ADLER Czech zahajuje provoz unikátního hybridního fotovoltaického systému

30. 9. 2019

Provoz v republice jednoznačně nejmodernějšího hybridního fotovoltaického systému s akumulací do baterií slavnostně zahajuje společnost ADLER Czech v rámci svého logistického centra v Ostravě - Kunčičkách.

Kombinace 947 fotovoltaických panelů na střeše a plášti objektu s velkokapacitní baterií a kogeneračními jednotkami zajistí téměř stoprocentní potřebu elektrické energie celého objektu. Spolu s tím zabezpečí také nabíjení vysokozdvižných vozíků a elektromobilu. „Celý projekt je našim nejvýznamnějším a těší nás jeho úspěšné realizace, ale je především jedním z mnoha, kterými naplňujeme cíle odpovědného podnikání společnosti,“ říká statutární ředitel firmy ADLER Czech Radek Veselý.

Fotovoltaická elektrárna s výkonem 296 kWp má dvě části – na fasádě a na ploché střeše. Část na fasádě doplní výrobou elektrické energie kogenerační jednotky, a to zejména v zimním období. Na fasádu jsou použity panely „allblack“. Krom přezdívky pro novozélandský ragbyový tým jde také o označení fotovoltaického panelu, který má maximum pohledových částí v černé barvě. Za optimálních podmínek je výkon 1 ks panelu 320 Wp. Výkon fotovoltaiky na fasádě je 77 kWp. Zimní slunce je pouze cca 20° nad obzorem, a proto je instalace fotovoltaiky na fasádu vhodná s ohledem na potřebu celoroční výroby elektrické energie.

 

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, statutární ředitel Radek Veselý, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček

„Ekologické energetické zdroje velmi vítáme a podporujeme. Jsou ohleduplné vůči životnímu prostředí, tedy i společensky odpovědné vůči budoucím generacím. Jde tak o účelné využití evropských dotací, konkrétně u ADLERu se jednalo o více než 10 milionů korun,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Projekty jako je hybridní fotovoltaický systém rovněž přispívají k naplnění cílů České republiky co se týče podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie. Jsou také ukázkou unikátního spojení špičkových technologií s moderním řídícím a monitorovacím systémem.“

Kapacitu baterií (až 360 kWh) je možné softwarově „řídit“ – v závislosti na aktuálním využití a požadavcích provozu. Systém je možno např. nastavit tak, aby byly baterie vždy nabity na 50 procent, a tím byl objekt připraven na případ blackoutu. Baterie mají dva samostatné měniče o celkovém nabíjecím a vybíjecím výkonu 200 kW. Až do tohoto výkonu je možné fungovat v záložním režimu – například v případě výpadku proudu. Baterie jsou kombinací lithia, železa a fosfátu s ohledem na vysokou bezpečnost zejména z pohledu zahoření. Očekávaná životnost je 6000 cyklů. Při plně nabitých bateriích může v případu nouze sklad fungovat několik hodin. Pokud navíc bude svítit slunce, případně bude možné rozběhnout kogenerační jednotky, nezávislost na distribuční soustavě bude bez problémů v řádu dnů. Při plném výkonu vyrábí fotovoltaická elektrárna tolik elektřiny, že by mohla zásobovat 100 rodinných domů.

Nabíjení vysokozdvižných vozíků a elektromobilu může probíhat ve třech základních režimech: musím nabíjet hned, stačí mi nabití do druhého dne a můžu počkat více dní. V případě druhé a třetí varianty systém vyhodnotí, kdy to bude nejvýhodnější z pohledu ceny energie a také aktuální spotřeby objektu. Zohledněna je také předpověď počasí. Například, pokud nabíjíme přes víkend, systém počká do neděle, pokud bude hlášeno pěkné počasí. Přepokládáme pak, že bude dostatek energie z fotovoltaické elektrárny = energie bude „zdarma“.

