákům ho zprostředkoval Světový fond na ochranu přírody (WWF) a pro děti i v české verzi!

Související

25 let v POHODĚ – organizace POHODA oslavila čtvrt století na náměstí Brumlovka

Přejít na článek

Slavnostní otevření nové voliéry pro sovice v Zooparku Zájezd

Přejít na článek