#73 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

3. 7. 2024

Ohromující stěhování za bezpečím, teambuildingy bez živých kolegů nebo jak přeměnit cement v cement.

Z Česka

Na fesťák za cirkularitou

Součástí letošního festivalu Beats For Love je Green Creativity Arena. V pátek 5. července nabídne v prostoru FUTUREUM módu z druhé ruky, underground fashion show, workshop a po celou dobu také sběr starých mobilů. „Vytváříme prostor, který propojuje lidi se stejným smýšlením a zároveň vytváříme rovnováhu mezi konzumem a udržitelností.”

Ohrožená šiška

Naděje pro další zvířecí druh: v pražské zoo se narodilo druhé mládě luskouna. Ti patří mezi nejpašovanější savce světa a hrozí jim vyhynutí. Loveni jsou kvůli masu i šupinám, které mají v tradiční čínské medicíně údajně magickou moc. Jejich chov je podle pražské zoo krajně obtížný, tak snad nový přírůstek pomůže svůj druh zachovat.

Jaké budou teambuildingy?

Mezinárodní měnový fond varoval před rozvojem AI, může negativně ovlivnit trh práce. Fond vyzval vlády, aby své ekonomiky více chránily, mohou totiž zanikat i místa vyžadující vyšší kvalifikaci. V Česku se to bude týkat zhruba 300 tisíc lidí v následujících pěti letech a asi milion jich bude muset posílit své profesní dovednosti.


Ze světa

Kde jen najít bezpečí

Průzkum v Jižním Súdánu zmapoval největší migraci suchozemských savců na planetě – přesun šesti milionů antilop do sousední Etiopie. Zvířata přežívají ozbrojené konflikty, komerční pytláctví i lov místních kvůli malé úrodě. Tamní vláda hledá řešení – třeba pozemkové rezervace spravované místní komunitou za finanční podpory státu.

Když v čele stojí vědkyně

Mexiko se v nově zvolené prezidentce dočkalo velkých změn, které mohou zemi skutečně posunout kupředu. Nejenže je první ženou v této funkci a má za sebou kariéru klimatoložky, důraz na rozvoj vědy potvrdila i povýšením Národní vědecké rady na sekretariát.Podle odborníků díky tomu věda „bude mít status, který měla mít už dávno.”

Učíme o solárech. Oficiálně

Evropská komise zahájila Evropskou solární akademii. V plánu je vzdělat v příštích třech letech 100 tisíc lidí pro odvětví fotovoltaiky tak, aby klesl nedostatek zaměstnanců i dovedností. Předpokladem je, že v odvětví výroby fotovoltaických zařízení bude do roku 2030 potřeba 66 tisíc kvalifikovaných pracovníků.


Krátce

💡Zdravotnictví v africkém Mosambiku zachraňují mobilní nemocnice. Dovážejí léky, základní péči nebo testy na HIV.

💡Dobrovolní hasiči, konzervatoř nebo modelařina. Nadační fond Veolia podpoří 140 regionálních projektů, ve kterých dobrovolničí jejich zaměstnanci.

💡Rovnosti mezi muži a ženami dosáhneme v roce 2158. Globální procento odstraněných rozdílů je pro rok 2024 68,5 %. Ukázal to Global Gender Gap Report od Světového ekonomického fóra.

💡Vědci z Cambridgeské univerzity našli nový způsob využití cementu z demolic. Pomůže při recyklaci oceli a výsledná struska se rozemele na slínek, z něhož vznikne další cement.

💡Ve Švédsku mohou od pondělí pobírat rodičovský příspěvek i prarodiče starající se o svá vnoučata.

💡Začal Měsíc bez plastů, startup Lokni proto nabízí během celého července měsíční tarif za 1 Kč. Čerstvá filtrovaná voda z automatů na univerzitách nebo největších českých nádražích tak bude dostupná pro všechny.


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Moderní technologie se neuplatňují jen při navrhování domů, ale i v samotném stavebnictví. Vědci například hledají nové materiály anebo vyvíjejí možnosti 3D tisku domů. Podle Davida Bečkovského z Fakulty stavební VUT v Brně jsou některé revoluční změny ve stavebnictví už prakticky nadohled. Poslechněte si podcast Český rozhlas – Věda.

NA CESTY DO PRÁCE

Vyšla přelomová kniha pro všechny, kterým záleží na tom, jakou stopu za sebou zanechají – Český soběstačný dům. Na 336 stranách najdete inspirativní rozhovory s lidmi, kteří se snaží ve svých domovech žít udržitelnost až na dřeň. Každý po svém, a přeci mají něco společného. Příběhy doplňuje popis a technicko-stavební detaily Českého soběstačného domu.

Související