  • Výkon elektrárny: 296 kWp
  • Roční výroba: cca 280 000 kWh
  • Počet FV panelů: 947 ks

Investice do unikátního hybridního solárního systému dosáhla 15 milionů korun a celý projekt byl vybudován za tři měsíce. Komplex fotovoltaické elektrárny s nulovou produkcí emisí spolu s třímilionovou investici do kondenzačních kogeneračních jednotek, které zajišťují pro skladové prostory ekologickou výrobu elektřiny a tepla jednoznačně sníží uhlíkovou stopu logistického centra na minimum.

Projekt s názvem Pořízení akumulace včetně OZE ve společnosti ADLER Czech, a.s., reg. č. projektu: CZ.01.3.14/0.0/0.0/16_132/0010593 je spolufinancován Evropskou unií. Předmětem projektu je zvýšení soběstačnosti ve využívání energií v rámci provozu a činnosti společnosti ADLER Czech, a.s. Realizace projektu bude mít pozitivní dopad na životní prostředí a přinese také finanční úsporu pro žadatele.


Společnost ADLER Czech, a.s. se sídlem v Ústí nad Labem je lídrem na trhu značkového reklamního textilu v České a Slovenské republice a předním dodavatelem v Evropě. Ve svém portfoliu má i segment pracovních oděvů. Společnost nabízí přes 300 různých produktů. Charakter obchodního modelu firmy je výhradní B2B založený na e-shopu, dostatečných skladových zásobách, rychlé logistice a dokonalých zákaznických službách. Jako přední hráč v daném sortimentu se značkami Malfini, Malfini Premium a Piccolio, který doplňují pracovní oděvy Rimeck a bezpečnostní obuv společnosti Bata Industrials, působí firma už ve 25 evropských zemích. Roční obrat překračující 1,1 miliardy korun je výsledkem práce víc jak 320 zaměstnanců. Moderní, plně automatizovaný sklad v Ostravě, který sídlí v areálu Contera Park Ostrava City, disponuje kapacitou větší než dvacet pět milionů kusů reklamního textilu. Dodávky na klíčové trhy do okolních států jsou realizovány do 24 hodin. Všechny produkty společnosti ADLER podléhají přísným zkušebním testům a nesou světově uznávanou pečeť kvality OEKO-TEX Standard 100.

Generální projektant:

YOUNG4ENERGY s.r.o. je inovativní startupová společnost, jejíž mladý tým doplněný o zkušené odborníky z energetiky nabízí komplexní poradenství v oblasti energetických úspor. Společnost nabízí všestranné a kvalitní služby v energetice od analýzy potřeb energií, přes návrh úsporných řešení, projekci navržených opatření se zajištěním inženýrské činnosti až po souhrnné dotační poradenství. YOUNG4ENERGY s.r.o. se věnuje zejména moderním a inovativním projektům pro široké spektrum klientů od municipalit až po střední a velké podniky. Základním mottem společnosti se sídlem v Ostravě je profesionální jednání a kvalita služeb za dodržení principů moderní energetiky, ekologické šetrnosti a inteligentního hospodaření s energiemi.

Generální dodavatel:

NWT a.s. patří už více než čtvrtstoletí mezi nejvýznamnější technologické a inovační firmy České republiky. Vizí společnosti je přinášet lidem ty nejnovější světové technologie (New World Technologies). Inovativní produkty, chytrá řešení a nejvyšší možná kvalita tvoří stěžejní pilíře holdingu, jehož cílem je být na trhu v první trojce ve všech sektorech, kterým se věnuje. Společnost se orientuje na budoucnost. Investuje do inovativních projektů s ohledem na trvale udržitelný rozvoj i celosvětovou enviromentální politiku.

Společnost s centrálou ve Zlíně a pobočkami v České republice, na Slovensku, ve Velké Británii, na Kypru a v USA zaměstnává více než 500 pracovníků v oborech zemědělství, stavebnictví, informační technologie a energetika.


Zdroj: Tisková zpráva, ADLER Czech zahajuje provoz unikátního hybridního fotovoltaického systému, ADLER Czech.