ADRA vyzývá mládež k zapojení do komiksové soutěže na téma SDGs

17. 7. 2020

Mezinárodní humanitární organizace ADRA vyhlásila 5. ročník Komiksové soutěže „Promluv k světu bublinou!“, která je určena pro kreativní mladé lidi do věku 26 let. Úkolem soutěžících je představit kritickou či humornou formou komiksu jeden ze 17 Cílů udržitelného rozvoje (SDGs).

Soutěž je skvělou příležitostí pro mladé nadšence, jak se během prázdnin zabavit a zároveň upustit uzdu své kreativitě pro dobrou věc. Soutěžící si vybere jeden ze 17 cílů, seznámí se s jeho tématem a ztvární jej pomocí komiksu tak, aby byl komiks dobře srozumitelný pro základní i střední školy. Vítězné komiksy se totiž stanou součástí výukových materiálů pro učitele ZŠ a SŠ. V rámci vybraného cíle je možné se zaměřit na problémy, kterých se cíl dotýká, na možnosti řešení těchto problémů, nebo se problematikou inspirovat k vytvoření vlastního příběhu.

Soutěžit je možné v 5 různých kategoriích (Kvalitní život, Férová společnost, Odpovědný rozvoj, Naše planeta, Bezpečný svět), které tematicky rozčleňují Cíle udržitelného rozvoje. Počet přihlášení do jednotlivých kategorií není nijak omezen, soutěžící se proto může přihlásit to jedné, více, či všech 5 kategorií.

Hlavní cenou pro 15 vítězů je komiksový workshop s TOYBOX – ilustrátorkou, komiksovou autorkou a malířkou. Každý vítěz dostane také komiksové knihy, časopisy a výtvarné potřeby pro tvorbu dalších komiksů a poukazy na kurzy. Vítězné komiksy budou vystaveny v kavárně Bílá Vrána, která zaměstnává osoby s mentálním postižením.

Žáci a studenti se mohou při tvorbě komiksu inspirovat řadou zajímavých příběhů, jelikož komiks již dávno není pouze médium pro akční super hrdinské příběhy. Komiks, jako relativně mladá devátá múza, se stává médiem pro komunikaci složitějších témat. Příkladem takovýchto komiksů může být kniha Persepolis, popisující nedávnou pohnutou historii Íránu očima malé dívky, kniha Maus o holocaustu či příběh o chlapci prchajícím z válečného Afghánistánu Jednou se zase setkáme, Sanam.

Hlásit příspěvky do soutěže je možné až do 31. 10. 2020. Detailní informace a pravidla soutěže naleznete na webu organizace ADRA.


Zdroj: Komiksová soutěž. ADRA Česká republika [online]. Copyright © 2014 ADRA [cit. 17.07.2020]. Dostupné ZDE.

Související

Dům zahraniční spolupráce zabodoval v prestižní marketingové soutěži

Přejít na článek

Edukativní projekt Kyber tabu se věnuje dezinformacím, datům nebo informační válce

Přejít na článek