#79 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG
Newsletter
14. 8. 2024
O tom, jak stavíme lokální ostrovy, boříme dřevěná bohatství a ruku v ruce s umělou inteligencí hledáme talenty.
Z Česka
Lokální ostrovy i globální mosty
Vláda schválila aktualizaci vodíkové strategie. Vodík by měl nahradit část fosilních paliv v dopravě, využije se pro akumulaci energie, bude surovinou pro chemický průmysl. Do roku 2030 mají vzniknout vodíková údolí. Druhá etapa Globální mosty se zaměřuje na zajištění dovozu.
Bezpečně na tábor
Od ledna má být v běhu speciální výpis z rejstříku trestů chránící děti před predátory. Sloužit bude jako doklad, že daný člověk není sexuální delikvent, že nikdy nebyl odsouzen za násilný trestný čin a může tak pracovat s dětmi. A to i v případě, že uplynula lhůta pro zahlazení trestu. Zatím ale není jisté, kdy se naplno spustí.
Staré i mrtvé dřevo ještě má svůj účel
Čeští vědci se podíleli na studii dokazující, že staré lesy zachycují víc uhlíku, než se myslelo. Poukazují v ní na potenciál původních pralesů a starých, přírodě blízkých hospodářských lesů. Při správném nastavení ochrany a obnovy mají potenciál dlouhodobě uložit zhruba 300 megatun CO2 ročně. I přesto ale jejich ochrana v Česku hodně vázne.
Ze světa
Tam, kde bychom to nejméně čekali?
Sociální sítě už asi nejsou místem jen pro dokonalé byty, honosné šatníky a nepřeberné množství kosmetiky. Nový trend na TikToku vede uživatele jinam – k anti-konzumu.Vyzdvihuje udržitelný život a nabádá k nevyhazování věcí, a to i na síti, která je rájem reklam. „Utrácíme peníze, které nemáme, za věci, které nepotřebujeme.”
Trošku barviček na talíř
V zemi, kde je téměř třetina dětí mladších pěti let chudokrevná, přispívá nedostatek zeleniny ke špatnému zdraví a vysokému výskytu rakoviny. To se teď ale začíná měnit, tradiční zelí a brambory doplňují v mongolských jídelníčcích rajčata, okurky a celer. Děje se to hlavně díky zahradám a skleníkům Asociace mongolských farmářek.
Vyskoč, přelez, uběhni
Vývojáři vymysleli novou technologii na vyhledávání talentů. Pomoci by měla umělá inteligence. Cílem systému je identifikovat budoucí zlaté medailisty, a to i v odlehlých částech světa. Mezinárodní olympijský výbor vzal vynález do Senegalu a z tisíce našel 48 dětí s „obrovským potenciálem“.
Krátce
💡Osm lachtanů vytvořilo mapu oceánu u Austrálie, vědci tak díky nim mohou zkoumat stanoviště ohrožených druhů.
💡Celý měsíc byl na Jihočeské univerzitě ve znamení cyklistiky. Na kola nasedli studenti, zaměstnanci, absolventi i partneři univerzity a přivezli 88 800 kilometrů a korun pro děti s autismem.
💡Škoda Auto předává k recyklaci použité odpadní nemrznoucí kapaliny ze svého mladoboleslavského závodu. Vyrábí se z nich zcela nové produkty.
💡Klimatická změna diskriminuje. Ženy v zemích jako Zambie, Somálsko, Ekvádor nebo Vietnam jsou ty, které jedí jako poslední, a proto je na světě o 84,2 milionu více hladových žen a dívek než mužů a chlapců.
💡Vznikl nový postup na recyklaci textilu. Chemický proces trvá pouhých 15 minut, než se textil rozloží na použitelné molekuly, i když je kus oblečení vyroben z více materiálů.
Kalendář akcí
27. 8. 2024 Women’s FINdependence Day Ι BPWCR
10. 9. 2024 Kurz Společenská odpovědnost a udržitelnost organizací Ι MENDELU
18. 9. 2024 Job Fair Ι 42 PRAGUE
Něco navíc
DO SLUCHÁTEK
Jak je to s tím migračním paktem? Počet ilegálních migrantů přicházejících do Evropy v první polovině roku poklesl, podle Frontexu meziročně o třetinu. „Lze říci, že začínají fungovat dohody se severoafrickými státy, hlavně s Tuniskem,“ vysvětlil v pořadu Interview Plus ředitel Organizace na pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.
NA FILMOVÝ VEČER
Hluboko v horách na jihu Norska chová Odd Kvinen husky. Mluví o přeměně krajiny od doby před nalezením ropy až po současnost, o respektu k přírodě. Budeme potřebovat více energie a zároveň se chceme postupně zbavit ropy. Existují rozhodnutí, kterým musíme čelit, pokud chceme přejít na obnovitelnou a čistší energii. Co jsme ochotni tomu obětovat?
Související
Newsletter
#73 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG