9 knih o změně klimatu, které byste neměli minout

16. 7. 2021

Teploty, sucha a lesní požáry se za posledních 40 let více než zdvojnásobily, tvrdí Carbon Brief, organizace zabývající se výzkumem v oblasti klimatu. V uplynulém desetiletí jsme tuto hru viděli po celém světě: vlny veder v Grónsku, přetrvávající sucha na jihozápadě USA a ničivé požáry v Kalifornii. Carbon Brief zjistil, že 68 % všech extrémních povětrnostních jevů za posledních 20 let bylo převážně způsobeno člověkem.

Přestože statistiky mohou být skličující, aktivisté v oblasti klimatu tvrdí, že ne všechny naděje jsou ztraceny! I jednotlivci mají co nabídnout. Cestou ke změně může být i výběr další knihy, kterou si přečtete. Pochopení faktů o stavu naší planety totiž podporuje informovanější rozhodnutí o ochraně a péči o Zemi. Pokud budeme všichni spolupracovat nyní, ne později, existuje naděje. Zde je to pravé čtení pro všechny, kdo se chtějí dozvědět něco víc o změně klimatu a o tom, jaké kroky se dají v této oblasti podniknout na úrovni jednotlivce.

Kniha dokumentuje rostoucí vlivy klimatické krize, jako je okyselování oceánů a míra vyhynutí druhů po celém světě. Analýzou různých statistik a shrnutím pozorování v terénu přináší kniha mnohá řešení do budoucna.

Kniha ukazuje, jak jsou energetické systémy příliš často soustředěny v bělošském, západním a mužském úhlu pohledu a jak je energetická spravedlnost rasovou spravedlností. Autorka ve své knize poskytuje rady, jak se dostat ke spravedlivějšímu energetickému systému.

Kniha obsahuje eseje a poezii od 60 předních aktivistek v oblasti klimatu. Přítomnost žen v klimatickém hnutí činí řešení inkluzivnějšími, průřezovými a spravedlivějšími.

Ghoshova kniha studuje potopení bahenních oblastí v důsledku globálního oteplování a stoupajících vod. Nádherně zpracovaný příběh nutí člověka všimnout si přírody kolem sebe.

Kniha obsahuje rady předních klimatických aktivistů a zdůrazňuje klíčová řešení, včetně způsobů, jak pomoci vyřešit krizi biologické rozmanitosti a klimatickou krizi na individuální úrovni. Nejsme sami v boji za čisté, zdravé a dobře chráněné prostředí. Prostřednictvím jednoduchých individuálních závazků můžeme dosáhnout velkého dopadu.

Těm, kteří mají zájem dozvědět se více o Nové zelené dohodě, se jistě zalíbí kniha od nejprodávanější autorky New York Times, Naomi Klein. Podle Klainové není klimatická krize jen hlubokou politickou výzvou, ale také výzvou duchovní a kulturní.

Román, který se soustředí na skupinu truchlících Newyorčanů, kteří čelí stoupající hladině moře, zobrazuje New York za 100 let. Příběh kombinuje nejhorší scénář klimatu s nadějí, že nejobtížnější doba může zároveň přinést lidem to nejlepší.

Papež František se připojuje k sociálnímu a morálnímu učení a vědeckému výzkumu církve, aby dokázal, že lidská rozhodnutí jsou hlavní příčinou změny klimatu. Papež jasně říká, že změna našeho chování je v našich silách, a tedy v naší morální odpovědnosti.

Kniha je ideální pro mladé čtenáře, kteří se zajímají o klimatická hnutí, protože všechny příběhy v této knize jsou speciálně napsány pro mladé a zvídavé jedince. Spolu s řešeními poskytuje dětem mnoho základních informací a znalostí o globální klimatické krizi.


Zdroj: 12 best books on climate change, shared by climate activists. NBC News. Publikováno 21. 4. 2021 [cit. 15. 7. 2021]. Dostupné zde.

 

Související

Česká televize spouští s NROS mimořádnou sbírku: Kuře s aktovkou pomůže dětem zpátky do školy

Přejít na článek

Dům zahraniční spolupráce představuje svoji Strategii udržitelnosti

Přejít na článek

Chcete začít podnikat? Přihlaste se do 2. ročníku Akademie pro začínající podnikatelky právě teď

Přejít na článek