#72 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

26. 6. 2024

Oslava pro malé krunýře, ze zločinců na šermířskou dráhu a Tinder pro včelaře a farmáře.

Z Česka

Přece jen ta spolupráce funguje

Aby byl celý region ochotný se složit na vzdělávání zatím v Česku není obvyklé. Na Kutnohorsku se to povedlo. Týmy duševního zdraví pro žáky získaly nově finanční podporu radnic. „Líbí se mi jejich přístup k dětem a že je vše na jednom místě. Nemusíte hledat psychologa, psychiatra a psychoterapeuta,“ chválí jedna z maminek.

Kvalitní zdroje vysychají

Situace v regionech už dávno překonala nejčernější představy o porušování základních standardů, ale zájem to příliš nevyvolává. Určitou naději přinášejí nové projekty novinářů z pražských redakcí. Vrací se do regionů se zkušenostmi s kvalitní novinářskou prací a se schopností najít peníze. Které to jsou? A jak s mediálními pouštěmi bojovat?

Úspěch zvaný krunýř

Chovatelé v Zooparku Zájezd se dočkali, po pětiměsíčním čekání se vylíhla první mláďata kriticky ohrožené želvy barmské. Tento druh se tady rozmnožil opět po několikaletém úsilí, celosvětově byla od 80. let považovaná za vyhynulou – kvůli extrémní poptávce po mase a částech těla dospělých želv pro tradiční čínskou medicínu.


Ze světa

Myslíte na lidská práva?

Evropská unie dokončila schvalování Směrnice o náležité péči podniků (CSDDD). Ta rozšíří zodpovědnost podniků za dopady svých hospodářských aktivit na lidská práva a ochranu životního prostředí. Nová pravidla se nebudou týkat jen velkých společností, ale i jejich dceřiných společností a obchodních partnerů.

Ze zločinců šermíři

V Keni se formuje překvapivá komunita – skupina bývalých gangsterů vyměnila pouliční zločin za sportovní šerm, drogy a zbraně za kordy. Snaží se tak uniknout nelegálnímu životnímu stylu a v těch nejchudších čtvrtích Nairobi k sobě láká mladé lidi. Tým se neustále rozšiřuje, dokonce se jeho členové plánují probojovat na olympiádu.

Hrozba pro pracovní trh, hrozba pro klima?

Umělá inteligence ohrožuje životní prostředí, důvodem je energetická náročnost strojového učení a rostoucí spotřeba zdrojů v datových centrech. „Když dáte stejný příkaz namísto vyhledávače do jazykového modelu, třeba ChatGPT, tak je to podle některých propočtů více než třicetinásobně větší výpočetní výkon, což odpovídá větší spotřebě energie.“


Krátce

💡Vídeň spustila seznamovací aplikaci, která propojí včelaře se zemědělci. Včelaři budou mít pro své včely plochu k opylování a farmáři dostatek úrody.

💡Jeden z našich členů – Česká krajina a její Rezervace velkých kopytníků – bojuje ve finále o ekologické ocenění v prestižní soutěži. Hlasovat pro něj můžete i vy.

💡Rada EU pro životní prostředí přijala zákon o obnově přírody. Pokud k němu členské státy přistoupí odpovědně, může zvrátit neblahý trend poklesu biodiverzity v Evropě a napomoci k obnově krajiny ve velkém měřítku.

💡Ženy hodinářky, ženy manažerky. Tím se pyšní firma ELTON hodinářská, kde více než 60 % zaměstnanců firmy tvoří ženy.

💡Dárek pro českého učitele, ale i syrskou třídu plnou dětí. To nabízí ADRA.


Kalendář akcí

27. 6. 2024 Workshop: Pracuj chytřeji s AI | ImpactHub

12. 11. 2024 Bold Future 2024 | Frank Bold


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

„Česko má velké štěstí – v oblasti umělé inteligence máme dobré vědce, zajímavé AI startupy i relevantní průmysl – ale všeho je hrozně málo. Politici nejsou ochotní zvednout umělou inteligenci jako téma,” říká v podcastu Crunch profesor Michal Pěchouček. Jak bychom podle něj měli přistupovat k použití umělé inteligence ve školství?

NA CESTU DO PRÁCE

Paní Jaroslavě Skleničkové, poslední žijící pamětnici vyhlazení Lidic, bylo letos na jaře osmadevadesát. Před osmi lety vydala druhou knihu o svém životě a v rozhovoru pro magazín Reportér vzpomíná na své mládí, rodinu, milovaného tatínka zastřeleného v Lidicích, i na tři roky strávené v koncentračním táboře Ravensbrück.

Související

Češi umějí pomáhat i v těžkých dobách. V jarní Sbírce potravin se vybralo 438 tun zboží

Přejít na článek

Mladí Češi mají zájem o informace o ekologickém cestování, pojmu zatím nerozumí

Přejít na článek