9 knih o změně klimatu, které byste neměli minout

16. 7. 2021

Teploty, sucha a lesní požáry se za posledních 40 let více než zdvojnásobily, tvrdí Carbon Brief, organizace zabývající se výzkumem v oblasti klimatu. V uplynulém desetiletí jsme tuto hru viděli po celém světě: vlny veder v Grónsku, přetrvávající sucha na jihozápadě USA a ničivé požáry v Kalifornii. Carbon Brief zjistil, že 68 % všech extrémních povětrnostních jevů za posledních 20 let bylo převážně způsobeno člověkem.

Přestože statistiky mohou být skličující, aktivisté v oblasti klimatu tvrdí, že ne všechny naděje jsou ztraceny! I jednotlivci mají co nabídnout. Cestou ke změně může být i výběr další knihy, kterou si přečtete. Pochopení faktů o stavu naší planety totiž podporuje informovanější rozhodnutí o ochraně a péči o Zemi. Pokud budeme všichni spolupracovat nyní, ne později, existuje naděje. Zde je to pravé čtení pro všechny, kdo se chtějí dozvědět něco víc o změně klimatu a o tom, jaké kroky se dají v této oblasti podniknout na úrovni jednotlivce.

Kniha dokumentuje rostoucí vlivy klimatické krize, jako je okyselování oceánů a míra vyhynutí druhů po celém světě. Analýzou různých statistik a shrnutím pozorování v terénu přináší kniha mnohá řešení do budoucna.

Kniha ukazuje, jak jsou energetické systémy příliš často soustředěny v bělošském, západním a mužském úhlu pohledu a jak je energetická spravedlnost rasovou spravedlností. Autorka ve své knize poskytuje rady, jak se dostat ke spravedlivějšímu energetickému systému.

Kniha obsahuje eseje a poezii od 60 předních aktivistek v oblasti klimatu. Přítomnost žen v klimatickém hnutí činí řešení inkluzivnějšími, průřezovými a spravedlivějšími.

Ghoshova kniha studuje potopení bahenních oblastí v důsledku globálního oteplování a stoupajících vod. Nádherně zpracovaný příběh nutí člověka všimnout si přírody kolem sebe.

Kniha obsahuje rady předních klimatických aktivistů a zdůrazňuje klíčová řešení, včetně způsobů, jak pomoci vyřešit krizi biologické rozmanitosti a klimatickou krizi na individuální úrovni. Nejsme sami v boji za čisté, zdravé a dobře chráněné prostředí. Prostřednictvím jednoduchých individuálních závazků můžeme dosáhnout velkého dopadu.

Těm, kteří mají zájem dozvědět se více o Nové zelené dohodě, se jistě zalíbí kniha od nejprodávanější autorky New York Times, Naomi Klein. Podle Klainové není klimatická krize jen hlubokou politickou výzvou, ale také výzvou duchovní a kulturní.

Román, který se soustředí na skupinu truchlících Newyorčanů, kteří čelí stoupající hladině moře, zobrazuje New York za 100 let. Příběh kombinuje nejhorší scénář klimatu s nadějí, že nejobtížnější doba může zároveň přinést lidem to nejlepší.

Papež František se připojuje k sociálnímu a morálnímu učení a vědeckému výzkumu církve, aby dokázal, že lidská rozhodnutí jsou hlavní příčinou změny klimatu. Papež jasně říká, že změna našeho chování je v našich silách, a tedy v naší morální odpovědnosti.

Kniha je ideální pro mladé čtenáře, kteří se zajímají o klimatická hnutí, protože všechny příběhy v této knize jsou speciálně napsány pro mladé a zvídavé jedince. Spolu s řešeními poskytuje dětem mnoho základních informací a znalostí o globální klimatické krizi.


Zdroj: 12 best books on climate change, shared by climate activists. NBC News. Publikováno 21. 4. 2021 [cit. 15. 7. 2021]. Dostupné zde.

 

Související

Nedělejme dětem klauna. Zapojit je přináší úlevu

Přejít na článek

Inovacemi k udržitelnosti: Poznali jsme digitální dvojče, řízené ortézy i tištěný dům

Přejít na článek