Adidas tenisky jako jízdenka berlínské městské hromadné dopravy

23. 1. 2018

Německý Berlín se stává jedním z nejatraktivnějších měst na planetě. Naleznete zde avantgardní umělecké galerie, eklektickou architekturu nebo třeba řadu moderních kaváren.

Nově se teď Berlín pyšní také tím, jak motivuje své občany k využívání veřejné dopravy. Jízdenku si totiž můžete obstarat zakoupením limitované řady Adidas tenisek Double.

V den zahájení prodeje této unikátní edice tenisek se před otevřením prodejny Overkill tvořily dlouhé fronty těch, kteří tajně doufali, že se na ně dostane řada. Společnost Adidas ve spolupráci s provozovatelem berlínské hromadné dopravy BGW, vypustila do projede pouhých 500 párů těchto bot, zájem o ně byl veliký. Barevná kombinace jedinečných tenisek řady Equipment 93/Berlín kopíruje firemní barvy vozidel berlínského dopravce BGW. Symbolika barev ale není tím jediným důvodem, proč tolik lidí touží po tom, aby si tento kus berlínské kultury mohli odnést domů.

Kromě funkčních a trendy tenisek šťastlivci, kterým se podařilo tento úlovek vybojovat, získávají navíc roční kupon městské hromadné dopravy, který se všitý do jazyku obuvi. Vlastníci této unikátní edice tak mohou cestovat jakýmkoli dopravním vozidlem od BGW. V případě vyžádání kontroly jízdného se jednoduše prokáží svými botami. Jedinečný způsob, jak zatraktivnit městskou dopravu především pro mladé.

 

Přitažlivá je také cena. Tenisky sice své majitele vyjdou na 180 euro, roční jízdné v Berlíně však zakoupíte v nejlevnější variantě za 728 euro. Pokud nejste jedním ze šťastlivců, kterým se podařilo limitovanou edici berlínských Adidasek v Ovekill pořídit, nezoufejte. Tenisky lze pořídit také na internetových serverech jako je například eBay, jejich cena je však mnohonásobně vyšší a dosahuje až k tisícům dolarů.

Myšlenka projektu vznikla u příležitosti oslav 90tého výročí berlínské tranzitní dopravy, která v loňském roce přepravila přes miliardu cestujících. Mluvčí společnosti BGW Petra Reetz sdělila, že spolupráce se společností Adidas má za cíl vyvolat vyšší zájem o dopravu mezi obyvateli Berlína. „V pozadí této spolupráce ve skutečnosti stojí záměr přivést do městské hromadné dopravy co nejvíce mladých lidí,“ dodala Petra Reetz. „Ve městech jako je Berlín, je otázka kvality života, s níž se pojí také kvalita ovzduší, významným tématem. Chtěli bychom mladým ukázat, že přeprava v hromadné dopravě je atraktivní, a že nepotřebují vlastní vozidla.“

Nejedná se pouze o trendové tenisky vystihující berlínskou mládež, jde především o nástroj jak povzbudit veřejnou dopravu. Společnost Adidas tak skrze módu vytvořila nové přístupy k ochraně životního prostředí. Klimatickým tématům se v Adidas nevěnují poprvé. V loňském roce přišla společnost na trh s plně rozložitelnou edicí tenisek, nebo s řadou, která byla vyrobena z plastů ze dna mořského oceánu.

Poptávka po takto limitovaných edicích je obrovská. Ukazuje se, že v otázce ochrany životního prostředí jsou lidé po celém světě ochotni nosit své srdce nejen na dlani, ale především také na svých nohách.


Zdroj: These Adidas Sneakers Double As Tickets To Berlin’s Public Transit System. [online]. Copyright © 2012 [cit. 23.01.2018]. Volně přeloženo z AJ, dostupné ZDE.