Ze světa členů
#95 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG
Newsletter
11. 12. 2024
Klimatická změna do osnov, proč se dobrovolně vzdáváme vědkyň a jak drahé bude americano.
Z Česka
Tady kružítko nestačí
Do Prahy zamířili z různých koutů Česka učitelé, kteří se svým žákům snaží co nejlépe vysvětlit změnu klimatu. „Budeme příští rok zavádět nový předmět, který bude spojovat věci z fyziky, z chemie, z přírodopisu, ze zeměpisu a doufáme, že to dětem pomůže uchopit to téma klimatu, protože je to hodně obsáhlé,“ zaznívalo z úst učitelů.
Nenápadné, ale důležité
Zoopark Zájezd se dál snaží o posílení divoké populace velmi ohrožené koroptve polní v Česku. V listopadu vypustili chovatelé 23 jedinců. Spolu s předešlými roky už tak do přírody vrátili přes sedm desítek koroptví. Dopomoci k jejich záchraně může i každá zachovaná nebo obnovená mez, remízek nebo nezoraný okraj cesty.
Zkumavku ano, příležitost ne
Postavení žen v české vědě je nejhorší ze všech zemí EU, vyplývá to z monitorovací zprávy Národního kontaktního centra. Podle ní stát dlouhodobě nevyužívá potenciál kvalifikovaných žen ve vědeckých oborech, v roce 2022 ženy tvořily pouze 28,7 % pracovníků ve výzkumu a vývoji.
Ze světa
Zbytečné. Ale přece…
Poptávka klesá, velrybářských lodí je nedostatek. I tak bude ale Island dál pokračovat v průmyslovém lovu velkých kytovců, nové povolení platí až do roku 2029. Minimálně ale neumožňuje neomezené zabíjení, velrybáři můžou ulovit 209 plejtváků myšoků a 217 plejtváků malých za jednu sezonu. Za pět let to jsou dohromady asi dva tisíce zvířat.
Žádné vakuum ani izolace
V Česku postupně ustupuje skepticismus vůči globalizaci, ale zároveň sílí důraz na lokálnost, 67 % Čechů věří, že značka může podpořit dobrou věc a zároveň dosahovat zisku, 82 % Čechů považuje tradice za důležitou součást společnosti. To jsou výzvy, které Ipsos identifikoval jako zásadní pro český i světový byznys pro další rok.
Přišli jste o majetek? Máte volno
Španělsko zavádí jako jedna z prvních zemí placenou dovolenou pro zaměstnance, na které dopadnou následky změny klimatu. Vláda schválila až čtyři dny i na to, aby se pracovníci mohli vyhnout cestování během mimořádných situací. Donutily ji k tomu nedávné ničivé záplavy.
Krátce
💡Flixbus opět oslavil Giving Tuesday, aktivní členy a vedoucí kurzů spolku Elpida bere každoročně v tomto čase na vánoční trhy. Letos výprava zamířila do Norimberku.
💡Cena kávy dosáhla na mezinárodních komoditních trzích nejvyšší úrovně v historii, může za to i klimatická změna. Jen Brazílie zažila v srpnu a září nejhorší sucho za posledních 70 let, po kterém následovaly v říjnu silné deště.
💡Gambie bojuje proti provizorním skládkám hořícím podél silnic a snaží se zbavit plastového odpadu, kterým je zaplavená. Vydala Národní akční plán a chce snížit množství plastového odpadu o 86 % v příštím desetiletí.
💡Mezinárodní federace novinářů uvedla, že v roce 2024 bylo dosud zabito 104 novinářů a pracovníků médií. Roste také počet novinářů ve vězení – celkem 520 oproti 427 v loňském roce.
Kalendář akcí
25. 3. 2025 16. ročník konference Equal Pay Day | BPWCR
15. 5. 2025 New Food Forum | ProVeg
Něco navíc
DO SLUCHÁTEK
Do pořadu Takoví jsme přišla tentokrát žena, která otevřeně mluví o tom, jak se nechala sterilizovat, i když neměla zdravotní problémy. Důvodem je i obava z klimatické změny, podobně to cítí více než třetina Čechů. Proč se stále častěji mladí lidé zříkají zplození vlastních potomků kvůli úzkosti z budoucího zhoršení životního prostředí na zeměkouli?
NA CESTU DO PRÁCE
Často se odborníků a odbornic ptáme, zda spatřují v padesátimilionové zemi nějakou naději. Odpověď je vždy: „Spíše ne.“ Tak píše Voxpot o největší humanitární krizi současnosti, která nekončí. Dva súdánští generálové odmítají příměří a kvůli jejich válce umírají tisíce civilistů. Proč země zažívá peklo stranou světové pozornosti?
Související
O čem je nové evropské Nařízení o odlesňování?
Newsletter