#92 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

20. 11. 2024

V čem voda porazila půdu, jak se jezdí cyklistům, když včelky chrání slony a laboratoř na šestitisícovce.

Z Česka

Voda lepší, půda nic moc

MŽP zveřejnilo Zprávu o životním prostředí ČR za rok 2023. Ukazuje, že kvalita ovzduší a vody v Česku se loni zlepšovala, ubylo ale orné půdy a ptáků. Kromě toho čelí krajina rizikům spojeným se změnou klimatu a odklon od fosilních zdrojů energie brzdí kolísání cen a dostupnost.

Koš se mění a s ním obědy

Už od příštího školního roku by se mělo změnit stravování na školách, díky novele vyhlášky o spotřebním koši. Cílem je, aby nová podoba lépe odrážela současná doporučení odborníků na výživu dětí. Změny ve většině nebudou nijak drastické, děti budou mít v každém jídle zeleninu nebo ovoce, někdy se ale změní jen jedna surovina z celého pokrmu.

Co na to cyklista?

AutoMat představil výsledky sociologického pozorování cyklistů. To potvrdilo, že kvalitní, praktická a „rychlá“ infrastruktura předchází problémovému chování lidí, že důležitou roli hraje i dlažba a že bychom se měli věnovat zřetelnému průchodu křižovatkami. Z výzkumu pak vzešlo téměř 100 návrhů konkrétních dopravních opatření pro Prahu.


Ze světa

Nevyhodit cenné suroviny

EU vydala nové nařízení o bateriích a odpadních bateriích. Cílem je zvýšit jejich recyklaci a opětovné využití. Výrobci mají zajistit vyšší míru transparentnosti, odpovědnosti a udržitelnosti. Nová pravidla se vztahují na přenosné baterie, startovací baterie, baterie lehkých dopravních prostředků, baterie elektrických vozidel a další.

Jen se tam narodili

Už druhý rok po sobě je situace v africké Burkina Faso označena za nejvíce zanedbávanou krizi vysídlování na světě. Povstání, brutální reakce vojenského režimu a etnické milice způsobují chaos v osudech tisíců civilistů. Jak se žije právě jim, v táborech poblíž hlavního města Ouagadougou, zdokumentoval fotograf Emre Çaylak.

Cepín a zkumavku do ruky

Obklopený ledovci v 6 400 metrech nad mořem si Willie Benegas všiml zeleného mechu. Poslal ho do laboratoře a započal misi sbírání dat z nejextrémnějších míst na Zemi. Pomohl tak ke vzniku firmy vyrábějící houbové spory zlepšující toleranci plodin vůči extrémnímu počasí. Bez horolezců a dobrovolníků by to nebylo možné.


Krátce

💡MPSV pořádá SPoint Business Coffee, jedinečnou networkingovou akci zaměřenou na propojení sociálních podnikatelů, komerční sféry a dalších klíčových stakeholderů. Mluvit se bude i o odpovědném veřejném zadávání.

💡V Keni pomáhají ti nejmenší udržovat v bezpečí ty největší. Farmáři se naučili využívat včely jako ochranu pozemků před slony a nemají potřebu je střílet.

💡Získejte pro základní školu 100 tisíc korun snadno a rychle: Nadace O2 spustila grant na výuku digitální gramotnosti.

💡Skupina ČEZ pokořila svůj vlastní rekord z letošního dubna a aktuálně patří v udržitelnosti mezi 8 % nejlépe hodnocených veřejně obchodovaných společností na světě.


Kalendář akcí

23. 11. 2024 Jóga Nadechni se | Moje plíce

26. 11. 2024 Workshop Klimatická mozaika | Impact Hub


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Jedním ze zdrojů stresu v učitelské profesi je komunikace s rodiči žáků. Podle nedávné studie z Národního institutu SYRI je pro pedagogy víc vyčerpávající než jednání se studenty. Některé školy zavedly netradiční formát rodičovských schůzek – takzvané tripartity nebo triády. Jak s nimi pracovat?

NA CESTU DO PRÁCE

„Ideální by bylo, kdyby to přišlo do širší módy – že by lidé začali považovat za moderní mít nízkou spotřebu. Při rozhodování, co a proč si pořídit, by volili například argumenty jako: Nechci to, nepotřebuji to, je to zbytečná věc. Je toho moc, stačí mi, co mám.“ To říká docent Jaroslav Bernas z Fakulty zemědělské a technologické Jihočeské univerzity.

Související

NROSka u MPSV nově získala akreditaci na čtyři oblíbené kurzy pro neziskové organizace

Přejít na článek

Příznivci a odpůrci zálohování: Který tábor v médiích vyhrává?

Přejít na článek