#74 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

10. 7. 2024

Když je hlas nevěst slyšet, když obce moderně zadržují vodu, když jsou odpadkové koše chytřejší.

Z Česka

Tak jak je to s tou změnou?

Češi starší 30 let vědí o důsledcích, příčinách a řešení klimatické změny víc než jejich mladší kolegové – lidé ve věku 20 až 29 let. Ukázal to průzkum Evropské investiční banky. Češi se obecně dostali v tomto ohledu pod unijní průměr, nejlépe si ve znalostech klimatické změny vedou Finové.

Spoluobčané, mám nápad

„Žijeme v době, kdy nám přijde, že si příroda bez nás a našich zásahů neporadí. Není tomu tak. Jde o to nechat to na přirozeném vývoji.“ To říkají experti ze spolku Voda, lidé, krajina. Jak by měl starosta lidem vysvětlit budování remízků a vysazování stromů? Co brzdí realizaci projektů? Které obce by s úsporou nejen dešťové vody mohly jít příkladem?

Milník pro potravinovou pomoc

Tradiční pomoc lidem v nouzi už má tradici delší než tři dekády. V loňském roce potravinové banky zachránily 13 200 tun potravin a pomohly více než 400 tisícům lidí. Česká federace potravinových bank má za sebou 30 let pomoci a 30 let úsilí o snižování plýtvání s potravinami.


Ze světa

Vysavač na prach. Jen o malinko větší

Na Islandu začala fungovat největší elektrárna na světě, která má jako obří vysavač vysávat z atmosféry znečištění. Mamut je druhým komerčním zařízením na přímé zachycování uhlíku a je desetkrát větší než jeho předchůdce Orca. A jak funguje? Nasátý vzduch vyčistí a zachycený uhlík pak ukládá pod zem nebo ho připraví pro další využití.

Průlom na tamní poměry

Jak zastavit dětské sňatky? Potrestejte manžela, rodiče a svatební hosty. Tak vypadá nový zákon v západoafrické Sierra Leone, který sňatky zakazuje a umožňuje dětským nevěstám zrušit manželství, a dokonce získat finanční odškodnění. Kromě manžela postihuje i osoby, které svatbě nezabrání.

Jídelny, hotely i výletní lodě

Tam všude fungují odpadkové koše s umělou inteligencí. Dokážou shromažďovat podrobné údaje o vyhozených zbytcích jídla, rozeznají typ potravin a dokonce i to, jestli jsou vařené nebo syrové. Kuchaři díky nim většinou přijdou na to, co nedokáží při vaření spotřebovat nebo co se nápadně často od hostů vrací. Pak stačí upravit porce nebo postupy.


Krátce

💡Američtí zemědělci, zedníci, skladníci a mnozí další se možná dočkají povinných opatření na ochranu před extrémním horkem.

💡Od filantropů až po dobrovolné hasiče. Docenit nezištnost a smysluplnost působení některých lidí chce nové ocenění od byznysového portálu newstream.cz.

💡Mohou 3D tištěné stěny chránit mořské živočichy? Nahradit mají klasické betonové zábrany proti stoupající hladině moří, které jsou pro podvodní biodiverzitu škodlivé.

💡NF Radovan spouští projekt Nejste na to sami. Hledá firmy, které pomohou samoživitelům.


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Nerovné zastoupení žen ve výzkumu nás stojí miliardy eur ročně. „V přírodních vědách je zastoupení žen mezi absolventy doktorského studia 50 %, vědkyň je 25 %. Ztrácíme polovinu lidí, které si vychováme,“ říká v podcastu Respektu vedoucí NKC-gender a věda při Sociologickém ústavu Akademie věd Marcela Linková.

NA FILMOVÝ VEČER

Gastromotiva, komunitní síť, která využívá gastronomii jako nástroj sociální transformace. V Brazílii, Salvadoru, Jižní Africe a Mexiku zapojuje mikropodnikatele, sociální organizace a kuchaře do budování komunitních kuchyní ve favelách a bojuje tak proti hladu. A právě o tom vypráví třináctiminutový film Food, Funk, Favela.

Související

Peníze na dobrou věc? V Česku existuje obrovský filantropický potenciál, který lze podpořit dobře nastaveným právním prostředím

Přejít na článek

Nadace OSF již podeváté ocení nejlepší nekomerční aplikace postavené na otevřených datech. Neváhejte se přihlásit!

Přejít na článek