#89 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

30. 10. 2024

Co chybí českým ženám v peněženkách, co přebývá na terapii a kde je tak akorát papíru i plastu.

Z Česka

Umím vše. Jen nejsem muž

Ženy v Česku dostávají průměrně o 17,7 % nižší odměnu za svou práci než muži. Podle Gender Gap Indexu je naše země na 104. místě z celkem 146, před námi je i Etiopie, Madagaskar či Bangladéš. Na nevyužitý potenciál žen upozorní konference Equal Pay Day.

Třídím, třídíš, třídíme

Obcím se sice daří třídit víc než v minulosti, i přesto se ale cíli, který si stanovila EU – 55 % komunálního odpadu recyklovat a opět využít do roku 2030 – neblížíme. Chybí nové třídicí linky a množství odpadu dál míří na skládky. Ministerstvo životního prostředí chystá nový typ podpory pro ty, kdo materiál zpracují.

Nebojte se výuku přesouvat ven

České děti tráví venku v průměru 2 hodiny a 4 minuty denně a čím dál více rodičů by chtělo, aby se výuka častěji odehrávala mimo školní zdi. Výhod je podle Eduzměny spousta. Děti mají k dispozici víc světla, čerstvý vzduch, můžou spolu více spolupracovat a vnímat svoje okolí v proměnách ročních období.


Ze světa

Když zvuk ničí celé druhy

Přírodovědci ze Santa Cruz jako první změřili behaviorální reakce mořských savců na vojenský sonar. „Vidíme jasné důkazy reakcí. Pochopení je důležité pro zmírnění dopadů, které tento typ rušení může mít na sociální zvířata, která se spoléhají na akustiku při komunikaci, krmení a dalších kritických aspektech svého života,” popsali vědci.

(Ne)nápomocné povídání

Využití avatarů v terapii může pomoci těm, kteří slyší hlasy. Člověk absolvuje řízené sezení a bude si povídat právě s hlasem, který měl prozatím ve své hlavě. To všechno díky umělé inteligenci. „Když jsem podstoupil terapii, slyšel jsem až 30 hlasů denně. Díky ní se to množství snížilo na čtyři. Měl jsem pocit, že znovu přebírám kontrolu nad svým životem.“

Tak jaké budou další kroky?

V Kolumbii probíhá konference smluvních stran Úmluvy OSN o biologické rozmanitosti. Navazuje na jednání v Montrealu v roce 2022, kde 196 zemí podepsalo historickou globální smlouvu o ochraně biologické rozmanitosti. Cílem je se dohodnout, jak dosáhnout třeba cíle chránit do roku 2030 alespoň 30 % světových ekosystémů.


Krátce

💡V Česku roste počet případů rakoviny prsu, a to i u mladých žen.

💡„Afrika by mohla být centrem inovací.” To si myslí profesor Kelly Chibale a tvrdí, že svět nedokáže využít africkou genetickou rozmanitost a všichni by na tom mohli tratit.

💡PRAM Consulting vydal jako první česká PR agentura vlastní nefinanční report.

💡V Gruzii proběhly velmi důležité volby, které ale opozice neuznává. Výsledky teď nicméně nechá gruzínská ústřední volební komise přepočítat, a to ve zhruba 14 % volebních místností.

💡Společnost Made in Czechoslovakia zahájila druhý ročník MBA programu v aplikované psychologii. Tento vzdělávací program je jediný svého druhu v Evropě a je akreditovaný evropskou asociací aplikované psychologie.


Kalendář akcí

5. 11. 2024 Doba genová | Asgent

7. 11. 2024 Konference Počítáme s vodou | Ekocentrum Koniklec


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Jsou uhlíkové kompenzace podvod? Fungují skutečně obnovitelné zdroje energie? Jaké nové zajímavé technologie by mohly pomoci zachránit planetu? Pro nováčky ve světě ochrany klimatu se hodí epizoda podcastu Science vs… a odpovědi odborníků.

NA CESTU DO PRÁCE

Jak dokáže déšť proměnit jedno z nejvyprahlejších míst na světě k nepoznání? Po dvoudenních zářijových lijácích na jihu Maroka vznikly na některých místech Sahary laguny. Podobné množství vody místní neviděli už desítky let. Podívejte se na exkluzivní fotogalerii.

Související

Kulatý stůl W4W: Dostupnější a kvalitnější stravování ve školních jídelnách reálné je. Navzdory inflaci

Přejít na článek