#97 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

27. 12. 2024

Mezi svátky si udržitelnost svátek nedává. Jak turistům pomáhá patron? Jak bolivijské ženy bojují proti násilí? A kde se beze strachu nadechnout?

Z Česka

Vrátím se večer

„Narůstající počet turistů navštěvujících hory a významné turistické cíle i vydatná houbařská sezóna ukázaly, že ne každý, kdo do přírody vyrazí, je schopen dobré orientace v terénu.” Aplikace Záchranka má proto nově funkci Patron sloužící lidem, kteří chtějí, aby o jejich pohybu měl přehled někdo z blízkých.

Notičky bychom měli

Vláda schválila národní klimaticko-energetický plán. Počítá třeba se zvýšením podílu obnovitelných zdrojů energie na spotřebě nebo s odklonem od uhlí nejpozději do roku 2033. Investice by se měly do roku 2030 vyšplhat na 2,8 bilionu korun. Plán je oproti předchozí verzi stručnější a vypadla z něj část o systému s emisními povolenkami.

Ošetřit nohu, doprovodit na úřad

Pacienti po operacích, nemocné děti i senioři potřebují péči hlavně doma a zájem o asistenci a terénní zdravotnické služby roste i o svátcích. Na některých místech je ale takových služeb málo. A proto organizace hledají dobrovolníky i zaměstnance – na plné úvazky nebo pár hodin do měsíce.


Ze světa

Dnes svítíme díky naší škole

Ve Španělsku už funguje více než stovka energetických komunit. Novějším fenoménem jeale pronájem střech na veřejných budovách – školách, obchodech nebo i panelácích – pro instalaci solárních panelů. Energii z nich pak mohou odebírat obyvatelé, nejčastěji za měsíční poplatek.

Nastupte si. Ženy za volantem

Země s téměř nejvyšším počtem sexuálních napadení na světě. To je Bolívie. Jacqueline Diaz našla vlastní řešení. Koupila si auto a přidala se k organizaci Mujeres al Volante, taxislužbě výhradně pro děti, ženy a starší lidi. Ta nejen zaručuje bezpečnou jízdu, dává i práci samoživitelkám nebo ženám, které procházejí domácím násilím.

Zhluboka nadechnout. Nebo ne?

Jen sedm zemí na světě dosáhlo minulý rok bezpečné úrovně znečištění ovzduší. Česko mezi nimi není, z evropských zemí se to povedlo jen Islandu, Finsku a Estonsku. Jako zemi s nejhorší kvalitou ovzduší výzkum označil Bangladéš překračující hodnoty WHO – maximálně pět mikrogramů pevných částic na metr krychlový vzduchu – patnáctkrát.


Krátce

💡Temelín i Dukovany splňují podle auditu mezinárodní společnosti Det Norske Veritas požadavky mezinárodní normy pro řízení ochrany životního prostředí.

💡„Každé sviatky sa cítim absolútne nerešpektovaný, neprijatý a jednoducho nie v bezpečí.“ LGBTI+ lidé zažívají nejen během Vánoc menšinový stres způsobující úzkost, strach i frustraci.

💡Kdybychom na diskety uložili data, která síť Vodafone přenesla za minulý obchodní rok, vážily by 94 milionů tun. I přesto firma snížila emise o 17 % a zrychluje svůj plán uhlíkové neutrality.


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

„Šířila jsem osvětu pořád a třeba to na někoho mělo nějaký vliv,“ bilancuje v pořadu Leonardo Plus ekoložka a ředitelka Ekologického institutu Veronica Yvonna Gaillyová. Jako první vědkyně zabývající se environmentalistkou dostala státní vyznamenání za zásluhy v oblasti vědy.

NA FILMOVÝ VEČER

Pracuje na své farmě sám, každý den si dává stejné jídlo a nikdy neopustil údolí, kde žije. Režisér Christian Cargill natočil laskavý dokument o pastevci Wilfovi Daviesovi ukazující to nejpřirozenější žití v souladu s přírodou.

Související