Newsletter
#81 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG
Newsletter
28. 8. 2024
Moc pohledů do zrcadla, moc milovníků hor, moc nepravosti a nespravedlnosti a málo vědeckého aktivismu.
Z Česka
Když se děti hodnotí
„Rodič si může všimnout, že dítě například tvrdí, že už jedlo nebo že nemá hlad.“ V Česku prudce stoupá počet dětí s poruchou příjmu potravy. Jen u dívek je to od roku 2010 o 200 %. Může za to mimojiné covid, některé výzkumy ukazují, že děti, které se neustále viděly na obrazovkách, měly zvýšené nároky na svůj vzhled.
Komu patří hory
České hory zažívají extrémní nápor, Beskydy jeden z největších. „Už neexistuje období, kdy by si hory odpočaly. Dříve se sem jezdilo v zimě na lyže a v létě, když bylo pěkně. Teď jsou tady lidé pořád.“ Turismus i nonstop trénink sportovců se horko těžko snaží zvládnout mimořádně citlivé populace vzácných tetřevů, jeřábků, rysů nebo vlků.
Přednost zprava?
V Česku má nějaké zdravotní postižení přes milion lidí nad 15 let a řada z nich vlastní řidičák. S upraveným autem je potřeba se naučit pracovat, a tak vznikly zdokonalovací kurzy. Cílem je otevřít diskuzi s učiteli autoškol, zkušebními komisaři a dalšími odborníky o systematickém přístupu ke vzdělávání této populace.
Ze světa
Nejen mladí do ulic
V Německu teď hojně využívají své právo na demonstrace babičky. Omas gegen Rechts neboli Babičky proti pravici se staví proti rasismu, misogynii a antisemitismu a burcují k akci širokou veřejnost. Hnutí s kořeny v Rakousku má už kolem 30 000 aktivních členek.
Zkoumají i aktivizují
Jak nejen klimatologové z celého světa vnímají právě probíhající změnu klimatu a jak na ni osobně reagují? Ukázal to nový průzkum. Většina z nich omezila létání nebo maso, zároveň si myslí, že by se vědci měli více zapojit do obhajoby klimatu i do protestů. „Studie ukazuje, že vědci ze všech oborů jsou velmi znepokojeni a volají po zásadní transformaci.“
Tak jak to tedy je?
Fast fashion gigant Shein uvedl ve své zprávě o udržitelnosti, že u dvou dodavatelů odhalil dětskou práci. A spolupráci ukončil. Značka toho ale má na vrub mnohem víc, tisíce zaměstnanců pracují v nelidských podmínkách nebo bez nároku na dovolenou, mnozí i nuceně. Shein sice tvrdí, že problémy řeší, nová svědectví ale pořád vyplouvají na povrch.
Krátce
💡Středozemní moře je nejteplejší od začátku měření. Hrozí tornáda i medikány, teplá voda ale znamená především velký stres pro živé organismy.
💡Návštěvníci Zooparku Zájezd se mohou vydat na pouť po Namibii, Botswaně a mnoha dalších exotických koutech. Mezi výběhy se totiž otevřela výstava fotografií „Poznej jihozápadní Afriku“.
💡Limonádu vypijeme za chvíli, ale vyhloubená studna zůstává déle. ADRA vyzývá k pomoci s budováním zdrojů pitné vody.
💡Jedním z aspektů plnění ESG povinností je užívání odborné terminologie v nefinančních reportech. Mezi prvními vydanými soubory pravidel jsou nedávno zveřejněné pokyny k názvům fondů, které začnou platit již 21. listopadu 2024.
Kalendář akcí
10. 9. 2024 Kurz Společenská odpovědnost a udržitelnost organizací Ι MENDELU
10. 9. 2024 Představení výsledků reportu Ι MUMDOO
Něco navíc
DO SLUCHÁTEK
Věděli jste, že zákony ohledně rodiny či práv a zdraví žen byly v bývalém východním bloku včetně Československa na svou dobu velmi pokrokové? Levicoví politici se o legislativní úpravy postavení žen snažili již za první republiky, ale úspěšní byli pouze částečně. Po nástupu komunismu se situace změnila. O tom je audiočlánek Kateřiny Liškové, autorky knihy Politika touhy, pro Akademii věd.
NA CESTY DO PRÁCE
Letos se splnilo přání popraveného odbojáře a ornitologa Veleslava Wahla. Vychází totiž kniha Pražské ptactvo 1800–2020 a navazuje na jeho práci. „Hlavním impulzem pro vydání bylo jeho přání, aby knížka byla zrenovována, doplněna o současné znalosti,” říká jeden ze spoluautorů. Kniha porovnává současný stav s obdobím druhé světové války, z Prahy zmizela sova pálená nebo sýček.
Související
Ze světa členů
Startup Lokni vloni utržil 10 milionů Kč. Letos se s filtrovanou vodou chystá do veřejného prostoru a představí produkt pro domácnosti
Newsletter