#98 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

8. 1. 2025

Kdy je nejlepší čas na fazolový burger, proč nepodceňovat hlínu a koho bude na sociálních sítích hlídat řecká vláda.

Z Česka

Dáme tofu?

V Česku roste trend flexitariánství, 25 % populace cíleně snižuje konzumaci živočišných produktů. V reakci na to se rozšiřuje nabídka inovativních rostlinných produktů, nejnovější data vykazují 84% růst této kategorie mezi lety 2021 a 2024. Ani tady proto nechybí celosvětová měsíční výzva Veganuary, u nás známá jako Veggie Challenge.

Alespoň malý krok

Stejnopohlavní páry mohou od letošního roku uzavírat partnerství bez přívlastku „registrované“. Získávají tak většinu manželských práv – včetně společného jmění, příjmení nebo nároku na vdovský či vdovecký důchod. Změna neumožňuje společné osvojení dítěte, nově si ale jeden z partnerů může osvojit dítě druhého partnera.

(Ne)viditelný potenciál hlíny

Odpadová hlína místo cementu? Tisíciletími prověřený základní stavební materiál uzpůsobuje české studio současným potřebám a nabízí udržitelnou alternativu architektonických řešení náročných pro životní prostředí. Myšlenku představili na stole Around vytvořeném z hlíny vytěžené při ražbě metra D.


Ze světa

Vyplňte data, počkejte na report

Vznikl Green Eligibility Checker. Online nástroj vyvinutý Evropskou investiční bankou (EIB) ve spolupráci s Evropskou komisí umožňující rychlé a efektivní posouzení způsobilosti projektů z hlediska zelených standardů. Je volně přístupný a projektům i bankám pomáhá posoudit třeba potenciální klimatický dopad a dává doporučení k dalším krokům.

Kontrola, nebo cenzura?

Řecká vláda spouští v březnu aplikaci Kids Wallet, která má být hlavním nástrojem pro omezování času dětí stráveného na internetu. Ne všichni rodiče ale pomoc oceňují, část veřejnosti se obává příliš velkého přístupu vlády k informacím o dětech a cenzury. Aplikace bude totiž obcházet jiné, existující metody, které uživatele chrání před sledováním.

Tuhle jedličku do místního potoka

Jak nejlépe recyklovat starý vánoční stromek? Místo toho, aby se proměnil v kompost nebo shnil na skládce, se na severu Anglie proměňuje v protipovodňovou zábranu. Místní je připevňují ke břehům a zabraňují tak erozi při zvednutých hladinách.


Krátce

💡Od ledna roku 2025 se zavádí povinný sběr textilu. Místa pro odložení nepotřebného oblečení a obuvi zřídí obce.

💡V Zimbabwe přijali zákon o zrušení trestu smrti. Další africké země – Keňa, Libérie nebo Ghana – se ke zrušení blíží také, finální verdikt ale zatím nepadl.

💡Mahagon ze stromů do keřů, sloni bez klů, hvězdice v nových domovech. Rostlinné i živočišné druhy se adaptují na zásahy člověka. Aby přežily.

💡Čínská policie testuje hlídkující roboty se sítěmi a slzným plynem. Často se objevují obavy, že tyto technologie budou po zavedení využívány také k politicky motivovanému sledování.


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Jak reagovat na sebepoškozování z pozice učitele, spolužáka, případně rodiče? „Sebepoškozování je nezdravý způsob, jak se vyrovnávat s náročnými pocity jako třeba vztek, bezmoc, strach, úzkost nebo silný pocit prázdnoty,“ vysvětluje psycholožka Zuzana Karásková Ulbertová v podcastu Studovna. Podle odhadů se v Česku sebepoškozuje zhruba 17 % adolescentů.

NA CESTU DO PRÁCE

Modlany na Teplicku byly ještě v nedávné době známé hlavně těžbou hnědého uhlí. Blízko se nachází důl Kateřina, kde těžba skončila v polovině 60. let. Dnes jsou ovšem příkladem „energeticky průkopnické“ obce. Ekonews popisuje příběhy těch, kdo od loňska sdílí elektřinu. Z chaty do bytu nebo i v rámci nezávislých společenství v obcích.

Související

Slavnostní otevření nové voliéry pro sovice v Zooparku Zájezd

Přejít na článek

Letošní B4L bude nejen o hudbě, ale i o udržitelném stylu života

Přejít na článek

Ohlédnutí za Cenami SDGs: V roce 2019 se odehrál první fotbalový šampionát pro ženy – aktivistky na Václavském náměstí

Přejít na článek