ADRA spustila petiční kampaň bojující za vzdělání pro všechny děti na světě

24. 6. 2020

Pandemie odeznívá a české děti už se vrací do škol. Miliony dětí na celém světě se ale nemají kam vracet. Do školy totiž nikdy nenastoupily. Právě tento problém adresuje osvětová kampaň ADRY, která se snaží dostat školní docházku na vrchol žebříčku priorit všech vlád.

Petiční kampaň organizace ADRA “Every child. Everywhere. In school.” se zasazuje o to, aby každé dítě na světě mělo přístup ke vzdělání. Cílem je vybrat 1 mil. podpisů od lidí po celém světě, díky kterým budou moci zatlačit na světové leadery v oblasti vzdělávání jak na lokální, tak na mezinárodní úrovni. Snahou je docílit, aby všechny děti a především dívky, děti na útěku a děti s postižením měly přístup ke kvalitnímu základnímu vzdělání.

Přestože od roku 2000 do roku 2012 celkový počet dětí, které nechodí do školy, poklesl o polovinu, není důvod k oslavám. Tento pozitivní trend se zastavil a pandemie koronaviru jej může otočit. České děti se postupně vrací do škol, v tuto chvíli ale stále téměř 3/4 žáků a studentů na celém světě zůstává doma – jedná se o 1,3 miliardy dětí v 186 zemích. Čím déle situace potrvá, tím roste pravděpodobnost, že se děti do školy už nevrátí.

Přidejte se k milionu lidí po celém světě a pojďte to s Adrou změnit. V současné chvíli již vybrali přibližně 856 000 podpisů. Stále jich ale spousta chybí. Petici můžete podepsat na tomto odkazu.

ADRA se dlouhodobě angažuje různými způsoby, aby pomohla dětem ke vzdělání. Zajišťuje přístup ke vzdělávání nejchudším dětem ze slumů v Bangladéši v projektu Čalantika a BanglaKids. V rámci těchto programů získalo základní vzdělání již tisíce žáků. Poskytuje podporu vzdělávání dětem v uprchlických táborech a v Myanmaru staví školu pro malijské děti v Nigeru.

Organizace si však uvědomuje, že tato pomoc nestačí a prioritou je, aby se co nejvíce začaly vlády států starat také samy. Vzhledem k tomu, že je ADRA aktivní ve více než 130 zemích světa, může celosvětovou podporu petice využít ve spolupráci s dalšími organizacemi k tomu, aby tyto změny nastartovala. Veškeré informace o kampani a podpisový formulář naleznete zde.


Zdroj: Petice ADRA. ADRA Česká republika [online]. Copyright © 2014 ADRA [cit. 24.06.2020]. Dostupné ZDE.

Související

ADRA vyzývá mládež k zapojení do komiksové soutěže na téma SDGs

Přejít na článek

Česká centra slaví 30 let. Aktuálně působí v 26 zemích na 4 kontinentech

Přejít na článek